Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kvitnutie
04.02.2014, 02:49 PM
Příspěvek: #11
RE: Kvitnutie
Akát, vzhledem ke své invazivní schopnosti, je svým způsobem problémová dřevina. Podobně jako např. rostlina netýkavka žláznatá a křídlatka japonská. Vše jsou to nektarodárné rostliny, ale jejich výskyt by rozhodně neměl být podporován jejich cílenou výsadbou, ve volné krajině to platí dvojnásobně.
Naše původní dřeviny a trvalky nabízejí včelám dostatek nektaru a pylu po celý snůškový rok. Navíc jsou to rostliny nenáročné, přizpůsobené našemu klimatu, ale hlavně jsou živnými rostlinami pro stovky druhů hmyzu. Např. vrba jíva je živnou rostlinou pro 213 druhů hmyzu.
I tak mi přijde plošně zakázat akát v celé EU jako hloupost. Co bychom ale od politiků mohli čekat dobrého...
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 03:49 PM
Příspěvek: #12
RE: Kvitnutie
(04.02.2014 02:49 PM)Tomáš Svoboda napsal(a):  Akát, vzhledem ke své invazivní schopnosti, je svým způsobem problémová dřevina. Podobně jako např. rostlina netýkavka žláznatá a křídlatka japonská. Vše jsou to nektarodárné rostliny, ale jejich výskyt by rozhodně neměl být podporován jejich cílenou výsadbou, ve volné krajině to platí dvojnásobně.
Naše původní dřeviny a trvalky nabízejí včelám dostatek nektaru a pylu po celý snůškový rok. Navíc jsou to rostliny nenáročné, přizpůsobené našemu klimatu, ale hlavně jsou živnými rostlinami pro stovky druhů hmyzu. Např. vrba jíva je živnou rostlinou pro 213 druhů hmyzu.
I tak mi přijde plošně zakázat akát v celé EU jako hloupost. Co bychom ale od politiků mohli čekat dobrého...

Myslím si ,že tomu tak docela není. Jednak akát je zde už 200 let a doba, za jakou vyroste je mnohem delší než netýkavka a pod.
No a zkusme porovnat strukturu a množství lesů, stepí dříve a nyní. To je zcela něco jiného. Také proto se tu prosazuje více včela, která je schopna využít snůšku z ovocných stromů. To tmavá včela neuměla a v době, kdy nyní je snůška se ta včelstva krčila v hloučku a využívala pozdnější snůšku, která byla skoro vždy a ještě dlouho. Lesní podrost, vřes, malina, krušina také skoro nejsou nebo jen někde nebo málo. Dříve to bylo skoro všude. Jště si pamatuji, jak to vypadalo, když zamedovala krušina nebo i borůvky, či malina a to už byla labutí píseň toho všeho.
Také nebyly kyselé děště a pod. Prostě svět se mění a jednározovými kroky, spíše propagandistickými, napácháme mnohem větší ekologické škody. Jíva, no bezva, ale vytáčel jste z ní jako z akátů nebo vůbec ? Jsem přesvědčen, že nějakou jívu nebo vrbu nemá většina včelařů ani na svém stanovišti, to je chyba. Zvykli jsme si brát a občasné záchtěvy lítosti způsobí větší škodu a běžíme tzv. kdysí závod. Jeden problém vyřešíme nebo doměle vyřešíme a vytvoříme 10 dalších. To je tento příklad. Proto zanikaly civilizace. Z toho jsme se nějak nepoučili. Věřte neuvítal bych nic víc, jak přírodu, jaká tu byla třeba ve 13 století. Najednou se prostě nejde vrátit o několik století zpět jen v něčem. Proto to kritizují, tu nekompexnost, neprovázanost, nepromyšlenost. Protože v našich úvahách nejsme schopni kvůli jednomu stromu vidět les. Atomizujeme problémy a nejsme schopni syntetického přístupu a vlastně ani toho analytického. Proto také 30 let přistupujeme k varroáze tak jak přistupujeme. Proto má nad včealaři moc chovatelský kartel (a jiné), který v zájmu jejich kapes devastuje genofond včely medonosné. Nic ve zlém,Tomáši, ale tohle je můj názor a ve své podstatě s vámi nekoliduje, jen jsem to přibrousil, aby to bylo protě vidět. Víte ona je ekologie a EKOLOGIE. Jsou ekoligická sdružení ,která jsou proti všemu. Jenže postraními cestičkami pak naoknec třeba souhlasí s dálnicí, ale žádají za to nějaký ten meloun pro sebe. To není prosím pomluva, ale právně doložitelý a obhajitelný fakt (už jste mohli poznat, že neříkám nic, co nejsem schopen obhájit nebo nedělám). Jde tedy o ekologii nebo vlastní kapsy? Tak tomu bude i v případě akátů. Možná už je vybrána certivikovaná firma, která je schopna rozeznat akát od smrku a je sechopna jej ekologicky porazit a zužitkovat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 05:16 PM
Příspěvek: #13
RE: Kvitnutie
Já bych v tématu akát vyzdvihl Maďarsko, ti jako jediní v Evropě dokážou tento strom využívat i v dřevařském průmyslu.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 07:57 PM
Příspěvek: #14
RE: Kvitnutie
Samozřejmě, svět se mění, a neměl jsem na mysli, že se máme vrátit na stromy. Jen jsem chtěl poukázat, že jsou i jiné rostliny, co si zaslouží pozornost, a se kterými vzrůstá druhová rozmanitost. Není to jen o medu. Vždy máme na výběr, co zasadíme. Akát je výborný na med a na dřevo. Dřín, krušina, hloh, trnka, vrba, dřišťál obecný aj. jsou přínosné mnohonásobně více. Ale je na každém, jak to cítí, a co vysazuje.
Hlasování: Debora (+1), Petr Jezowicz (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 08:52 PM
Příspěvek: #15
RE: Kvitnutie
Vysadil jsem 200 dřišťálů obecných. Bylo pro mě těžké je sehnat. Nakonec to stejně byl červenolistý kultivar. Kdo by to řekl, z lesní školky.
Hlasování: Debora (+1), Petr Jezowicz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 11:10 PM
Příspěvek: #16
RE: Kvitnutie
(04.02.2014 08:52 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  Vysadil jsem 200 dřišťálů obecných. Bylo pro mě těžké je sehnat. Nakonec to stejně byl červenolistý kultivar. Kdo by to řekl, z lesní školky.

