Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
23.05.2017, 03:01 PM
Příspěvek: #461
RE: Japonský úl
(23.05.2017 09:11 AM)Tini napsal(a):  Nevím, jak auta, ale taky začínám a zjistil jsem, že je lépe rozběrné dílo na začátek, aby člověk poznal včely, stavbu, uspořádání úlu. Taky mám mednou krávu a on pohled přes okénko, jak to tam funguje, je dobrá věc. Takže japonec ano, ale jako další možnost, pro začátečníka ještě něco k tomu.

Prvního japonce jsem osadil v r. 2014, moc se mi to líbilo. O rok později jsem to dotáhl na 4. Už nemám žádný.
Říkám tomu "digitální úl" (tzn. I/0 - žije/nežije). O moc víc možností není. Nedá se udělat téměř žádný zootechnický zásah (vyříznutí prvního a posledního plodu, ozdravný oddělek, smetenec....). A když, tak dost složitě.
Med je z něj vynikající, ostatně jako každý "vykapávaný" med. Plástečkový je též skvělý, tj. v panenském díle. Ale jak vidno z obrázků, tak při odřezávání horního nástavku s medem u dospělého včelstva moc panenského není (u letošního roje je to jiné). Dá se přidat prázdný nástavek nahoru, ale musí být dobrá snůška a silné včelstvo, aby postavilo, zaneslo i zavíčkovalo.
Pro chov v japonci je dobré, když už člověk hodně odečte z česna - a to není začátečník.... Stejně tak začátečník těžko podiskutuje o rozběrnosti díla s příp. kontrolou z veteriny...
Asi je možné přiblížit se v japonci metodice košnic, vč. několikerého rojení a následného spojování, leč není to moje cesta. Ale nelituji, skvělá zkušenost!
ms
PS: Kdyby někdo chtěl, přenechám 3 ks japonských úlů (jeden si nechám, co kdyby....). Kdyžtak napište soukr. zprávu.
Hlasování: goro (+1), Pista Bernáth (+1), STAVO (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 06:53 AM
Příspěvek: #462
RE: Japonský úl
Jponský úľ je pre japonskú včelu, nie pre európsku.
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 10:11 AM
Příspěvek: #463
RE: Japonský úl
Škoda, že nebylo toto napsáno před několika lety. Spousta z nás by si ušetřilo dost peněz. Tehdy byla masáž, jak je to skvělé. Holt vlastní zkušenost je k nezaplacení.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 10:47 AM
Příspěvek: #464
RE: Japonský úl
Je to otázka cesty, viz. třeba Smolíkův Paket, ale i ten je lepší z hlediska pozorování života včel pro začátečníka než japonec, japonec jen jako další alternatíva pro zkušené a v krapet větším rozměru, ale tam je zase spíše to waréčko. Zkusit se má všechno, když tě to neživí, je třeba si hrát.
Hlasování: Roman (+1), STAVO (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 03:32 PM
Příspěvek: #465
RE: Japonský úl
(21.07.2017 10:11 AM)Jarda napsal(a):  Škoda, že nebylo toto napsáno před několika lety. Spousta z nás by si ušetřilo dost peněz. Tehdy byla masáž, jak je to skvělé. Holt vlastní zkušenost je k nezaplacení.
Pravdu díš Jaroslave, tedy hlavně v té poslední větě.
Jsem první ke komu přijde žádost o připojení k hnutí a mohu říci, že z 90% jsou to lidé, kteří chtějí začínat v japčících. Z toho titulu předpokládám, že po zaregistrování zamíří do tématu Japonský úl. Ta informace, že japčík není vhodný pro kraňku je tam vícekráte. Stejně tak je tam i sdělení, že není vhodný pro začátečníky. Ale vymlouvej to někomu, kdo už je rozhodnutý, že? A proto se tam objevilo i sdělení - pořiďte si vedle japčíka i jeden nástavkový úl, v tom se vrtejte, pozorujte česno, učte se biologii včel a můžete předpokládat, že přibližně to samé se děje v japčíkovi. Tyhlety informace se tam však objevily až po tom, co jsme si někteří japčíka také vyzkoušeli - zatracovat něco bez vlastní zkušenosti není fér.
A stejně tak není fér se o ty zkušenosti nepodělit. Zkus se tady zeptat Toníka, největšího propagátora japčíků o kolik včelstev (v desítkách) přišel a proč se o tu zkušenost nepodělil. (Někteří to víme, ve včelařské komunitě se tyhle věci neutají, ale není na nás to říci.)

