Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
11.04.2014, 04:51 PM
Příspěvek: #211
RE: Japonský úl
Len na upresnenie , v roku 2012 som sa ich snažil takto presunúť do Warré od jari. Nepodarilo sa a povedal som si že takto je to zbytočná námaha.

Tie vlaňajšie 2013 som na jeseň chcel spojiť kvôli výmene matky. Warré som dal na spodok pretože to bolo výhodnejšie usporiadanie kvôli snehu (väčší hore ako strecha) a ani som nečakal že dole budú stavať. Teraz je ten potenciál na stavbu dohora celkom dobrý a škoda je ho nevyužiť na prechod na Warré. Vyzerá že zafunguje.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2014, 05:35 PM
Příspěvek: #212
RE: Japonský úl
Já jsem to měl od dubna do července a nefungovalo to v žádné fázi rozvoje. Jen moje zkušenost, nic víc.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2014, 02:38 PM
Příspěvek: #213
RE: Japonský úl
už se těším na Vilémov

Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2014, 06:38 PM
Příspěvek: #214
RE: Japonský úl
zatím jsem neviděl video, kde by japonce obsluhoval jen jeden člověk !? tak jsem na Antonína taky zvědavej, při tomhle úspěšným jaru by mohl při setkání už jeden s medem odebírat Wink
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2014, 10:24 PM
Příspěvek: #215
RE: Japonský úl
(26.04.2014 06:38 PM)Crha Karel napsal(a):  zatím jsem neviděl video, kde by japonce obsluhoval jen jeden člověk !? tak jsem na Antonína taky zvědavej, při tomhle úspěšným jaru by mohl při setkání už jeden s medem odebírat Wink

Haribol Kájo, tak vycházej z principu, že se lidé obecně rádi předvádějí a proto jich u japonců vidíš více než je potřeba, a co se týče letošního medobraní, tak pokud se něco nezvencne, tak bych to viděl již tak na odebírání 4-5 nástavku, ale nebudeme předbíhati a počkáme jak nám Matička Příroda nadělí, mějte se všichni krásně medíkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2014, 09:16 PM
Příspěvek: #216
RE: Japonský úl
Dnes jsem osadil první dva japonce.LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2014, 10:18 PM
Příspěvek: #217
RE: Japonský úl
(27.04.2014 09:16 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Dnes jsem osadil první dva japonce.LD


Predpokladám že to neboli roje. Niekde ste sa vyjadril že sa vám včely neroja. Zaujímalo by ma či je to naozaj tak a či má na to väčší vplyv metodika vášho včelárenia alebo skôr selektovanie na nerojivosť?

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2014, 10:39 PM
Příspěvek: #218
RE: Japonský úl
(27.04.2014 10:18 PM)Macek napsal(a):  
(27.04.2014 09:16 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Dnes jsem osadil první dva japonce.LD


Predpokladám že to neboli roje. Niekde ste sa vyjadril že sa vám včely neroja. Zaujímalo by ma či je to naozaj tak a či má na to väčší vplyv metodika vášho včelárenia alebo skôr selektovanie na nerojivosť?

Tentokrát to roje byly, tedy rojíky. Dával jsem do do oddělku o síle 2 nástavků matečník a dnes jsem prováděl jsem kontrolu. Zřejmě si narazily matečníky na svém plodu, matku jsem otamtud vyhodil pár hodin před přidáním matečníků. Na nějaké přehrabování tehdy nebyl čas, pršelo mi tehdy za krk.
Ráno jsem v oddělku odchytil 2 právě se líhnoucí matky a ostatní matečníky jsem tam nechal. No a oni se vyrojily, prostě si nemohly vybrat tu pravou. Dceřin přítel do nich narazil hlavou byly oba (vlaastně tři) na spodí větvi jedle hned vedle sebe.Jen jsem je odstřihl a sklepl do japonců. Ještě se matičky musí oplodnit.
Je to sice trochu jiný případ rojení, než jak to včelaři znají, ale i tak jsem za ně rád, usnadnilo mi to poráci. Ty první dvě matičky už jsou v oddělcích taky, byly dost velké, proto dostaly milost. Podle mne je nejdůležitější dát včelám včas prostor a je probém z větší části vyřešen. "Nerojivost" je ale dána hodně geneticky.
Jinak roje opravdu nemívám a nijak zvlášť to neřeším. Nahrazuji to smetenci.Právě tato linie klidně zůstave ve dvou nízkých nástavcích a nevyrojí se, tedy pokud to neprovedu tak nešikovně jako nyní. Jenže takováto včelstvíčka by u nás nevyužila snůšku. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 07:35 PM
Příspěvek: #219
RE: Japonský úl
Všiml jsem si, že (nejen) na videu od Debory se hojně užívá lepicí páska na spojení nástavků. Je to skutečně nutné? I po oddělání pásky je vidět, že docela zápasí s rozpěrákem, aby ty slepené bedýnky od sebe dostal.

Pak jsem taky nepochopil to šachování se skleněnou tabulkou a fénem... Přijde mi, že kdyby před zavřením vršek zlehka přejel dýmákem, nepomačkal by tolik včel, jak při tom posunování skla a víka.
Hlasování: petr.strejcek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 08:33 PM
Příspěvek: #220
RE: Japonský úl
(28.04.2014 07:35 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  Všiml jsem si, že (nejen) na videu od Debory se hojně užívá lepicí páska na spojení nástavků.
Jo, to sem si taky všim. Problém většiny snímků je v tom, že filmují téměř nové úly. Tonda tuhle tvrdil, že pásku dává jen někdy a úle se mu nekroutí, leč je má ze silného matroše.
Já mám taky prkenné, dobře vychytané, první dva, tři roky bez problémů, ale pak už některé různě mění tvar, takže není žádný problém mít i třičtvrtě centimetru díru mezi nástavky, zvlášť při snůšce. Takže páska je zajímavý nápad.
Zatím tam vždycky nacpu, co je po ruce, aby tudy nelezly, stejně si to sami vytmelí.
Díry vznikají na starších úlech v extrémních časech - snůška, mráz, jinak je to O.K.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)