Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasický Sicilský úl
13.02.2014, 12:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.02.2014 01:11 PM od Debora.)
Příspěvek: #11
RE: Klasický Sicilský úl
(13.02.2014 11:49 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jednoduše řečeno udělat opatření u toho včelstva, které je zdrojem infekce a v pravý čas a správným opatřením. U nás jsme takto zachránili dost včelstev. To jsme ale museli opustit tu hloupou hypotézu, že kleštík se šíří do prostoru nejvíce v podletí (to je věcí včelaře, protože nechápe přirozený biorytmus včelstva). Bohužel se ale tohle včelaři dovídají snad na všech přednáškách o varroáze. Je to jako v medicíně, klasická léčí důsledky (naperou do tebe antibiotika), alternativní se snaží jít po příčinách.


Jednoduše řečeno, není nutná plošná léčba všelstva, nebot' varroóza začíná v naší hlavě. Idea

Někdy mám u Tebe pocit, že stále ještě naslouchám Ježíšovi, který pro léčbu (lidstva) využívá podobenství včelstva. Důraz je pak položen na informaci končící otazníkem. Pomalu začínám ladit' svůj mozek na Tvou frekvenci. Wink

Díky Leoši
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.02.2014, 03:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.02.2014 03:23 PM od kurik.)
Příspěvek: #12
RE: Klasický Sicilský úl
(13.02.2014 11:49 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... Nic ti nepomůže, když se ve včelstvu rozpadnou sociální vztahy tak, že včely přestávají komunikovat, matku najdeš na dně, včelstvo již nemá plod, matky opouští úl a pod. ...

Chci se zeptat jak je to s tou matkou na dně úlu. Co to ve včelách znamená ?
V loni jsem si přivezl oddělky a začal je intenzivně krmit. U jednoho včelstva mne vyděsilo, že jsem matku nacházel po dobu asi jednoho měsíce na dně úlu, případně někde na stěně. Vůbec nebyla mezi plásty, kde bych ji čekal.
Když jsem přemýšlel čím by to mohlo být, tak mne napadlo, že tím, že včely nemají žádné dílo, tak vše co postaví zanáší medem dokud je snůška a matka s plodováním čeká, až bude kam klást. To se mi i potvrdilo, neboť včelstvo postupně sláblo a nemělo plod. Pak najednou matka zalezla mezi plásty a rozkladla se.

Byla má teorie správná, nebo to opravdu naznačovalo, že něco bylo se včelstvem v nepořádku a "rozpadly se sociální vztahy v úle" ? (kleštíka jsem tou dobou vůbec nepozoroval)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.02.2014, 04:15 PM
Příspěvek: #13
RE: Klasický Sicilský úl
(13.02.2014 03:19 PM)kurik napsal(a):  
(13.02.2014 11:49 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... Nic ti nepomůže, když se ve včelstvu rozpadnou sociální vztahy tak, že včely přestávají komunikovat, matku najdeš na dně, včelstvo již nemá plod, matky opouští úl a pod. ...

Chci se zeptat jak je to s tou matkou na dně úlu. Co to ve včelách znamená ?
V loni jsem si přivezl oddělky a začal je intenzivně krmit. U jednoho včelstva mne vyděsilo, že jsem matku nacházel po dobu asi jednoho měsíce na dně úlu, případně někde na stěně. Vůbec nebyla mezi plásty, kde bych ji čekal.
Když jsem přemýšlel čím by to mohlo být, tak mne napadlo, že tím, že včely nemají žádné dílo, tak vše co postaví zanáší medem dokud je snůška a matka s plodováním čeká, až bude kam klást. To se mi i potvrdilo, neboť včelstvo postupně sláblo a nemělo plod. Pak najednou matka zalezla mezi plásty a rozkladla se.

Byla má teorie správná, nebo to opravdu naznačovalo, že něco bylo se včelstvem v nepořádku a "rozpadly se sociální vztahy v úle" ? (kleštíka jsem tou dobou vůbec nepozoroval)

Klid, odhadl jste to správně. Mladé matky se často schovávají, jsou plaché. Jeden můj kolega chodil chvíli stále na stejné místo a vždy tam byla. Až se ve včelstvu budou rozpadat sociální vztahy, to poznáte bleskem. U mladého oddělku to ale nehledejte. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)