Super, právě jsem chtěl Tomášovi navrhnot, jestli by nemohl udělat nabaídku na uvedné dřeviny, myslím, že se tím zabývá. Zvláště neco na meze, co rychle roste a nejde snadno zničit. Prostě trochu to rozhýbat alespoň mezi námi. Vrby v našem VS vysazujeme každoročně, ale co takhle hloh, krušina a pod. ,jsou k mání sazenice?
Díky. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 11:40 PM
Příspěvek: #17
RE: Kvitnutie
Tady jsem kupoval lísky
http://lesoskolky.cz/drobny-prodej.html

600 ks tenkrát asi po 5,80 ale omylem mi připravili 1,2m vysoké které jsou dražší a tak mi je nechali za tu dohodlou cenu.
Mají více středisek. Kupoval jsem v Brandýse, lísky pěstují jinde a za to že je dovezou do Brandýsa si něco účtovali. Ale poradila mi paní že když nespěchám, svezou to zadarmo s něčím až budou mít cestu, což je tak jednou měsíčně.

Ten dřišťál vulgaris už nevím kde jsem bral. Taky z nějakých lesních školek ale musel jsem je ukecávat aby mi je poslali dráhou.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2014, 10:00 PM
Příspěvek: #18
RE: Kvitnutie
Leoši, sazenice seženeš nedaloko od vás v Přerově nad Labem (http://www.skolky-montano.cz):
dřín obecný (prostokořenná sadba - ps, výška 30/50),
hloh jednosemenný (ps, v 50/80),
krušina olšová (ps, v 50/80)
aj. Cena do 10,- Kč/ks. Mají je i v kontejnerech za 20 - 30 Kč/ks. Ceny jsou velkoobchodní. Tedy sehnat někoho, kdo na to má ŽL, nebo to může být i přes mě. Na jaře tam nejspíš budu nakupovat, tak se můžeme domluvit.
Dřišťál obecný mají zde (ale dražší): http://puvodnikere.cz/index.php/nabidka/...ris-detail
Kolegové ho sehnali v Brně (Agro Brno Tuřany). V oficiální nabídce ho neměli, ale na place jich měli spoustu.
Kdysi jsem ho koupil i ve zmíněném Přerově nad Labem. Chce se to zeptat, udělat poptávku.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Debora (+1), Miroslav Mareš (+1), tondabh (+1), Ladislav Kohout (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2014, 11:05 PM
Příspěvek: #19
RE: Kvitnutie
Zdravím velký výběr také na http://stareodrudy.org
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.02.2014, 10:31 PM
Příspěvek: #20
RE: Kvitnutie
(13.02.2014 11:53 PM)schützmeister napsal(a):  
(13.02.2014 04:27 PM)Crha Karel napsal(a):  , zítra si jedu pro rouby 10 různých vrb (Vrbovna Vlach.Březí viz. net) a už mi oznámili, že budou jen z pěti druhů - ostatní už kvetou!
Tak mi je nevykup ! Mám objednáno od prosince a zatím nic. ...
Tak skutečnost je příznivější než původní telefonické strašení. Byl jsem se ve vrbovně podívat, (už je Michale mají připravené k rozesílání, zatím si můžeš připravit záhon ...), některé už fakt jsou bez pylu odkvetlé, ovšem jejich webová nabídka není aktualizovaná, přibývají jim tam další odrůdy. Mám všech deset vybraných odrůd (většinou do sušších půd) po deseti. (Zítra jdu zrýpat záhon pro zasazení roubů a rok si počkáme co se všechno ujme. Doufám, že příštím rokem už budu moci podarovat potencionální zájemce, kteří se tu zastaví výhony již připravené k umístění na stanoviště. Sám spotřebuji sotva třetinu. Největší problém bude to ohlídat před okusem. Při ranní snídani často pozorujeme jak se srnky promenádují pár metrů před okny. Oba nemáme rádi žádné ploty, ale tady bude zřejmě nezbytné, většina je pro spárkatou (i pro koně) lahůdkovou záležitostí.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)