Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčit včelstvo na podzim či ne?
29.08.2016, 03:23 PM
Příspěvek: #1
Léčit včelstvo na podzim či ne?
Zdravím všechny včelařky i včelaře.
Včera jsem chystal včelstva na krmení a u jednoho jsem si všiml roztočů na včelách i lezoucích po nevylíhlém plodu. Na cca 1 dm2 jich mohlo být naráz k vidění tak 5. V minulosti jsem to nikdy nezaznamenal. Otázka zní. Mám včelstvo po nakrmení přeléčit či to nechat na nich, aby se s tím vypořádaly sami. Jedná se o TBH, který jsem loni neléčil.
Vašek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.08.2016, 05:04 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.08.2016 05:08 PM od straka.)
Příspěvek: #2
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
1) Já bych zkusil cukrovat a to několikrát po sobě, jinou chemii nedávám, před úlem zasazeno několik keříků dobromysl(oregano) a také zatím malé keříčky tymiánu.
Ještě možné pokusy s thymolem(bude to také asi výtažek z tymiánu).
2) U včel zvednout teplotu klimatizací - ve vývoji právě dokočuji DEHTIN
3)včely neudusit zužováním česna,lépe česno snižovat po celé šířce úlu
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.08.2016, 07:28 PM
Příspěvek: #3
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Tohle kdyz vidis tak uz je to prusvih. Vcelstva odolna vuci roztoci vykazuji celorocne jeho nizky stav. Tahy jich budou tisice. Osobne bych ho zalecil a kdyz zvladne zimu pristi rok vymenit matku. Muzes to samozrejme nechat ale jestli teprve budes krmit stav se jeste zhorsi.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: schützmeister (+1), Tomáš Palata (+1), Radek Krušina (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2016, 12:09 AM
Příspěvek: #4
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(29.08.2016 05:04 PM)straka napsal(a):  1) Já bych zkusil cukrovat a to několikrát po sobě, jinou chemii nedávám, před úlem zasazeno několik keříků dobromysl(oregano) a také zatím malé keříčky tymiánu.
Ještě možné pokusy s thymolem(bude to také asi výtažek z tymiánu).
2) U včel zvednout teplotu klimatizací - ve vývoji právě dokočuji DEHTIN
3)včely neudusit zužováním česna,lépe česno snižovat po celé šířce úlu
Straka Dehtín

Děkuji za návrhy, ale u mě v podstatě nepoužitelné.
Ad 1) Cukrování je prakticky neproveditelné, jelikož horní loučky tvoří strop úlu. Momentálně včelstvo obsedá 18 plástů, což několikrát do týdne rozebírat nehodlám a ani včely by to asi nepotěšilo.
Ad 2) Včelstvo je v "úle s horní loučkou" čili TBH bez klimatizace a přemisťování do jiného úlu není v tomto čase reálné.
Ad 3) česna nezužuji, ale pouze snižuji jak píšete i když mám pocit, že u dna pro nástavky 39x24 je snížené česno moc široké a včely si ho těžko brání. U TBH je to OK.

(29.08.2016 07:28 PM)jirka.marx napsal(a):  Tohle kdyz vidis tak uz je to prusvih. Vcelstva odolna vuci roztoci vykazuji celorocne jeho nizky stav. Tahy jich budou tisice. Osobne bych ho zalecil a kdyz zvladne zimu pristi rok vymenit matku. Muzes to samozrejme nechat ale jestli teprve budes krmit stav se jeste zhorsi.

No průšvih nevím. Budu zimovat potřetí. První podzim mi roj příbuzný dvakrát profoukl Varidolem, loni jsem neléčil a spad v zimní měli byl skoro stejný (do 5ti roztočů). Třeba tam ti brouci byli i v milulých létech, jen jsem si jich nevšiml. Že by jich tam teď byli tisíce se mi nezdá. Já si jich všiml jen na jednom plástu. Uviděl jsem roztoče a tak jsem čučel na to jedno místo jestli ho uvidím znova a po několika minutách civění jsem jich napočítal tak 5-6 na tom kousku. Určitě jsou i jinde to jo, ale že by každá včela byla osedlaná, tak to zase ne.
Zítra už musím začít krmit a je mi jasné, že tím včelám navodím snůšku a matky se rozkladou. Tzn. namnoží se i roztoči. A co pak můžu dělat?
1) Nasadit tvrdou chemii. Tento způsob se mi ale nejméně zamlouvá.
2) Přeléčit je "šetrným" způsobem. KM, Thymol, atd.
3) Nechat je tak s tím, že se roztočů zčásti zbaví a sníží je tak na přiměřenou míru. Tím také zjistím, že mám včestvo schopné se s těmi cizopastníky vypořádat. Pokud to nedokáží a budou živořit, tak je na zvážení jestli je dál chovat. Že by včelstvo nepřežilo zimu strach nemám, nechci ale ve zvýšené míře šířit varoázu po okolí.

