Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krmení na volné stavbě
09.06.2014, 10:00 AM
Příspěvek: #1
Krmení na volné stavbě
Krásný den,
tak jsem včera něco málo sebral ze svých loňských oddělků a napadlo mne přitom, jak je to vlastně s medobraním a případným krmením na volné stavbě? Pokud nic nevytáčím, ale beru jim dílo, drtím je a lisuji z něj med, znamená to sice pěknou obnovu díla, ale právě tak to znamená, že bych měl asi sakra dávat pozor na to, abych jim toho nechal dost na celé zazimování, není-liž pravda? Protože pokud bych toho sebral víc a chtěl to oplátkou dokrmit cukrem, nebudou asi mít moc prostoru, kam by si ty zásoby uložily, když se med odebírá spolu s dílem ... A s tím souvisí, kdy tedy nejlépe medobraní dělat, aby se stihly holky na tu zimu ještě připravit? U mne je hlavní snůška co jsem tam vypozoroval až teď lipová a pak červenec/srpen komonice. Ale to je zase už dost pozdě, ne?
Ještě by možná šlo realizovat tak, že jim člověk nechá všechno, co během léta posbírají a na jaře si vezme, co zbylo po zimě. To by bylo asi nejpřirozenější, zvláště při takhle pozdní snůšce ... ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2014, 02:22 PM
Příspěvek: #2
RE: Krmení na volné stavbě
Jsem si jistý, že na to žádná "tabulka" nepůjde napasovat. To si musí každý odzkoušet každý sám, kolik v jeho lokalitě včelstva spotřebují zásob do první významné snůšky a potom trochu do toho zapojit křišťálovou kouli, aby člověk věděl jaká snůška, co do množství, přijde.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2014, 02:36 PM
Příspěvek: #3
RE: Krmení na volné stavbě
No tím to asi nejlépe koresponduje s tím, nechat včely jít do zimy s plným medníkem a brát si až zbytky na jaře Smile Pak člověk nepotřebuje ani tu křišťálovou kouli.
Hlasování: Debora (+1), liptaka (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2014, 02:48 PM
Příspěvek: #4
RE: Krmení na volné stavbě
Určitě aspoň na počátku tohoto brtnického způsobu včelaření, časem až člověk zjistí kolik, půjde medovat i po snůšce. Když bude z čeho. Ono se ještě nestalo, že by věci nějak nedopadly.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 12:27 PM
Příspěvek: #5
RE: Krmení na volné stavbě
... vlastně se tu témata proplétají a je to podobné na co jsem se už ptal ve " volné stavbě ". Taky mě tenhle dotaz velice zajímá. Jistě bude nejlepší nekrmit a přijít si sám na to kolik medu odebrat pro sebe a kolik ponechat včelám k životu. Díky za taková vlákna.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 01:42 PM
Příspěvek: #6
RE: Krmení na volné stavbě
Přátelé, kdo se přizpůsobí režimu včelstva, se touto otázkou trápit nemusí. Wink
Hlasování: renttip (+1), Petr Pokorný (+1), liptaka (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2014, 02:07 PM
Příspěvek: #7
RE: Krmení na volné stavbě
(11.06.2014 01:42 PM)Debora napsal(a):  Přátelé, kdo se přizpůsobí režimu včelstva, se touto otázkou trápit nemusí. Wink
Jen pro ilustraci, že tohle není zcela jednoznačné tvrzení :
Při mém 10 letém sledování vytočeného medu se dostávám v průměru na jedno včelstvo na něco přes 20kg - na včelstvo v tom roce vyzimované / to mnohdy nekoreluje ani trochu s hlášeným počtem ani v roce předešlém, ani v roce snůšky /.
To vypadá celekm hezky prakticky. Pokud ale vezmu jednotlivá maximo - minima je to roční točení od 0 do 95kg na včelstvo, v průměru pak mezi 5 - 37kg / myšleno průměr v jednom roce /. K tomu dokrmuji mezi 5 - 30kg cukru minimo- maximo.
V letech je asi cca 5 letý cyklus v průměrech to vychází 20-28-35-11-7kg/včelstvo/rok. A to je průměr. Jednotlivě se to liší, jak jsem již uvedl, plus/minus 50kg + krmení.
Takže, pro ty, kteří ty čísla prohlédli, je úplně jedno, jestli budete točit po snůšce nebo na jaře, nebo jak to odhadnete, když nebudete vůbec krmit. To by bylo možné jen při medování jednou za 5let, nebo jen zkolabovaných včelstev.
Modelová situace - med nejvíc nosí včelstva, která nejvíc plodují a ty zase mají největší spotřebu. Je to na nich nejvíc vidět.
1.rok - průměrný - do zimy jdou z 20kg průměru, tedy naše dobré včelstvo s 50kg.
přes zimu spotřebují 15 - tedy 35kg můžu na jaře vytočit.
2.rok - přichází medový rok - průměrně na zimu 35kg - naše tedy má 80kg. na jaře můžu točit 60kg.
3. - lehce podprůměrný - 15kg průměr - naše půjde do zimy s 25 - má velké vydání v podletí - 20 spotřebuje v zimě - 5 zbude.
4. - podprůměrný rok - 8 kg průměr - naše bude někde na 10, viz spotřeba v podletí,
20 by potřebovalo na zimu. Konečná.
A opačný případ :
1.rok průměr 20 - naše 10 - zima hladový, ale přežijí, načež jsou ještě slabší a snůška mizernější.
2. rok nadprůměr - 35 kg - naše ale opět na 10 - slabé z jara - opět hladový, ale přežijí.
3. rok lehcepodprůměr - 15 kg - naše 8 kg - zima konečná, málo zásob. A to ani nejhorší rok nestačil přijít.
Otázka podle mne není zda krmit, ale jak krmit. Zcela bez krmení přežijí jen včely průměrné, málo plodné a ostré / ubrání si zásoby / . Bez našich úlů to prostě funguje taky tak - každoročně ze tří dvoje zahynou a ostatní je vyberou - mají tedy krmení a ne, že ne.
Krmit je možné podobně - přesunem zásob od jedněch, ke druhým, nemusí to být jen cukr.
Tak jako tak, bez krmení bude med jednou nejvýš za 3 roky, myšleno na točení.
Jestli to někomu funguje řádově jinak, rád si to poslechnu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2014, 04:17 PM
Příspěvek: #8
RE: Krmení na volné stavbě
To je zajímavá kalkulace a slovo do pranice Smile Já se přít nemohu, zkušenosti na to nemám.
Ale zajímalo by mne, co na to ostřílení veteráni Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2014, 07:47 PM
Příspěvek: #9
RE: Krmení na volné stavbě
(12.06.2014 02:07 PM)schützmeister napsal(a):  
(11.06.2014 01:42 PM)Debora napsal(a):  Přátelé, kdo se přizpůsobí režimu včelstva, se touto otázkou trápit nemusí. Wink
Jen pro ilustraci, že tohle není zcela jednoznačné tvrzení :

