Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčit včelstvo na podzim či ne?
31.08.2016, 10:22 AM
Příspěvek: #11
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Vašku, nikdo z nás nevidí a nemůže to vyhodnotit jako ty. Je jen velká škoda, že už nemáš dávno včelstva připravená na zimu. Dělalo by se ti všechno mnohem lépe a třeba by bylo vše jinak. Loňská včelstva by již měla být v klidu, něco jiného je u letošních oddělků.....Základ je přiblížit se přírodnímu biorytmu včelstva. Teprve pak je veškeré hodnocení objektivní. Tohle je základ, jinak se k blíže k přírodě nikdy nepřiblížíme. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Vašek H. (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2016, 10:53 AM
Příspěvek: #12
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Vcely prirozene vedene maji mensi pocet generaci plodu nez kdyz se chovaji podle standardni methodiky. Tim padem i mene generaci roztocu. O kolik generaci vcel to odhadujes Leosi??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2016, 04:17 PM
Příspěvek: #13
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(31.08.2016 10:22 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Je jen velká škoda, že už nemáš dávno včelstva připravená na zimu.

Souhlasím s tebou Leoši. Letos jsem to chtěl mít hotovo do konce července, ale bohužel se mi to nepodařilo. Proč? To není vůbec důležité. Na příští rok se chci v zimě pořádně nachystat, aby práce ve včelařské sezóně jen odsýpala. Pak doufám, že se mi tento cíl napřesrok podaří splnit. Letos holt už musím jen dohánět to, co jsem nestihl.

V souvislosti s tímto bych se rád na něco zeptal. Při prohlídce na konci července jsem chtěl včely smrsknout do jednoho nástavku pro zimování. Zarazilo mě však množství včel, které bych tam musel vměstnat, tak jsem od toho nakonec upustil. Chtěl jsem to udělat proto, že loni jsem je nechal ve dvou nástavcích a oni nakonec v zimě obsedly jen ten horní. Do spodního se v lednu pustil zavíječ a letos do něj už matka vůbec nešla. Jen tak symbolicky nahoru na rámky uprostřed. Možná to bylo způsobené i starým dílem. Tak nevím jestli se toho nemám příště bát a smrsknout je nebo je nechat ve dvou nástavcích a zjara ten neobsednutý odebrat (i s rizikem zavíječe).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2016, 12:44 PM
Příspěvek: #14
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Ten zavíječ v lednu mne dost překvapuje. Zvlášť v téhle nadmořské výšce. Nebyla to spíš myš?
Zimuju vetšinou ve třech nástavcích. Neobsednutý spodní nástavek odebírám na podzim nebo taky brzy na jaře, je to vcelku jedno, stejně to jde na vyvaření, jsou v něm vesměs staré souše (na jaře mohou být plesnivé, to je jediný rozdíl).
(Letos už si konečně musím udělat ten zvedák ze starého heveru - to tuhle práci značně usnadní Big Grin!)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2016, 12:51 PM
Příspěvek: #15
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(31.08.2016 04:17 PM)Vašek H. napsal(a):  
(31.08.2016 10:22 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Je jen velká škoda, že už nemáš dávno včelstva připravená na zimu.
Chtěl jsem to udělat proto, že loni jsem je nechal ve dvou nástavcích a oni nakonec v zimě obsedly jen ten horní. Do spodního se v lednu pustil zavíječ a letos do něj už matka vůbec nešla. Jen tak symbolicky nahoru na rámky uprostřed. Možná to bylo způsobené i starým dílem. Tak nevím jestli se toho nemám příště bát a smrsknout je nebo je nechat ve dvou nástavcích a zjara ten neobsednutý odebrat (i s rizikem zavíječe).

