Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
15.05.2017, 11:36 PM
Příspěvek: #451
RE: Japonský úl
Nemá někdo vymyšlenou metodiku na chov matek v japonci?
Kromě připravených Milanových "rojochytů" ( obrázek ) a následném odběru rojových matečníků jsem na nic praktického nepřišel, ani jsem v historii tohoto vlákna nic neobjevil.
Loni jsem odřezem nástavku udělal oddělek, kde na řezu si včely vystavěly matečníky. Něco jako podřez. Pár matečníků z toho bylo. Ale to dopadlo jen proto, že se povedlo odříznout nástavek bez matky.
Ale jak tam umístit serii a hlavně jak odebrat larvičky mě sice napadá, ale asi by to bylo sadomaso. M.M
[Obrázky: 20170514_111200.jpg]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2017, 05:13 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.05.2017 05:14 PM od Jan Brunclík.)
Příspěvek: #452
RE: Japonský úl
Ahoj,

(Nemá někdo vymyšlenou metodiku na chov matek v japonci?)

To bez řezu nejde a je to opravdu drastické, ty co chci, aby se vyrojili nechávám stále při medu a na 8-mi nástavcích a matečníky byly snad ve všech a vyrojilo se mi to loni pětkrát. Nechávám rozmnožení čistě na včelách - NEKECÁM JIM DO TOHO Smile Musel by jsi mít asi jiný úl, jen na rozchov matek.

Měj se hezky

Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2017, 06:20 PM
Příspěvek: #453
RE: Japonský úl
Konečně mám chvilku dát na web pár zajímavostí z jarní likvidace mých posledních 3 japonců - jeden slabý, vyloupený už z podzimu (aniž bych mu gram medu v létě vzal) a dva zbylé narušeny žlunami (díry skrz 35 mm prkno, rozvolnění chomáče, uhynutí mrazem v minus 15 st. v lednu).
Všechny úly byly stejně situovány česnem k jihu, umístěné v polostínu na kraji vysokého lesa. Všechny osazeny z rojů.
Stavba díla probíhala u každého jinak - jedno drželo perfektně teplou stavbu, další tvary nelze popsat (viz foto 1-3).
Tvar stavby na výšku byl v podstatě zachován přes všech 5 N, bylo vidět skrz (foto 4).
Málokde byl plást spojen s příčnou výztuhou, spíš ta místa využívaly jako galerie. Pevnostně je určitě důležitější uchycení ke stěnám nástavků.
Na dalších fotkách je něco z architektury....                                
Hlasování: Roman (+1), Debora (+1), Jan Stránský (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2017, 06:42 PM
Příspěvek: #454
RE: Japonský úl
Nechávám v japoncích stále jeden nevystavěný nástavek dole a jeden prázdný nástavek nahoře. Jsou tedy většinou na 5 - 7 vystavěných nástavcích + 2 prázdný. Zatím se ani jedny nerojili. Nevím, zda je to nadmořskou výškou, či genetikou, že nerostou jako vám dole. Ale tady nikdo nemá žádný věže. Vždyť 2 května byly jen sedmkrát od počátku roku venku a to vždy jen takový čistící prolet, žádná práce a v září už zas většinou nelétaj. A ti co létali, zimu nepřežili.
Rozmnožuju to co přežije a vypadá zdravě. Neselektuju na nic a nevymýšlím. Nic jiného nezbývá. Při mém odpadu a chybách které stále dělám, nemám z čeho výběr provádět. Snad jednou...
Teď jsem ten jeden japonec zmáčknul jen na 5 nástavků a nepřidám a nepřidám. A to by v tom byl čert aby se nerojily. Když v japonci nejdou chovat matky, půjdou alespoň rojové matečníky. M.M.
Hlasování: Martin Smutný (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.05.2017, 10:14 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.05.2017 10:17 AM od Jaro.)
Příspěvek: #455
RE: Japonský úl
Dobrý deň,
s japoncom začínam.
Chcem sa spýtať ako sa osadzuje rojom, prip. Kolko nastavkov treba nechat na zaciatok.
Vdaka Jaro

Dobrý deň,
Je potreba vymeniť matku v japonsk. úli.
Vďaka
Jaro
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2017, 01:32 PM
Příspěvek: #456
RE: Japonský úl
Dobrý den,
Potreboval by som poradiť ohladom prikrmovania ake stroone krmidlo mozno pouzit pre osadwnie roja do japončika, prip. kde by som ho mohol zohnať.

Vďaka
Jaro
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2017, 09:28 PM
Příspěvek: #457
RE: Japonský úl
Udělej si stejný nástavek jako na waréčko se dnem, několika otvory a můžeš použít flašku. Další alternativa je stropní krmíitko něco jako spojité nádoby. Je to jednoduché.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2017, 03:24 PM
Příspěvek: #458
RE: Japonský úl
Vďaka,
budem skúšať.
J.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2017, 11:01 PM
Příspěvek: #459
RE: Japonský úl
(17.05.2017 06:20 PM)Martin Smutný napsal(a):  Konečně mám chvilku dát na web pár zajímavostí z jarní likvidace mých posledních 3 japonců.

Díky, Martine, za prozkoumání této uličky. Pro mě z toho plyne stejné poučení jako mají odborníci na auta - "japonec až nakonec".

Optimal, Český ráj 450 m.n.m
Hlasování: Martin Smutný (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2017, 09:11 AM
Příspěvek: #460
RE: Japonský úl
Nevím, jak auta, ale taky začínám a zjistil jsem, že je lépe rozběrné dílo na začátek, aby člověk poznal včely, stavbu, uspořádání úlu. Taky mám mednou krávu a on pohled přes okénko, jak to tam funguje, je dobrá věc. Takže japonec ano, ale jako další možnost, pro začátečníka ještě něco k tomu.
Hlasování: Rasťa (+1), Miroslav Macek (+1), Martin Smutný (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)