Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kvitnutie
15.02.2014, 10:25 PM
Příspěvek: #21
RE: Kvitnutie
(14.02.2014 10:31 PM)Crha Karel napsal(a):  (už je Michale mají připravené k rozesílání, zatím si můžeš připravit záhon ...), Největší problém bude to ohlídat před okusem.
Super ! No mám to v plánu sázet normálně na mez k lesu, tak jsem zvědavý, jak to budou ožírat. Listnáče u nás jeleni moc neberou, zato jedle dopadají děsně, Letos jsem to pro změnu natřel koupeným sajrajtem do kterého jsem pro všechny případy vysypal pytlík pepře - takže to nežerou, zato to asi sežere ten pepř, líp vypadají ty nentřené.Neptal jsi se tam náhodou na jívy ? V celý republice to nemůžu sehnat a blbě se to množí. Na podzim jsem leccos nařízkoval, tak jsem dost zvědavý, co se chytne, vzal jsem to tak kolem potoka a občas něco ušmik, tak doufám, že aspoň střemcha, ta mi přijde dost perspektivní.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2014, 10:32 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.02.2014 10:40 AM od Crha Karel.)
Příspěvek: #22
RE: Kvitnutie
Ten záhon na první rok mi kladl na srdce. Včera jsem ho vytvářel celej den. Je třeba jej zrýpat, odplevelit a rok udržovat, jinak tráva rouby udusí, z celého roubu kouká jen jedno očko, cca 1-2cm takže snadno. Navíc to má ty výhody, že po roce jasně uvidíš co se neujmulo a není třeba to vyhledávat přímo na stanovišti.
Ohledně jív mu nejlépe zavolej, (Kontakt: Jan Fidler, Husova 364, 384 22 Vlachovo Březí, tel. (večer)/fax : +420 388 329 942, objednávky na email: jaroslavapichova@centrum.cz) v nabídce S508 a ta by byla k lesu nejlepší, podle popisu netrpí tolik okusem.
Pokud nějakou v dosahu máš, nejlépe právě nyní nařezat rouby a rozmnožit. Každý včelař, který má k dispozici alespoň 2m2 by mohl mít svou soukromou kolekci a pak to různě sázet do přírody. Když už máme převčeleno, měli bychom se postarat i o dostatek potravy.
Já mám zájem množit dlouhoprutou a zkusit vytvářet nějaké stavby, na netu je dost inspirací.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), schützmeister (+1), Milan Bencúr † (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2014, 11:34 AM
Příspěvek: #23
RE: Kvitnutie
Vrby jdou taky dobře roubovat. Třeba na vzrostlý strom jívy naroubovat lýkovcovou, která kvete nejdříve (za kůru). Pak je okus menší, jeleni nedosahnou (odzkoušeno v Jizerkách). Do přírody lze použít metodu V.Protivínského. Ten dělal cca 1 m dlouhé hole. Na vybraném místě jim udělal trubkou do země otvor a do něho tu hůl vtlačil, zalil a údajně se chytalo skoro vše. Nemám to ale odzkoušeno. Tak tady je námět jak dál, až budete mít stromky vzrostlé a nebudete vědět co s rouby. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2014, 02:34 PM
Příspěvek: #24
RE: Kvitnutie
(16.02.2014 10:32 AM)Crha Karel napsal(a):  Je třeba jej zrýpat, odplevelit a rok udržovat, jinak tráva rouby udusí, z celého roubu kouká jen jedno očko, cca 1-2cm takže snadno.
Zkusím krabicovej mulč, to mě přijde dobrý i dost eko. Škatule z Teska nařezané na čtverečky s ďourou na klacek. Tak uvidím na podzim. Záhon dělat nebudu, někde jsem se dočetl, že ideální flek jsou krtince / už je to nakypřený / nebo vedle starýho pařeza. Toho je všude dost + ten mulč, by mělo být O.K. Přece to zase nebudu přesazovat ? Z hlediska růstu jsou prvovýsadby nejlepší. No jsem zvědav. Ty hole by nemuseli být zlé, asi by šli i polena.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2014, 04:11 PM
Příspěvek: #25
RE: Kvitnutie
(16.02.2014 11:34 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ten dělal cca 1 m dlouhé hole. Na vybraném místě jim udělal trubkou do země otvor a do něho tu hůl vtlačil, zalil a údajně se chytalo skoro vše. Nemám to ale odzkoušeno. Tak tady je námět jak dál, až budete mít stromky vzrostlé a nebudete vědět co s rouby. LD

