Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kyselina mravenčí
01.04.2018, 06:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.04.2018 06:31 PM od Kocidzin.)
Příspěvek: #1
Kyselina mravenčí
Vydrží obyčejná plastová lahev od nápoje 85% kyselinu mravenčí?
Myšleno pro aplikaci KM v úle.
Mám jen lonské oddělky, takže žádnou zkušenost s kyselinou nemám, nemám kyselinu, takže prosím zkušenější poradte...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 09:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.04.2018 09:34 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #2
RE: Kyselina mravenčí
(01.04.2018 06:22 PM)Kocidzin napsal(a):  Vydrží obyčejná plastová lahev od nápoje 85% kyselinu mravenčí?
Myšleno pro aplikaci KM v úle.
Mám jen lonské oddělky, takže žádnou zkušenost s kyselinou nemám, nemám kyselinu, takže prosím zkušenější poradte...

Prosím tě Františku, pokud chceš poradit, musíš přesně popsat stav a zamýšlený záměr, co tím sleduješ. Z tvého dotazu je nejrelevantnější ten údaj z profilu, tedy nadmořská výška. Jinak ti bude každý radit něco jiného a podle toho úhlu pohledu, který je mu blízký. Zase bys z toho nebyl moc moudrý.
Např. kdybych já měl nyní reagovat, tak napíší: "Pro Boha, proč" ????? Co ti ty včely udělaly? I když já bych to už nejspíš nenapsal, protože vím, že je to marný (to nemyslím osobně na tebe, ale obecně).
Jakési preventivní zákroky chemií jsou u nás už takový folklór, ale odporuje tezím ŠPV (to paušální použití). Jiný ale má jiné dovednosti, praxi a znalosti. Když dva dělají totéž, není to vždy totéž.
Tak se trochu polepši, ať ti může někdo napsat svůj názor navěc.
Rozhodnutí bude stejně jen na tobě.
Trochu mi tvůj dotaz připomíná včerejší nebo páteční telefon(nebyl to teda jediný). Stav byl přibližně takový, že včelstva obsedají cca 3NN a mají kolečko zav. plodu cca průměr 3cm. Tedy začínají a pro spoustu věcí je to ideální stav. Tak že ho natřel KM, jiný zase něčím jiným. Co k tomu dodat?? Na to nic rozumného odpovědět ani nejde, alespoň z mého úhlu pohledu. Přitom ten jeden měl jen jedno včelstvo a tohle ho napadlo. Udělal by jistě totéž, kdyby jich měl 100. Pro mne šílenost, pro jiného norma. Na štěstí jsem si ale uvědomil, že každý dělá v danou chvíli to nejlepší, čeho je schopen. A je to tak dobře, slov netřeba. To, že mi naskočily pupínky na rukou je věc jiná. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Kocidzin (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 10:19 PM
Příspěvek: #3
RE: Kyselina mravenčí
Leoši, děkuji za reakci, nemám problem, klidne rozvedu. ikdyz moc neni co rozvadet.
Jak uz jsem psal, mam lonské oddělky, zimni kontrola na roztoce vysla pod 3. Zadne deformace nebo abnormality na vcelkach nepozuruji. V ZADNEM PRIPADE NEUVAZUJI O APLIKACI KM za techto podminek - nevidim jediny duvod nicit roztoce, kdyz u mne (zatim) nejsou.
Jsem sice zacatecnik, ale nejsem pošuk po dedovi (nic ve zlem dědo, ale kdyz jsem byl malej babicka to tak vzdycky rikala, kdyz se nekomu neco nepovedlo - pošuk, jako děda). Smile
Opravdu mi jde jen o to, zda obycejna plastova flaska od nejake vody udrzi bezpecne 85% kyselinu mravenci. Treba (nedejboze) jednou nastane doba, kdy bude aplikace KM nejakou formou na poradu dne a pak budu (mozna) pripraven. To jak pišu, že nemám kyselinu mravenčí, to se vztahuje zase k te plastove lahvi, ne planuji ošetrevovat preventivne vcely bezduvodne.
Jde mi jen o to jestli je pripadne aplikovani KM bezpecne s hlediska, aby to flasku nerozleptalo a nevyteklo cele do ulu... takze pouze a jenom technicka stranka veci, kterou pouziju mozna za x let, pokud vubec...
To zvolání "Pro Boha proc?!" docela chapu. Big Grin Pravdou je, ze dokud budou na svete zacinajici vcelari, budou tato zvolani casta. Ono to ani s nama jinak nejde, ikdyby kolem vcelstev stala stovka zkusenych vcelaru a drzeli me vsichni za ruce, abych nemohl udelat nic spatne, stejne by postupne padali do mdlob s narky pro Boha proc???... Smile
Takze snad jsem to dostatecne osvetlil... Shy
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 11:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.04.2018 11:55 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #4
RE: Kyselina mravenčí
No vidíš, a už máš odpověď sám. Každá cesta začíná prvním krokem. Udělals ho. Víš často víme, co je správné, ale chceme potvrzení od druhých, ale to si můžeme dát doopravdy jen sami. Ta info z vně jsou důležitá, ale ne nejdůležitější. Když jsem kdysi na semináři v Bílsku vykládal, jaké jsou rozdíly mezi zalétáváním a jak vybírám a selektuji na tuto vlastnost. Byl tam jeden člověk a chtěl vědět konkrétně, kterou z uváděných možností já uplatňuji. Byly jen dvě. Neřekl jsem mu to. Víš, proč? Protože by potom jen znal, ale asi by neměl šanci vědět, umět. Vědět můžeš jedině, když to uděláš a prožiješ sám. Nové věci nejdou bez omylů a obětí, to prostě není možné. To je i součástí procesu učení. Sbírat jen vědomosti je celkem k ničemu. Zkušenost je nepřenositelná.
K té KM. My dávali KM do 5l kanistrů třeba od Sava, jsou pevnější a byly žluté, to pro jednotlivé členy. Důvěrníci dostávali 20l. kanistry s kohutkem. Flaška od limči vydrží lehkou zátěž, ale hlavně pořádně označit, abys to třeba omylem nevypil nebo někdo jiný. Čert ale věř těm materiálům. Volil bych jistotu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Kocidzin (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 03:13 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.04.2018 03:33 AM od straka.)
Příspěvek: #5
RE: Kyselina mravenčí
Jen moje osobní zkušenost s PET lahvemi:

1)kdysi -asi 2002 jsem se pokoušel vyrobit sluneční kolektor na ohřev vody(patent u mě) z PET lahví a bylo je zapotřebí slepit v úzkém proužku
2)lahve jsou z polyetylentereftalátu, snažil jsem se je naleptat, abych zjistil co je vlastně...rozpouští...
3)vyzkoušel jsem všechna dostupná ředidla a výsledek nic dostupného je nerozpustí(udělej zkoušku s KM a dej vědět...)
4)jen UV záření a mráz je schopné makromolekulu pomalu rozkládat, ale budou to roky až asi 70 let
5)klidně PET lahve používám na oleje, benzin, všechna ředidla...., ale nevystavuji je teplotě nad 70°C
6)Poznámka: na sluneční kolektor mám patent (již 18 let podaný u sebe), kvůli němu stavím dům s plochou střechou a
materiálem na kolektory jsou právě PET lahve přetvarované do parabolického tvaru s lesklou Al folií koncentrující záření na průchozí
trubky prům. 2 cm z černého polyetylenu, vše ověřeno na funkčním prototypu, v lahvích není žádná voda !!!
7)Nakonec jsem vše lepil Alkaprenem(v podstatě gumou...)
8)1 m2 kolektoru při poledním slunci dává 200-300W, Na střeše bude asi 20m2(materiál již dlouho nakoupen)
čekám na tu plochou střechu(právě se realizuje-dokončuje-je to také patent podaný u mně)


9)vysokou opatrnost s kyselinou mravenčí - jen výpary mi sundaly kůži z palce a části dlaně(naštěstí regenerací dorostla nová)
matce to také nedělá dobře, můžete o ni přijít
2/4/2018/straka/dehtín
Hlasování: tondabh (+1), Kocidzin (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 07:54 AM
Příspěvek: #6
RE: Kyselina mravenčí
Františku, tak si pro začátek kup rovnou Formidol. Nerozbalený vydrží hodně dlouho a je připravený k okamžitému použití. Samostatnou kyselinu koupíš stejně už v nějakém obalu a pro dávkování do odpařovače používám přelití do klasické sklenice(má široké hrdlo) ze které si to natáhnu do stříkačka na které je odměrka.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 04:29 PM
Příspěvek: #7
RE: Kyselina mravenčí
Děkuji za všechny připomínky, rady, podněty a informace. Zvlast dekuji za zkusenosti s PET lahvemi, treba se i toto (sluneční kolektor) jednou hodi... IdeaSmile
Plastové, nápojové obaly opouštím (kvalita bez záruky), zůstanu u skla a budu dál bádat a hledat cestu.
Výsledky svého testování a fungování v praxi zveřejním až dozraje čas (s ohledem na na včely, které si sami řeknou, kdy u nich nastane doba aplikace KM).
Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.04.2018, 01:08 AM
Příspěvek: #8
RE: Kyselina mravenčí
Haribol přátelé, po dlouhodobých testech ve Vilémovském roji malý návod na zacházení s jedama, kam počítáme i kys. mrav.!!!

1) Testovaná včelstva si hravě poradí, pokud jsou v sezoně pod tlakem např. jednoho druhu postřiku či KM, některá zeslábnou, ale do zimy to doženou.

2) Pokud jsou vystavena dvěma druhům postřiku, či jeden druh postřiku + např. KM je oslabení citelné.

3) Jakmile je souběh jedů za sezonu tři druhy jedů a více, včetně KM a podobných " LÉČIV ", ve většině případů exitus! Syndrom +++ PRÁZDNÉ ÚLY.

Velice účinný přípravek na zmenšení následků účinků jedů je 5 minutový výluh horkou vodou z bylinek (ale pozor, opravdu odvar, nééé macerát za studena), kde je hlavní bylinkou nať+++ Pelyněk pravý, Měsíček lékařský, Kopřiva, Smetanka lékařská celá, Máta či Meduňka a to vše stejným dílem. Tento přípravek lze podávati dle potřeb po celou sezonu smíchaný s cukrem a v podletí jím testovance přikrmit, i kdyby měly dostatek svých zásob. Kdo si hraje nezlobí Tongue.

Mějte se všici krásně včeličkově, za Vilémovský roj poslíček Tonda.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), straka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2021, 03:05 PM
Příspěvek: #9
RE: Kyselina mravenčí
Dotaz na Leoše Dvorského. Používáš vůbec někdy KM??? Já již několik let jen zcela výjiměčně a to na zabití nakažených včel. A výzkumy mi dávají zapravdu. Poleptání včel KM je zřejmé a existuje.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2021, 03:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.01.2021 03:53 PM od Antonín Hyžík.)
Příspěvek: #10
RE: Kyselina mravenčí
Ahoj Jiří, dříve jsi mluvil o benzínu, to jsem na jedněch zkoušel minulý rok, jak používáš tu KM? Ten benzín se mi moc neosvědčil, možná jsem dal málo, ale ještě další den tam něco žilo.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)