Tak jako tak děkuji za Vaše názory. To je přesně to co potřebuji. S někým to prodiskutovat. Kolem jsou samí chemici, tak se není na koho obrátit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2016, 02:34 AM
Příspěvek: #5
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
z mého pohledu varroázu šíří především ti odborníci, co léčí na nulu. Dobromysl je fajnový, pro včely úplná lahůdka, ale včelám, které nemají zakořeněnou hygienu, těm moc nepomůže. To je to samé, jako včelařit vedle mraveniště a ukecávat se, že mám nasazený formidol. Wink
Hlasování: Víťa (+1), Radek Krušina (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2016, 01:02 PM
Příspěvek: #6
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(30.08.2016 12:09 AM)Vašek H. napsal(a):  No průšvih nevím. Budu zimovat potřetí. První podzim mi roj příbuzný dvakrát profoukl Varidolem, loni jsem neléčil a spad v zimní měli byl skoro stejný (do 5ti roztočů).
A co pak můžu dělat?
1) Nasadit tvrdou chemii. Tento způsob se mi ale nejméně zamlouvá.
2) Přeléčit je "šetrným" způsobem. KM, Thymol, atd.
3) Nechat je tak s tím, že se roztočů zčásti zbaví a sníží je tak na přiměřenou míru. Tím také zjistím, že mám včestvo schopné se s těmi cizopastníky vypořádat.
Nevím, jestli konečná je průšvih, ale rozhodně jsi zjistil, že sami to nezvládnou.
Můžeš je nechat jak jsou, když bude horší zima, končí tak do listopadu a když mírnější, typnul bych květen.
Když je pokrmíš, nedožijí října. To jsou skutečnosti.
Ano, léčit na podzim moc smysl nedává. To jsi zaspal. Rok 2014 byl přelomový a sám píšeš, že druhý jsi měl varidol. Teď to prostě roste, tak či onak.
Takže je buď nech a pozoruj, jak zánik vypadá, anebo razantní akce. Cukrování, KM či gabony moc platrný nebudou. Jestli maj dost pylu, můžeš ještě vyřezat všechen plod a pak ideálně varidol 1x večer bez letu, nebo alternativně s menším účinkem thymovar. Po varidolu můžeš krmit hned druhý den, po thymolu bych tomu týden nechal.
Apropo, zimní spad, sám vidíš, že to není moc úspěšná diagnostika. Je tam množství problémů vstupujících do hry. Jasně, že když je spad přes 100, je to průšvih. Jinak je lepší sledovat mezerovitost plodu. To je to, co vidíš teď. Když k tomu vidíš i roztoče, je to známka, že už nemaj co žrát, konečná.
I zimní léčení, tak jak je varidolem, není žádné terno. Ale podzimní je vždy už hodinu po dvanáctý.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2016, 01:47 PM
Příspěvek: #7
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Normální stav by byl, cca začátkem června ošetřit(zdaleka to nemusí být chemie) a následně vyměnit matku z odolnějšího materiálu celým oddělkem. To by byl postup blízký přírodě a z lidského hlediska tzv. humánní.
Nyní nezbývá než přijmout zimní ztráty( to neznamená jen ztráty včelstva, ale i zásob...) již teď a nebo se zabývat výzkumem.Idea Pokusy má člověk dělat na vlastních včelách a ne cizích.
Jinak diagnostikova JEN podle spadu a je jedno zda zimního nebo letního, je v zásadě hazard. Je třeba umět využívat více způsobů diagnostiky, nejlépe umět se do včel tzv. vcítit. Včelařská empatie se nedá natrénovat u počítače, ale jen se včelami. Tedy nepomůže být u včel, ale se včelami a to je zásadně to, co nás všechny od sebe odlišuje. Na štěstí to není nevratný stav, dá se to naučit. Tohle nás ale žádná škola nenaučí. Vašek má nyní vzácnou příležitost ke skutečnému učení a umění se správě rozhodovat. V tom mu už ale nikdo z nás nepomůže. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2016, 01:59 PM
Příspěvek: #8
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
to se tak paušálně diagnostikovat nedá, napřed bych smetla několik hrstek včel z různých plodových plástů a projela každou hromádku moučkovým cukrem. Pak se můžeme bavit o tom, kolik roztočů a za jakých podmínek včelstvo položí.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2016, 04:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.08.2016 10:02 AM od straka.)
Příspěvek: #9
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Děkuji za návrhy, ale u mě v podstatě nepoužitelné. Vašek H.
Ad 3) česna nezužuji, ale pouze snižuji jak píšete i když mám pocit, že u dna pro nástavky 39x24 je snížené česno moc široké a včely si ho těžko brání. U TBH je to OK.

K tomu zužování česna, česno se dá zůžit jen pro včely, aby mohly hlídat, ale nezužovat pro větrání odchod vzduchu s CO2 po stranách, někdo tady měl nápad dát tam sítku(perlinku) na celou šířku česna a uprostřed prostřihnout,
nebo jeden přítel dává děrovaný plech opět po celé délce

Na Varroa práškový cukr (nějak ho k nim dostaneš až jsou jako mlynářky..) .... na jedno použití odstraní 30% takže nutno asi 7 x opakovat
Na virozy typu Nosema zkouším postřik slabším čajem z Tymiánu a také včelám nabízím kopřivový sirup
Na zvednutí teploty kolem chomáče zmenšuji prostor (u úlu Dehtín zdola-úl přepůlím deskou PS, včely jsou nahoře a později uzavírám horní česna tak na 3 včely, párníky 2x1/2 coule z podstřeší zůstávají celoročně otevřené.
Ne vše je plně ověřeno, ale ublížit by to nemělo
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2016, 03:04 AM
Příspěvek: #10
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Nad všemi příspěvky jsem se hodně zamýšlel a dospěl k následujícímu rozhodnutí. Protože vnitřně cítím, že to včelstvo to s malou pomocí zvládne, tak nebudu házet flintu do žita. Po krmení provedu cukrovou diagnostiku stavu kleštíka (alespoň si ji vyzkouším), kouknu na stav plodu a alternativně je přeléčím. Říkám si lepší hodinu po dvanácté než nikdy.
Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)