Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
03.11.2018, 02:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.11.2018 02:05 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #481
RE: Japonský úl
(05.10.2018 12:40 AM)MirekMatucha napsal(a):  plodiště?

Oddělky jdou v japoncích taky pěkně. Odříznu spodní ( s plodem ) a vrchní ( s medem ) nástavek, dám do spodního mezi plásty matečník a nástavek s medem postavím na to. A je hotovo. Když původní úl odsunu vedle a nechám oddělek na starém místě, posílím i o létavky. Pak roste rychleji.
Takže i s japoncem je docela zábava. M.M.

Mirku ono včelaření může být OFF -ON v každém úle, každém prostoru, jak se to vezme. Sice jsem ve vlákně "Co se děje v úle nyní", napsal, že toto je pěkný masakr. Nemyslím to ale nijak hanlivě, jen jsem chtěl zdůraznit radikálnost zákroku v kontrastu, že to jde i jinak v jiných situacích. Tímto dělením a odstavením jsi vlastně provedl ředění populace kleštíka a ještě vytvořil plodovou pauzu. Tedy je to biotechnické opatření. Například Včela východní opouští své obydlí i 2-3x za rok a tak ředí populaci kleštíka, zbavuje se ho i ostatních patogenů. Toto na kleštíka stačí a je to vlastně jakési napodobování rojení včelstva v přírodě. Takovýmto radikálním zásahem se včely dokáží vyrovnat bez viditelných následků tak 1x za rok . Trvalé vyrušování , tak jak je doporučováno v klasických úlech, je mnohem horší. Samozřejmě toto dělení nestačí na CCD, tedy na varroázu typu C, jak to člení moje maličkost. Vše je ale řešitelné, poznáme-li včas co se děje v úle na česně a před ním. Kleštík je někdy na začátku, někdy uprostřed(jako katalyzátor) a někdy až na konci řetězce překážek, které jim připraví především člověk a které ukončí existenci včelstva. Včelstvo je rebel, organismus, který je divoký, zcela svobodný tvor a sleduje jen své zájmy a vyrovnává se se vším s pokorou a respektem. Bohu žel jsme to my lidé, kteří mu házejí klacky pod nohy asi proto, že nám to činí radost. Včelařit se dá bez chemie a v případě potřeby i bez zásahů do plodového tělesa. To však již patří do jiného vlákna. Díky ale za tvůj příspěvek, který může trochu napomoci zbavovat včelaře strachu z neznámého. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.11.2018, 02:29 PM
Příspěvek: #482
RE: Japonský úl
Ono to možná jako japonský masakr vypadá, ale není to tak. Když odřízneš spodní část plodiště na oddělek, tak nějaké ty zavíčkované buňky přeřízneš. Ale jedná se jen o desítky buněk. Dospělých včel opravdu jen pár.To když rozebírám úl a odebírám třeba plodový rámek 39 x 27,5, tak je to pomalu horší. Je to zatemovaný, někdy mají plod mezi rámky a taky ho seškrábnu abych při vracení nezmáčkl moc včel. Stejně pak po vrácení a přešoupání rámků zpět najdu dost pomačkaných včel pod česněm. U LG je to snad trochu lepší. A tak myslím, že odříznutí nástavku v japonci na oddělek je stejné jako vytažení dvou plástů z plodiště jiného úlu. A taky to dělám, že zpomalím rozvoj kleštíka.
