Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
20.01.2014, 01:54 PM
Příspěvek: #131
RE: Japonský úl
(20.01.2014 12:25 PM)Crha Karel napsal(a):  Má někdo takovou zkušenost nebo povědomí o historickém vývoji tohoto typu úlu?

Ano již od vzniku tohoto úlu je v něm výztuha v podobě větvičky či bambusu a určitě to má své opodstatnění, ale může někdo několik let vyzkoušet i bez výztuhy, osobně se na to chystám...
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 01:57 PM
Příspěvek: #132
RE: Japonský úl
Někde se tu toulal dokument o francouzském včelaři co včelaří v klátech. Dával tam také křížem dřevěnou výztuhu, takže to nebude nic nového. Pokud se má výztuha při medobraní vytahovat, přijde mi drážka uvnitř nepraktická, protože ji zaplácají voskem a propolisem. To už je lepší díra skrz, otočit a vytáhnout. Nejvíc se mi líbí použití šípků - bydlím v přírodě, takže je to všude okolo, hezky kulaté a pevné.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 02:06 PM
Příspěvek: #133
RE: Japonský úl
(20.01.2014 01:57 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  Někde se tu toulal dokument o francouzském včelaři co včelaří v klátech. Dával tam také křížem dřevěnou výztuhu, takže to nebude nic nového.
Můžu potvrdit, že i u nás se podle pamětníka dával do klátu kříž . Viděl jsem to i na videu o brtnících v Rusku. Ten střed na něčem musí držet, je to váha. Z toho pohledu je ale zajímavé, že to drží i na tom drátu. Vystrkávací kulatinka je superHeart To je na patentWink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 02:07 PM
Příspěvek: #134
RE: Japonský úl
Co jsem viděl, tak včely všechny plásty nestaví až ke stěně a někdy staví i třeba jen do poloviny nástavku a různými směry a zatáčet se stavbou umí také. Takže ten kříž může být nakonec jediné co tu stavbu bude držet pohromadě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 02:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.01.2014 03:15 PM od Debora.)
Příspěvek: #135
RE: Japonský úl
Za normálních okolností je každé svislé dílo, minimálně v horní části, fixované na třech bodech, tedy strop a dvě stěny. Organismus, který něco tak dokonalého konstruruje, má určitě znalosti o statice stavby a vlivu gravitačních syl.. A pokud' se s úlem hrubě nemanipuluje, musí stavba držet bez jakékoliv pomocné vzpěry i za zemětřesení, které se v našich oblastech vyskytuje opravdu zřídka. Výztuhy se začali dávat z důvodu kočování, tedy jak slovo vyjadřuje, transportu na trakařich, než pan Citroen vymyslel vůz se vzdušným tlumením, a kdy se úly během transportu pokládali na bok. Takovou situaci včelstvo do svého plánu samozřejme nezakalkulovalo. Každá stavba je závislá na ploše základů a velikostí stavby. V principu je stavba včelstva podobná "empire state building", jen postavena vzhůru nohama. Taková stavba je pro nás, za předpokladu znalosti gravitačních syl, zcela utopistická. Domnívá se, že u japončíka si opravdu nemusíme dělat starosti s dobrovolným shroucení díla ani za horkých letních dnů.
Hlasování: Petr Jezowicz (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 03:13 PM
Příspěvek: #136
RE: Japonský úl
...pokud jim to ovšem my včelaři neřízneme v půlce strunou, aby jsme se podívali dovnitř. Wink Taky si myslím, že by to v tomto prostoru měli zvládnout, ale jak se říká "sichr je sichr".
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 03:27 PM
Příspěvek: #137
RE: Japonský úl
Na čučení se japončík určitě nehodí. Jak Tonda psal, do japončíka se leze ze zhora a odřezávají se horní zavíčkované nástavky. Samozřejmě nesmíme strunovat níže, než pod "zkontrolovaným" hormíh nástavkem. "Sicher" nemá v alternativním včelaření uplatnění. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 05:44 PM
Příspěvek: #138
RE: Japonský úl
(20.01.2014 03:27 PM)Debora napsal(a):  Na čučení se japončík určitě nehodí. Jak Tonda psal, do japončíka se leze ze zhora a odřezávají se horní zavíčkované nástavky. Samozřejmě nesmíme strunovat níže, než pod "zkontrolovaným" hormíh nástavkem. "Sicher" nemá v alternativním včelaření uplatnění. Wink

Já , protože nemám čas a jsem líný, jsem si už dva japončíky objednal pro radost. Jak asi víte náš člen K.Brucler byl zvolen předsedou svazu a tak asi dlouho nevydrží, aby vydražel.... Mluvil jsem s ním a říkal, že začíná být velký problém v našem medu i jeho falšování inverty,kterými se krmí. Na otázku, jak tomu zabránit, jsem mu řekl, ať všem doporučí přijmout etický kodex ŠPV. Ne nejsme my jedničky?
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 08:19 PM
Příspěvek: #139
RE: Japonský úl
Smrekové kláty ktoré som doposiaľ čistil aj keď boli zvnútra úplne vyhnité , vždy sa tam našli kúsky hrčí - konárov ktoré nezhnili lebo sú oveľa tvrdšie a musel som ich vysekávať. V dutine stromu tak výstuha vzniká prirodzene , nezávisle od nášho rozmýšľania nad tým či je potrebná alebo nie. Ja ju do mojich úľov dám.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Aleš Molčík (+1), schützmeister (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.01.2014, 08:28 PM
Příspěvek: #140
RE: Japonský úl
Myslel jsem, že tady vystavím fotku první verze šindelové stříšky na japonce, ale dostanu se k tomu asi až zjara - tak zatím přiložím pár rad a poznatků (mám z modřínového štípaného šindele 3x překládaného celou střechu na domě - viz foto 1 z pokládky).
Modřínový špalek, ze kterého chcete štípat, musí být bez suků. Cílem jsou šindele tlouštky 1 cm, které se na jednom konci zaříznou do "okapničky" - viz foto 2.
Jak se někde výše psalo o hoblování po rozštípnutí, tak to se dělá pouze v té části šindele, která bude překryta následující vrstvou (viz foto 3) Tím se spodní šindel ztenčí a horní vrstva lépe dosedne. V žádném případě se nehoblují ta štípaná léta, která budou na dešti a tvoří jakési drobné žlábky! Slunce vypeče pryskyřici a zatáhne povrch na dlouhá léta (mluví se o životnosti 80 let). Modřín se nenatírá, stejně by moc nenasákl.
Zcela jiná je situace u smrkových hoblovaných šindelů s perem a drážkou, tam je nátěr nutný.
Protože japonci jsou malého rozměru, žádné přihoblování pro další řadu bych nedělal - stejně dlouhé šindele bych přeložil přes sebe a nahoře překlenul "hřebenáčem" (viz foto 4). Šindele se standardně přistřelují sponkami tvaru "U", je to lepší, než hřebíčky. Smola je zataví a utěsní.
Až první vyrobím, nafotím.


Přiložené soubory Miniatury
               
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)