Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčit včelstvo na podzim či ne?
03.09.2016, 01:03 PM
Příspěvek: #21
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(02.09.2016 09:38 PM)Crha Karel napsal(a):  co si jeden osobně neosahá .....
Na výsledek se těším Smile. Je tolik věcí, které leta děláme jen proto, že "si myslíme" že to tak má být Smile. A přitom to třeba jde i jinak. A lépe. Na ty přepážky u slabochů taky věřím. Budu rád, když se dozvím, že je to zbytečná práce Smile.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2016, 02:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2016 02:43 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #22
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(02.09.2016 09:38 PM)Crha Karel napsal(a):  Umělé vytváření tepelného komfortu zúžováním prostoru?! ... sakra, když je venku -2, tak v úle je taky -2, to už je zdokumentovaný.
Karle, ale nejde o teplo. Tohle je stará známá, aspoň když čtu historickou literaturu.
Můžeš si to snadno odzkoušet sám. Jde o rosný bod, respektive to kde bude a tím vlhkost, která tam bude. Při prázdných rámkách je teplota sice jako venku - což potvrzuje vcelku zbytečnost zateplování úlů - jenže rosný bod je právě v těch rámkách. Tedy když je vytahneš po mrazovém údobí, zjistíš, že jsou plné vody. Když je v nich med, jsou plné ještě víc - protože ten vodu saje. Pominu-li, že to z jara zplesnivý - a to i panenský dílo a povlak víčkovaných zásob, to, co je tou brzdou zimování je podle mě to, že oni to musí v oteplení odpařit - takže větrají a nevyužijí chvilky tepla. Mluvíme o zimním období.
Že to funguje, se mě potvrzuje čím dál víc. A čím jsou včely slabší, tím výraznější efekt to má.
Leošově myšlence o zmenšení prostoru a větším rojení nevěřím ani za mák. Tak to prostě nefunguje. Zase mluvíme o zimě, ne jaru, to nejde slučovat. Rojení je hlavně genetika, při stejném postupu.
Ale je to spíš otázka klimatu - já dole, když je teplá zima, taky nemám problém, ale v 800m mám v zimě úl obalený ledem zvenku i uvnitř a je to prostě hustý.
V teplým borovým lese v polabí a ještě ve včelíně to bude jiný.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2016, 05:11 PM
Příspěvek: #23
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Michale, to, že rojení je i o genetice, to jsem tu psal mnohokrát, nepopírám to. Jinak to není moje myšlenka, ale zkušenost, Singera. Bretschka, Ruttnera......, 2/3 prostoru a jsou stísněné, tečka. To platí ale především pro kraňku. Tady vidíš, jak je problematické vidět včely jako jednotný materiál. To se pak nemůžeš divit, že lidé mluví každý o něčem jiném. Je to totéž jako když se lidé baví o varroáze a nemají ji ani definovánu. Každý, kdo se tím trochu hlouběji zabývá ví, že od určitého momentu ty viry...... nejsou na roztoči vůbec závislé. To jsem ale odbočil jinam. U nás se včelaří především s kraňkou, tak proto. Ty máš ustálené křížence kraňky a tmavé a tak se ti třeba rojí ať už budeš mít jakýkoliv prostor. To ale nevím jistě, tvoje včely neznám.
Jinak včelám v přírodě nikdo prostor nezužuje a netrpí vlhkem.Teda nechytej mne za slovo, brtníci vědí o čerstvých brtích své a ty ztráty šly u nich často právě na v rub především té vlhkosti. O tom by se dalo polemizovat hodně. Ty mluvíš o rosném bodu no OK. Ono existuje také něco jako difuze plynů a k tomu bezpodmínečně nutný prostor, pod chomáčem nebo kolem a někdy stačí i nad, jak jsem se přesvědčil. V zimě v prostoru totiž jsou přítomny kyslík, CO2 a vodní pára, tedy vlastně 3 plyny. Prázdný nástavek pod funguje i ve výškách jako máš ty. Otázka je, jak si s tím včely poradí ještě před zimou a to už bude hodně o genetice. Každý to řeší po svém. Když mu to vyhovuje, OK. To ale neznamená, že to nejde jinak. Lidé totiž těmi různými úlovými soustavami a potažmo metodikou ošetřování tak dokonale zamlžili to, co je v přírodě podstatné, že se už baví jen o detajlech a uniká jim zcela pravá podstata věci. To jen na vysvětlenou. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1), goro (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2016, 06:28 PM
Příspěvek: #24
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(03.09.2016 05:11 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Michale, to, že rojení je i o genetice, to jsem tu psal mnohokrát, nepopírám to. Jinak to není moje myšlenka, ale zkušenost, Singera. Bretschka, Ruttnera......, 2/3 prostoru a jsou stísněné, tečka.
Nerojivé srážím v zimě na 1/3 - a nerojí se. Plodařky se rojí, když zaspím v dubnu. A pak mám kompaktní rojilky, kterým můžu dát prostor jakýkoli, udělají svou velikost, zbytek nechají a jsou na větvy. U těch by to, dejme tomu, s tím omezením prostoru mohlo být. Shy
Ta rozmanitost je fakt obrovská, to nepopírám.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2016, 09:43 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 10:49 AM od Crha Karel.)
Příspěvek: #25
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(03.09.2016 01:03 PM)Víťa napsal(a):  Na výsledek se těším Smile.... Budu rád, když se dozvím, že je to zbytečná práce Smile.
Když není s čím porovnávat (dvě stejná??!! včelstva - taková neexistují) tak vlastně výsledek není o co opřít. Nebude vidět zda včelstvo přežilo se zúžením lépe.
Navíc je asi drobný rozdíl mezi tím co dělá Michal a o co se snažím já - přejít s květnovým tříplástovým oddělkem (2/3L) na vysoké plodiště.
Jakmile jsem zjistil, že matka klade (počátek června) přesunul jsem nástavek nad plodiště vysoké 70cm s polorámky 64cm, čili čtyřnásobný zcela volný prostor.
(Kolega FŠ podobně takto osadil nymsu a i přes zmenšený prostor na polovinu, což odpovídá tomu co jsem zvolil, jeho oddělek zimu nepřežil, proč, nevíme.)
Dneska jsem tedy přistoupil k zúžování, ale moc šancí mi nedaly. V MK ještě dva zaplodované rámky 2/3L a v plodišti na 7rámcích vystavěné dílo plošně odpovídající 2/3L kompletně zaplodované, mohl jsem tedy odstranit pouze 2rámky (používám jich jen 9).
Otázka na Michala: mám v říjnu ještě vyndat nějaké krajní až budou bez plodu? V jaké době Ty zužuješ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 11:13 AM
Příspěvek: #26
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(31.08.2016 10:53 AM)jirka.marx napsal(a):  Vcely prirozene vedene maji mensi pocet generaci plodu nez kdyz se chovaji podle standardni methodiky. Tim padem i mene generaci roztocu.

