Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leden
01.01.2021, 09:00 AM
Příspěvek: #1
Leden
Leden

Klimatické podmínky:

Je nejstudenějším měsícem v roce. Ve středních a vyšších polohách zpravidla leží souvislá vrstva sněhu. Vodní plochy jsou zamrzlé. V polovině ledna zpravidla přichází zpravidla dvou až tří týdenní silné ochlazení.“ V lednu hodně sněhu, v květnu hodně medu“. To říká stará včelařská pranostika. Dlouhodobá průměrná v lednu je 2,2C pod nulou. Průměrné srážky jsou kolem 28 mm.

Vegetace:

V lednu nemají včely v přírodě přirozený zdroj potravy nektarové ani pylové. Jediným zdrojem mohou být uhynulá včelstva. Pokud to venkovní teploty dovolí, dokáží včely dokonale vyčistit od zásob každou dutinu ve které se padlo včelstvo. I když to nevypadá, příroda je přichystaná na příchod jara. Na slunných místech se ke květu začíná chystat líska, která je zdrojem velmi kvalitního pylu. Také dříny jsou v očekávání. Olše lepkavá a šedá nezůstávají pozadu. Na jívách je také vidět, jak se blíží jaro.

Co se děje ve včelstvech:

Lednová spotřeba zásob je, podobně jako ta listopadová, nejnižší v roce. Podle mých měření v daných podmínkách se pohybuje spotřeba zásob kolem 1 kg za měsíc leden. Ve včelstvech není obvykle žádný otevřený plod až na několik desítek zavíčkovaných z buněk z cyklu kolem Vánoc. Některá včelstva však těsně před příchodem větších mrazů znovu nechají matku zaklást po cca 4 týdnech opět pár buněk plodu. Zimní plod je závislý na genofondu včelstva a jeho síle. Mezi včelaři se vedou neustále pře o to co je pro včelstvo správné. Má mít včelstvo v zimě plod nebo ne? Tato otázka je ale naprosto zcestná, protože právě takovéto chápání včelstva jako jednotného materiálu, je tím nejhorším zločinem lidí, kterého se na včelstvech dopouštějí. V důsledku různých „teorií“ přicházíme ročně o velmi cenné genofondy, protože včelaři vůbec nechápou, jak důležité je znát různé strategie přežití včelstev. Všechny možné varianty mohou být za určitých okolností špatné a nebo dobré. Napsat by se o tom dalo mnoho a vydalo by to na celou knihu. Nicméně v kalendáriu na to není prostor. Je na každém včelaři aby se snažil tyto vědomosti získat a následně využívat. V souvislosti s kleštíkem jsou více preferovány genotypy, které v zimě prakticky neplodují. Ovšem vše má své a je třeba v tomto případě chovat takové materiály, pro které je to jejich součástí strategie přežití. V přírodě je jediným problémem včelstva hlad a nepřátelé. Teploty v chomáči u včelstva bez plodu jsou již stabilně pod dvacet stupňů. V případě plodu v těsné jeho blízkosti dosahují 35 stupňů. Ovšem skutečně jen v jeho bezprostřední blízkosti, zpravidla v části uličky, kde se plod nachází. Na povrchu jsou teploty stejné, jako u včelstev bez plodu, tedy na hranici života včely, tj. kolem 6-8 stupňů. V ostatních částech dutiny jsou teploty prakticky totožné s venkovní teplotou. Rozdíl je pouze v proudění vzduchu a rozdíl je cca kolem 2 stupňů, jak jsem si ověřoval různými měřeními v minulosti. Stabilně vyšší teploty v chomáči nad 20-25 stupňů zpravidla signalizují jisté zdravotní obtíže, které projeví se při vyzimování. Třeskuté mrazy v tuto dobu zdravým včelstvům neuvěřitelně prospívají, jak prokázaly pokusy v Tachově již před padesáti roky.
Co včelstvo potřebuje:
Leden je asi nejtypičtější zimní měsíc, měsíc klidu.
Zde je žádoucí, krom dostaečného množství zdravých včel, dostatek zásob a klid.

Včelařova práce:

Pokud jsme tak již neučinili v předchozích měsících, vyhodnocujeme výsledky předchozího roku, připravujeme chovatelský plán. Trubčí, plemenná a chovná včelstva jsou již dávno vybrána. Nyní jen díky drsnějším klimatickým podmínkám ověřujeme správnost našeho výběru. Včelaři, kteří nepoužívají mezistěny, nemají kam spěchat. Přesto je však dostatek práce na opravách a vylepšení našeho včelařského zařízení. Ovšem včelaři, kteří včelaří blízko přírodě, mnoho pomůcek nepotřebují. Ač se to zdá neuvěřitelné, ale i zimní měsíce nám poskytují velmi cenné informace o stavu včelstev. K tomu nám samozřejmě stačí vnější pozorování. V zimě je vše v koncentrované formě vidět na česnech úlů a před nimi.
Leoš Dvorský

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Karol Lamacz (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)