Ještě ke zkušenosti se spojováním japonců na podzim. Je třeba si odříznout potřebné nástavky určené ke spojení když je teplo - v srpnu či září. Jen projet strunou a nezvedat. Odříznout dílo po ochlazení nejde. Tedy jde, ale je to drolící se destrukce. Předříznuté nástavky se pak při spojování v říjnu , listopadu již nemusí znovu řezat. Včely je už na podzim napevno neslepí. Stačí jen rozpěrákem oddělit a postavit na omlazovaný japonec. M.M.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.11.2018, 12:13 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.11.2018 02:42 PM od straka.)
Příspěvek: #483
RE: Japonský úl
1)Už tady nebyl dlouho nový beznástavkový úl DEHTIN
2)Dal bych sem i fotky, ale nestíhám přitom stavět RD, tak alespon neco iformací pro ŠPV
3)ul DEHTIN č. 2 je zatím ve stavu, kdy si včely řeší samy vnitřek
med jsem jim ponechal, nevytáčel a ještě jsem je krmil("ideální včelař"?)
pozoruji je a opět se připravuji zjednodušit "jednoduché"
4)dlouhou dobu řeším větrání v úlu v návaznosti na česna(varuji začátečníky- není jednoduchý problém)
(a již dříve mě a včely to stálo jedno mohutné včelstvo-nedal jsem mu dost vzduchu!!!!)
5)na úlu jsou stále celkem vždy nahoře nad rámky 4 česna - rozměr délka 10cm x výška 0,5cm
6)zásadně jsem oddělil uzavírání a otevírání těchto česen od větrání úlu !!!!!
7)základní větrání je provedeno samostatně vpodstatě na základě myšlenky, že dřevěné úly
kláty(včely neudusí...), totiž několik jsem jich viděl a je to tím, že mají samostatné
větrání v podobě pukliny jdoucí celým úlem při jeho sesychání, takže jsem tu puklinu napodobil....(Debora bude potěšena...)
8)větrání: ze dna úlu jdou vzhůru dvě umělohmotné trubky 1/2" až na úroven spodku rámků, ve střeše úlu jsou stejnolehle dvě trubky 3/4" od stropu
až asi 10-15cm nad úl kvůli sněhu atp. všechny trubky jsou zamýšlené trvale otevřené !!!!!! v párech jsou z bezpečnostních důvodů
9)se zavíráním a otevíráním 4 česen at si včelař dle vlastní úvahy dělá co uzná po poradě se včelami za vhodné(i při zavření všech zůstane základní větrání
otevřené. (česna se zavírají destičkou délky 10cm, výšky 1cm a šířky do úlu 5cm)
10)celý úl bude brzo zjednodušen snížením střechy o 2 cm a vyjmutím krycí desky z PS 2cm, něco tam dám, ale zatím se chomáč může zavěsit přímo za strop
což je PS deska zatím síly 5 cm, včely mají snahu k vykusování.....
ale výměna střechy je snadná a rychlá (bude foto) s malým nákladem...
11)jen tak mimochodem se také blížím k "japoncům", ale mohu vyjímat velmi rychle libovolný rámek, úl se nepřeřezává drátkem
12)zvažuji rámky (jsou 39x24 na stojato je jich tam nyní 11 zmenšit jejich počet na 10)
aby měly větší včelí mezeru a nedalo práci rámky kleštěmi vytahovat a včely také nepoškodit při "budoucím" prohlížení a manipulaci
(takže úl by měl celkem 40 ks rámků)
14)náklady materiálu na úl možná snížím do 300Kč na jeden kus
15)výrobně půjde složitost zhruba na polovinu nultého návrhu
"lepší je nepřítelem dobrého"
16)aby se úl v zimě neotevřel zajistí dva jednoduché provázky, sháním 8 kusů
růžků proti omačkání (nebo je budu muset vyrobit)
17)použít úl jako termosolární bude stát nula Kč.
18)asi opustím drátkování až to vyzkouším na 39x24 nastojato ?)