Některé zimují nahoře některé dole, dle toho odebírám spodní nebo vrchní. Pokud ale "odcházejí " žádné zmenšování prostoru nepomůže, nic tím ale nezkazíš, možná se chytnou. Hlavně jim neseber pylové zásoby.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2016, 12:19 AM
Příspěvek: #16
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Vašek: jestli už je nekrmíš průběžně, tak bych se je nejdřív pokusil trochu líp diagnostikovat, než je zakrmíš .. a kdyby se ti na nich něco "nezdálo", tak je ošetřit rychle ještě před krmením (12 dní formidol forte?) zkušenější prosím kdyžtak opravte
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2016, 01:39 PM
Příspěvek: #17
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(01.09.2016 12:44 PM)Víťa napsal(a):  Zimuju vetšinou ve třech nástavcích. Neobsednutý spodní nástavek odebírám na podzim nebo taky brzy na jaře, je to vcelku jedno, stejně to jde na vyvaření, jsou v něm vesměs staré souše (na jaře mohou být plesnivé, to je jediný rozdíl).
(Letos už si konečně musím udělat ten zvedák ze starého heveru - to tuhle práci značně usnadní Big Grin!)
Tady vidíš dvě výhody krmení / pokud krmíš / už zimně/jarní sestavy. Cool
Nejlíp se mě začíná osvědčovat, protože v červenci je včel fakt dost, systém úpravy předvyházením fakt nepoužitelných - prázdných, mezistěn, trubčiny souší s následným přendáním zbytků spodního nástavku / zásoby, pyl / na zimní nástavek přes igelit a to krmím. Toho následek je, že ty eventuelní zásoby včetně pylu do zimy snesou dolů, maj prostor, nenosí pyl do souší, které ti z jara zplesnivý a pak už nezvedáš nakrmené nástavky k tomu, aby jsi vyndal prázdné zdola. Super. Idea
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2016, 03:17 PM
Příspěvek: #18
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Michale a jak přesně to děláš? Mnohokrát jsem dával na plodiště (na igelit s malým průlezem pro včely) vytočené medníkové plásty a nikdy to dolů pořádně nesnosily. Vždycky tam zůstalo dost zbytků medu. takže mě tohle evidentně nějak nefunguje. Zatímco když je ten nástavek dole, tak je už teď úplně prázdný. Ani pyl do něj nenosí, ten nosí k plodu. A ten nástavek je dole už od jara, takže žádná práce navíc to není. Vyjde to nastejno, kdy se dá pryč.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2016, 04:09 PM
Příspěvek: #19
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(31.08.2016 04:17 PM)Vašek H. napsal(a):  
(31.08.2016 10:22 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Je jen velká škoda, že už nemáš dávno včelstva připravená na zimu.



V souvislosti s tímto bych se rád na něco zeptal. Při prohlídce na konci července jsem chtěl včely smrsknout do jednoho nástavku pro zimování. Zarazilo mě však množství včel, které bych tam musel vměstnat, tak jsem od toho nakonec upustil. Chtěl jsem to udělat proto, že loni jsem je nechal ve dvou nástavcích a oni nakonec v zimě obsedly jen ten horní. Do spodního se v lednu pustil zavíječ a letos do něj už matka vůbec nešla. Jen tak symbolicky nahoru na rámky uprostřed. Možná to bylo způsobené i starým dílem. Tak nevím jestli se toho nemám příště bát a smrsknout je nebo je nechat ve dvou nástavcích a zjara ten neobsednutý odebrat (i s rizikem zavíječe).

Vašku, jak píše Véťa ten zaviječ v lednu??? To asi spíš ty myši. Jinak zužování je pro mne vyhánění včel z úlu. V zimně obsednou samozřejmě méně protože se stahují do chomáče. Je to právě smršťování a rozšiřování chomáče v zimě, který je hlavním regulátorem teploty, když jim vezmeš prostor, hodně jim to ztížíš. Nauč s včelařit v relativně stálém prostoru a neměj strach z neobsednutého, v přírodě to včelám také nikdo nedělá. Buď na to mají nebo ne, hotovo. Já zimuji např. v 5-6,4,3,2,1 NN 2/3 L, ale záložní matky i jen na4- 5 plástech 2/3L v kartonu. Když včelám vezmeš prostor, přizpůsobí se, nic jiné jim nezbývá,ale není to dobře. Já vím, že včelaři mají rádo obsazené plásty, nástavky ale ať se pak nediví, že mají roje. Jak má to včelstvo vědět, že jim včelař přidá nějaký prostor třeba fněkdy?? Například roje z nedostatku prostoru mají základ již v začátku března a ne květnu. Některá včelstva když v tu dobu např. obsedají 2/3 prostoru, pociťují tíseň a už v tom březnu se začnou připravovat na rojení. Pokud máš rád roje, tak to jó. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2016, 09:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.09.2016 09:40 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #20
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Nad tímhle jsem taky dlouho dumal, říkal jsem si. když to Michal dělá, má s tím zřejmě dobrou zkušenost (jinak by to nedělal, že jo,). Umělé vytváření tepelného komfortu zúžováním prostoru?! ... sakra, když je venku -2, tak v úle je taky -2, to už je zdokumentovaný, jedinej rozdíl by měl být jen v prostoru nad, kam stoupá metabolický teplo produkovaný zimním chumáčem. A pokud jsou po stranách obsednutého prostoru prázdné souše, tak fungují stejně jako přepážka z polystyrenu?! Toho rojení bych se až tak nebál, protože rozšiřovat je třeba už v březnu, to už pěkně staví.
Takže fakt nevím, ale letos jeden slabší oddělek schválně zúžím, ... co si jeden osobně neosahá .....
Hlasování: Vašek H. (+1), Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)