Haribol Leoši, tak osobně jsem to zatím s těma klackama nezkoušel, ale viděl jsem na vlastní oči, jak z toho sousedka udělala živej plot, dokonce to sázela šikmo , aby byla v plotu okrasná vazba, a ono jí to všechno opravdu krásně chytlo a rostlo...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přispěl: schützmeister - Dnes 02:34 PM

Zkusím krabicovej mulč, to mě přijde dobrý i dost eko. Škatule z Teska nařezané na čtverečky s ďourou na klacek. Tak uvidím na podzim. Záhon dělat nebudu, někde jsem se dočetl, že ideální flek jsou krtince / už je to nakypřený / nebo vedle starýho pařeza. Toho je všude dost + ten mulč, by mělo být O.K. Přece to zase nebudu přesazovat ? Z hlediska růstu jsou prvovýsadby nejlepší. No jsem zvědav. Ty hole by nemuseli být zlé, asi by šli i polena.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Haribol Michale, máš pravdu, jeden můj soused z toho udělal část oplocenky pro dobytek a považ si, že zasázel zhruba tří metrové polena, asi metr do hloubky a dnes mu z toho rostou pěkné stromky, když přijedeš na slet na Vilémov, tak je uvidíš na vlastní čočky.

K tomu mulči jen doplním, že je lepší dát třeba dvě tři krabice na sebe dle tloušťky, protože když dáš jen jednu, tak po čase někdy tráva proroste, využívám to jako mulč pod bezorebný systém pěstování brambor.

Mějte se všichni krásně únorově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2014, 07:08 PM
Příspěvek: #26
RE: Kvitnutie
Vojtovu metodu s holemi jsem zkoušel několikrát a funguje velmi dobře. Výhoda je, že takhle osázet vrby po krajině je možné na předjarní vycházce. Ono obecně vrby dobře zakořeňují, ale u Jívy se mi to takhle zatím nepovedlo. Zatím jsem, ale nezkoušel Jívu hrnkovat a použít stimulátor růstu pro lepší zakořenění.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2014, 09:32 PM
Příspěvek: #27
RE: Kvitnutie
Sazenice jívy mají ve školce v mém odkazu na předchozí stránce.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2014, 11:36 AM
Příspěvek: #28
RE: Kvitnutie
Určitě bych ty sazenice sehnal i tady u nás, školku mám několik málo km od včelnice a co jsem tam byl a kupoval, tak drazí nejsou. Ale já raději dávám přednost tomu co nabídne příroda, jen ji trochu pomoci. Minulý týden jsem přesadil ke dvaceti Lipových náletů a objevil jsem v lese pěkné místo s nálety Javorů. Navíc já to vysazuji v okolí břehu Moravy a to co se chytne ještě neznamená, že se dožije dospělosti. I když je to v chráněném území, takže lidská činnost je zde omezena, tak tu je dost Bobrů a těm takový mladý stromek jde pěkně k duhu.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2014, 02:41 PM
Příspěvek: #29
RE: Kvitnutie
Ty jo, ale Michal neví kde je sehnat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2014, 03:22 PM
Příspěvek: #30
RE: Kvitnutie
Když potřebuji něco nakoupit jezdím do Zářičí http://www.zahrada-olomouc.cz
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)