19) za 41 dní končí a začíná v SPV jaro...Smile

straka/dehtín/11/11/2018
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2019, 10:56 PM
Příspěvek: #484
RE: Japonský úl
Přátelé, v posledním čísle Včelařství je údajně článek o tom, že Japonský úl je u nás zakázaný. Především proto, že nelze natírat plod.
Mohl bych vás požádat o váš názor? Hrozí mi něco, když chci v Japonci včelařit? Musím plod natírat?
Moc děkuji!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2019, 09:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.05.2019 09:05 AM od Antonín Hyžík.)
Příspěvek: #485
RE: Japonský úl
Nejsem právník, ale ve vyhlášce se píše o rozboru díla a ne o rozběrném díle, to jsou dvě věci a nátěr plodu je jen jedna z možností zásahu, můžeš zvolit jiný dle seznamu povolených léčiv a provést ošetření bez nátěru plodu, pokud je vyžadováno SVS na základě rozboru zimní měly. Ta odpověď ve Včelařství je tak postavená, že je zavádějicí. Odkaz na zdroj, pí. Machová odpovídá:
https://uloz.to/!M0SGskd7608p/vcelarstvi-6-2019-pdf
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2019, 10:40 AM
Příspěvek: #486
RE: Japonský úl
Martine, tvůj jediný partner v oblasti zdravotního stavu včelstev je místní veterinář, nikdo jiný i kdyby to tvrdil sebevíc. Nyní nátěr není aktuální. Domluv se s veterinářem a sleduj mimořádná veterinární opatření na příští rok. Už nyní máš k dispozici x přípravků schválených k použití. Jde to samozřejmě i bez jedů, jen k tomu ještě majitelé včel odborně nedorostli a o veterině nemluvě. Proto ti doporučuji evidovat použití schválených přípravků. SVS je z logiky věci konzervativní, ale podle mne mají více rozumu než včelaři samotní. Jinak doporučuji být s místními včelaři v kontaktu, ale nebuď naivní, jsi konkurent a pokud se hlásíš k ŠPV i potenciální škůdce. To, že je to naopak nikomu u nás nevysvětlíš. Zvyk je železná košile a členové včelařských spolků jsou neskutečně masírování svými šéfy, často nevčelaři nebo držiteli včel.
Pokud mám správné informace, přetřásá se, že od příštího roku nebude povinná zimní měl a z toho vyplyne spoustu věcí, třeba i to, že jedy nebudou konečně dotovány a včelař si bude zodpovídat za stav svých včel sám. To se budou dít věci a oddělí se tak zrno od plev. Včely z ČR rozhodně nezmizí. Jedů se totiž používá neustále víc, což dokazují prostředky na ně vynaložené a plošné úhyny jsou prakticky každý rok. Co to asi říká? ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Antonín Hyžík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2019, 11:34 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.05.2019 11:35 AM od DamianOrlok.)
Příspěvek: #487
RE: Japonský úl
Leoši, děkuji za vyčerpávající odpověď, moc mi pomohla.

Co se týče místních včelařů, koukají se na mě jako na blázna a neustále vyjmenovávají překážky, které mě v japončíku čekají (stavění trubčiny, úhyn matky, který nepoznám atd.). Snaží se mi ale na druhou stranu pomáhat např. s usazováním roje, čehož si cením a je vidět, že při tom myslí na včely, zášť jde stranou. Je na nich vidět, jak se perou s tím, že lze včelařit i jinak, než byli celý svůj život zvyklí. Jako když přišly chytré telefony a internet a spousta starších lidí se od něj odvrátila a nechce s ním mít nic společného...


(31.05.2019 10:40 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Martine, tvůj jediný partner v oblasti zdravotního stavu včelstev je místní veterinář, nikdo jiný i kdyby to tvrdil sebevíc. Nyní nátěr není aktuální. Domluv se s veterinářem a sleduj mimořádná veterinární opatření na příští rok. Už nyní máš k dispozici x přípravků schválených k použití. Jde to samozřejmě i bez jedů, jen k tomu ještě majitelé včel odborně nedorostli a o veterině nemluvě. Proto ti doporučuji evidovat použití schválených přípravků. SVS je z logiky věci konzervativní, ale podle mne mají více rozumu než včelaři samotní. Jinak doporučuji být s místními včelaři v kontaktu, ale nebuď naivní, jsi konkurent a pokud se hlásíš k ŠPV i potenciální škůdce. To, že je to naopak nikomu u nás nevysvětlíš. Zvyk je železná košile a členové včelařských spolků jsou neskutečně masírování svými šéfy, často nevčelaři nebo držiteli včel.
Pokud mám správné informace, přetřásá se, že od příštího roku nebude povinná zimní měl a z toho vyplyne spoustu věcí, třeba i to, že jedy nebudou konečně dotovány a včelař si bude zodpovídat za stav svých včel sám. To se budou dít věci a oddělí se tak zrno od plev. Včely z ČR rozhodně nezmizí. Jedů se totiž používá neustále víc, což dokazují prostředky na ně vynaložené a plošné úhyny jsou prakticky každý rok. Co to asi říká? ld

Moc díky!