Mám nadstavkové úle aj ležany. Rámik vysoký 30 cm. V skorej jari (apríl) j e v ležanoch vždy viac plodu ako v nadstavkových úľoch. Ak je v ležanoch koncom apríla 12 rámikov plodu, tak v nadstavkových úľoch je len 7 alebo 8. Počet generácií ovplyvňuje začiatok plodovania, počasie, znáška peľu, množstvo zásob, atď. Prirodzené bunky sú menšie. Je ich na pláste viac. Tým pádom sa narodí viac včiel v každej generácii. V malej bunke sa pod viečko dostane dlhodobo viac tepla. Stabilnejšia teplota v bunke, okolo 35,5°C, spôsobí samičkám Varroa teplotný šok. Roztoč Varroa sa nereprodukuje vôbec, alebo nie tak rýchlo ako pri teplotách 33° až 35°C, čo sú ideálne teploty na jeho rozmnožovanie. Pri nižšej teplote vyjdú z pod viečka 1,5 až 2 samičky Varroa schopné ďalšej reprodukcie, pretože sa pri nižšej teplote včelí plod dlhšie vyvíjal. Pri vyššej teplote sa včela narodí aj o 24 hodín skôr a z pod viečka vyjde len 0, prípadne 1,5 alebo 1 samička Varroa schopná ďalšej reprodukcie.
Všetky moje matky majú jeden pôvod, od Leoša. Ale takýto stav v jarnom rozvoji som pozoroval aj predtým, keď moje včelstvá mali naše miestne, dedinské, matky.