Včelaření v japonském úlu je krásné, divočina, kterou tam staví bez jakéhokoliv diktátu je naprosto úchvatná a já tomu i nadále fandím a doufám, že si budu moci aspoň do jednoho včelstvo opět pořídit, ale taky přiznávám, že nemám dostatek zkušeností, abych dokázal veškeré vnitřní děje vyčíst pouze z česna.
Hlasování: straka (+1), Ali (+1), Milan Bencúr † (+1), Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 03:59 PM
Příspěvek: #466
RE: Japonský úl
Tak tu informaci od Tondy jsem nevěděl. (škoda)
Jinak na youtube i Mituro36 přechází na rámky v Japoncích.
Já mám Japonce třetím rokem (a ani neuhynuly jako spoustě přátel) a kdybych nepořídil včely i v jiných úlech, tak se nenaučím nic.
Začínám je stěhovat do Warré.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2017, 12:08 AM
Příspěvek: #467
RE: Japonský úl
Mituro neprechádza na rámiky. To len na odchov matiek používa úľovú zostavu s rámikmi. Jeho youtube kanál sledujem od začiatku a je to už dosť dlho, niekoľko rokov.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.07.2017, 03:42 PM
Příspěvek: #468
RE: Japonský úl
(21.07.2017 10:11 AM)Jarda napsal(a):  Škoda, že nebylo toto napsáno před několika lety. Spousta z nás by si ušetřilo dost peněz. Tehdy byla masáž, jak je to skvělé. Holt vlastní zkušenost je k nezaplacení.

Mně se v japoncích včelaří dobře. Záleží co si člověk pod tou činností představuje. Jestli to, že zavřeš včely do bedničky a každý rok si tam půjdeš pro med, tak to asi dopadneš se všema úlama stejně. Nebo jestli vyžaduješ každý rok 50 kg medu, tak na to japonec taky nebude. Jestli to beru jako koníček a zálibu, tak se raduju i z toho, že mám včely pod parapetem. Peněz nikdy nelituju, za život jsem prodělal určitě statisíce, možná miliony, ale tý srandy co jsem si užil.
Zatím mohu říct, že v japoncích se u nás v Krkonoších lépe zimuje. Stačí jim 10 kg medu na zimu. V LG je dvacet kilo málo. V japonci jsem zatím v zimě přišel o jedny včely, zatímco v LG již více než deset, patnáct...Já raději sedím a hodiny koukám na šrumec na česnu, než se v nich vrtám. A když je něco podezřelého strčím tam mobil, zapnu kameru a pak si to doma na PC prohlédnu a hlavně poslechnu. Takže na to japonec taky dobrý. M.M.
Hlasování: Roman (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.07.2017, 04:26 PM
Příspěvek: #469
RE: Japonský úl
Asi jsi mne nepochopil. To nevadí.
Jeden přítel nazval včelaření v Japoncích ON-OFF. Měl pravdu. Zvlášť pro začátečníky.
Ty peníze jsem na začátku mohl dát do jiného systému včelaření, o to mi šlo. Jinak za poslední roky byly na fóru (a nejen tam)jsou spíš informace o úhynech v Japončících.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.07.2017, 09:57 AM
Příspěvek: #470
RE: Japonský úl
Třeba by tě ten jiný systém taky neuspokojil a zase by jsi psal, že ti to mohl někdo napsat rovnou. Že jsi mohl dát peníze někam jinam. Život je o zkušenostech a zážitcích a ne o penězích. M.M.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)