(31.05.2019 09:04 AM)Tini napsal(a):  Nejsem právník, ale ve vyhlášce se píše o rozboru díla a ne o rozběrném díle, to jsou dvě věci a nátěr plodu je jen jedna z možností zásahu, můžeš zvolit jiný dle seznamu povolených léčiv a provést ošetření bez nátěru plodu, pokud je vyžadováno SVS na základě rozboru zimní měly. Ta odpověď ve Včelařství je tak postavená, že je zavádějicí. Odkaz na zdroj, pí. Machová odpovídá:
https://uloz.to/!M0SGskd7608p/vcelarstvi-6-2019-pdf
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2019, 02:56 PM
Příspěvek: #488
RE: Japonský úl
(30.05.2019 10:56 PM)DamianOrlok napsal(a):  Přátelé, v posledním čísle Včelařství je údajně článek o tom, že Japonský úl je u nás zakázaný. Především proto, že nelze natírat plod.

Plod se natírat nemusí, pokud by byl nařízen nátěr plodu, je možné ho vyřezat ven. Pouze v případě, kdy je veterinární správou nařízena prohlídka rozebráním díla, například při moru včelího plodu, tam je problém, ale toto rozebrání díla jde nahradit vyšetřením měli. A mám zkušenosti, že vyšetření měli je vždy přesnější než oko včelaře. Já jsem teď byl v ochranném pásmu moru včelího plodu a veterináře jsem celý rok neviděl a nic jsem rozebírat nemusel. Veterinář po mě chtěl jen dvakrát dodat měl na vyšetření. Poprvé hned po vyhlášení pásma a podruhé v zimě. Výsledky dopadly negativně, stejně tak i u ostatních včelařů v katastru.
Povinnosti chovatelů jsou nejvíc obsaženy v zákoně č. 166/1999 Sb. Hlavně je to rozepsané v §4 a hned v úvodu 1a.-Povinnosti chovatelů-chovat zvířata způsobem, v prostředí a podmínkách, které vyžadují jejich biologické potřeby, fyziologické funkce a zdravotní stav....
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2019, 07:58 PM
Příspěvek: #489
RE: Japonský úl
Ono je to případ od případu. Mám kamaráda a ten spadl do pásma. Z měli mu zjistili MVP. Při prohlídce našli kliniku u 3 oddělků. Odělky spálili všechna včelstva přemetl na mezistěny do vydezinfikovaných úlů. Sice to neudělal radikálně, ale jen plásty v plodišti. Takto naředil velmi patogena, pokud tak bude postupovat další 3 roky, bude pravděpodobnost dalšího výskytu skoro nulová (to není nikdy). Jeho bráchovi, který má včely cca 100m dál zjistili MVP v měli a při prohlídce ne. Přesto včelstva po dohodě spálili bez náhrady.
On by se měl člověk zajímat o zdravotní stav a vůbec to,co se děje každodenně a ne kampaňovitě. Pokud budou na světě včely, budou včelí nemoci, to je přírodní zákon. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2019, 01:12 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.06.2019 01:16 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #490
RE: Japonský úl
Nalijme si čistého vína. Je to paragraf 3 b. Jo a paragraf 12 druhý bod.
http://www.vcelarstvi.cz/dokumenty-cms/v...v-vcel.pdf
Není tam nic o japonci. Ale paní šéfová má pravdu, že japonec tyto podmínky nesplňuje.
Což je ale příležitost pro změnu zastaralých pasáží. Pokrok nezastavíš.
Nicméně, jde to ale podle mne vyložit tak, že v případě problému úl rozeberete - ono to lze, jen včely to moc nerozdýchají a úl zrušíte či spálíte bez náhrady. A je.
Je to fakt jen kvůli moru v pásmu. Protože ani v klasickém budečáku bez kultivace měli toho moc neobjevíte.
Popravdě, byl jsem v pásmu čtyři roky, bez nálezu - ale před i po by se stále našla mezerovitost - ale co to je, kdo ví ? No a pátý rok klinika v posledním z 20 úlů, už jsem myslil, že jsem v suchu.
Kdo to nepozná, nepozná to ani v rozběrném díle.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)