(29.08.2016 05:04 PM)straka napsal(a):  1) Já bych zkusil cukrovat a to několikrát po sobě,

Na cukrovanie je už neskoro. Cukrovať treba na jar, do letného slnovratu. A nezabudnúť potrieť podložku jedlým olejom.

(29.08.2016 07:28 PM)jirka.marx napsal(a):  Tohle kdyz vidis tak uz je to prusvih. Tady jich budou tisice. Osobne bych ho zalecil a kdyz zvladne zimu pristi rok vymenit matku.

Prikláňam sa k takémuto názoru. Tu možno pomôže iba tvrdá chémia. V budúcnosti treba takému stavu predchádzať.
Neslobodno zabúdať na zootechnické postupy do letného slenovratu a po slnovrate. Tie sú veľmi dôležité. Mám na mysli delenie a spájanie včelstiev, preliečenie včiel tvrdou chémiou mimo úľa pri tvorbe zmetencov počas medobrania. Tých postupov je viac. "Každé" včelstvo, s ktorým včelár nemanipuluje, prežije bez liečenia tri, štyri sezóny. Potom je to už o množstve vírusov vo včelstve.

   
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 12:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 12:52 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #27
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(04.09.2016 09:43 PM)Crha Karel napsal(a):  Otázka na Michala: mám v říjnu ještě vyndat nějaké krajní až budou bez plodu? V jaké době Ty zužuješ?
Ty co to potřebují - čili z nějakého důvodu ubývají - kdykoli.
Má to ale podmínky : vždy když lítaji po proletu / to může být i prosinec /
Vždy jen z kraje a beru až druhý neobsednutý / jako, když jsou aspoň dva bez včel / - neodkrývat, nerušit.
Vždycky musí zůstat poslední rámek plný zásob - což někdy znamená odebrat až 2 či třetí a první posunout. Když je zásob dost, beru i plný - protože neobsednutý nemá žádný smysl. Ty pak z jara přidáš za přepážku a podněcuješ. V zimě na to stejně nemůžou, když je nobsedají.
Od stěny úlu lépe bez jednoho rámku / čili přepážku až místo druhýho / - lepší klima a taky na první pozici pak jde dost blbě vyndavat.
A jak říkám - týká se to jen nějakým způsobem na podzim nezvládnutých včelstev. Ty co obsedaj plný prostor netřeba zužovat - většinou to vydrží celou zimu. Prostě, silné je silné a slabé bez přepážky slábne. Sice to není úplně přírodní, ale často to umožní normálně vyzimovat i ty, kde jsi chybu udělal ty a ne včely.
Hlasování: Radka Nývltová (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 11:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 11:27 PM od Vašek H..)
Příspěvek: #28
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(02.09.2016 04:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vašku, jak píše Véťa ten zaviječ v lednu??? To asi spíš ty myši. Jinak zužování je pro mne vyhánění včel z úlu. V zimně obsednou samozřejmě méně protože se stahují do chomáče. Je to právě smršťování a rozšiřování chomáče v zimě, který je hlavním regulátorem teploty, když jim vezmeš prostor, hodně jim to ztížíš. Nauč s včelařit v relativně stálém prostoru a neměj strach z neobsednutého, v přírodě to včelám také nikdo nedělá. Buď na to mají nebo ne, hotovo. Já zimuji např. v 5-6,4,3,2,1 NN 2/3 L, ale záložní matky i jen na4- 5 plástech 2/3L v kartonu. Když včelám vezmeš prostor, přizpůsobí se, nic jiné jim nezbývá,ale není to dobře. Já vím, že včelaři mají rádo obsazené plásty, nástavky ale ať se pak nediví, že mají roje. Jak má to včelstvo vědět, že jim včelař přidá nějaký prostor třeba fněkdy?? Například roje z nedostatku prostoru mají základ již v začátku března a ne květnu. Některá včelstva když v tu dobu např. obsedají 2/3 prostoru, pociťují tíseň a už v tom březnu se začnou připravovat na rojení. Pokud máš rád roje, tak to jó. ld