V letech je asi cca 5 letý cyklus v průměrech to vychází 20-28-35-11-7kg/včelstvo/rok. A to je průměr. Jednotlivě se to liší, jak jsem již uvedl, plus/minus 50kg + krmení.
Takže, pro ty, kteří ty čísla prohlédli, je úplně jedno, jestli budete točit po snůšce nebo na jaře, nebo jak to odhadnete, když nebudete vůbec krmit.

tak vidíš, jak jsi pěkně přizpůsobil svůj režim provozu včelstva Wink

Ale otázka byla, jest-li je medobrání na podzim rozumné?
Hlasování: Katka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.06.2014, 01:14 PM
Příspěvek: #10
RE: Krmení na volné stavbě
(12.06.2014 07:47 PM)Debora napsal(a):  Ale otázka byla, jest-li je medobrání na podzim rozumné?
Myslím, že při současném stylu v tom není rozdíl. Z hlediska zásobení včelstva je jeden rok malá veličina. Rozdíl je jediný - při pozdním vytáčení tvrdý řepkový med, plesnivé plásty a nižší přínos - energeticky je snažší bránit staré zásoby, než nosit nové.
Když nechci krmit, a tím myslím i přesun medu mezi včelstvy, může dobře fungovat klasická metoda, tzn. točit jen plná vyrojená včelstva a neomezovat rabování, tedy více včelstev z nichž přežije jen část, podle aktuálních klimatických podmínek.
K tomu ale potřebuju mít včely patřičně ostrý a někde mimo civilzaci, nejlíp několik kilometrů od nejbližší vsi, protože na podzim a z jara to bude mazec. Ale je to pak echt Šance . Jednou to doufám zkusím. Ale typl bych, že většina čtenářů k tomu nebude mít podmínky.
V tom Frankfurtu by to asi taky moc nešlo, ne ?
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)