Na zavíječe neusuzuji z vykousaného díla, ale několik "pavučinkových" larev jsem tam skutečně viděl. Vaše pochyby chápu neb i já si říkal, co tam k sakru dělá? Pak jsem si vzpoměl, že někde na tomto fóru jsem četl, že v přírodě zavíječ likviduje včelám STARÉ dílo, aby měly zjara kde stavět. Čili tam bude zřejmě zakopán pes. Jinak děkuju za utvrzení. Já se velkého prostoru nebojím, jen jsem si najednou nebyl jistý, jestli je to dobře.
A co se týče rojů, tak ty mám moc rád. Včelstva ani jinak nemnožím. Fascinuje mě na nich s jakou vervou a energií se pustí do budování, aby mohla přečkat zimu. Oddělek jsem ještě nedělal a ani po tom nijak zvlášť netoužím. Přijde mi to podobné, jako když žena jde na umělé oplodnění. Chybí mi tam ta touha a snaha se množit.
Hlasování: Debora (+1), Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2016, 09:35 AM
Příspěvek: #29
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(05.09.2016 11:13 AM)MilanBencúr napsal(a):  Mám na mysli delenie a spájanie včelstiev, preliečenie včiel tvrdou chémiou mimo úľa pri tvorbe zmetencov počas medobrania.
Milane, to je pěkné schéma, díky. Když trochu odbočím - jak nejlépe a nejšetrněji přeléčit ten smetenec v rojáku?
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.09.2016, 05:45 AM
Příspěvek: #30
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Je viac postupov. To záleží od včelára pre aký spôsob ošetrenia včiel sa rozhodne. Roj treba ošetriť jednorázovo. Z večera do rána. Najúčinnejšia a najšetrnejšia je fumigácia. Doporučenému postupu pri ošetrení včiel treba prispôsobiť konštrukciu rojovnice. Tiež je možné postupovať termickým ošetrením roja. K tomu je potrebný sieťovaný valec na udržanie teploty 45° až 49°C po dobu 15 minút. Za uvedený krátky čas pri tak vysokej teplote klieštik na včelách zahynie. Termické ošetrenie je vhodné pre zmetené včely, ktoré sú ešte bez matky. Pri tak vysokej teplote môže dôjsť k strate matky. Vyhľadať rýchlo matku v roji nie je jednoduché. Na to treba myslieť a mať náhradné matky v zásobe. Pri termickom ošetrení včiel v jeseni sa mladá matka dá na rámiku ľahko nájsť ešte pred zmetením včiel.
Zootechnickým postupom sa včelári pre svoje pohodlie vyhýbajú. Také postupy sú pri väčšom počte včelstiev náročné na čas. Pre včelára s desiatimi alebo pätnástimi včelstvami by včelárenie bez chemického ošetrovania včiel priamo v úli nemal byť problém. Delenie a spájanie včelstiev sa dá s jednou manipuláciou včiel mimo úľa zvládnuť. Nevidím žiadny dôvod k tomu, aby drobný včelár pri vedení svojich včelstiev používal všeobecne uznávanú metodiku veľkých včelárov.
Hlasování: miro (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)