Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaký úl je nejvhodnější?
27.02.2016, 08:41 PM
Příspěvek: #71
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Milane, Straka je takový náš "Merkury" jako na VF . Big Grin
S tím je třeba počítat. Cool
Hlasování: goro (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2016, 10:15 PM
Příspěvek: #72
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Ja by som ho tak netituloval ( Merkuri), ale zas čítam ,,Patent"??????
Preboha , Karáč-patent na super izolovaný úl , dokonca so zariadením na termoliečbu! A včela nechová!
Linhart,opäť patent -tiež termoliečba , v tomto prípade termo-solár!
Straka -Dehtín!
Kto zo starých slovenských a českých včelárov si dal niečo patentovať?????
Mnohí sa delia s nami o svoje skúseností-ochotne, zadarmo , dôstojne, bez pýchy, a s pokorou........nechápem Huh
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 01:02 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 01:31 AM od straka.)
Příspěvek: #73
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Ja by som ho tak netituloval ( Merkuri), ale zas čítam ,,Patent"??????

Špatně čítáš, pokud píši patent rozumím cizí patent, ani neznám
autora "Regenerační úl CS 118603B51" z roku asi 1965,
patentový spis napsal dle mně zkušený včelař,
rozhodně stojí za přečtení
Straka Dehtín

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 06:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 06:21 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #74
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
No, na Včelárskom fóre som už dávno nebol. Takže straka je troll! Hneď mi to prebehlo mysľou keď chcel do truhlice pol metra širokej a meter vysokej napchať 44 rámikov Adamcovej miery hlava nehlava. Zdá sa, že bude zábavné čítať jeho príspevky. Je celkom bystrý a o permakultúre niečo niekde pochytil. Možno aj na tomto fóre, a to by bolo príjemné konštatovanie. Nie je problém robiť si fóry aj z jeho reakcií. Občas mu treba s vážnym zámerom pripomenúť, že ekonomika prírodného včelárenia nie je železničná stanica kde výpravca placačkou, zelenou či červenou, povie, že budeme mať v potentovanej truhlici Straku Dehtín s cudzou patentovanou technológiou včelárenia s CO2 zo šesťdesiatych rokov minulého storočia dvojnásobne väčšie výnosy medu, ale musí si uvedomiť, že keď chce úspešne viesť jeho včely na prírodnom diele, tak musí do jeho včelárskej praxe zaviesť ďalšie staronové technológie jeho starého otca, ktorý ešte včeláril v babkinej skrini s voskovým dielom zaveseným na ramienkach, ako nové štrukturálne zmeny, nové technologické postupy a ďalšie veci tak, aby najskôr včely vyprodukovali a potom sa mali s čím so včelárom, a s ČSV, rozdeliť.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 10:00 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 10:37 AM od Víťa.)
Příspěvek: #75
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Regenerační úl
Je vidět, že patentový úředník neudělal svoji práci příliš dobře Sad. Chybí tam popis, vysvětlení či experimentální ověření toho nejdůležitějšího - jakým způsobem se ve vydýchaném vzduchu od sebe oddělí voda a kysličník uhličitý? Rozdělení směsi na jednotlivé složky opravdu neprobíhá samovolně, to ví každý kdo zná pohádku o Popelce.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 12:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 02:08 PM od Debora.)
Příspěvek: #76
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
můj tat'ulda si někdy chodí odpočinout od máti do sklepa, ale včely? Já měla vždy za to, že když si včelka občas sedne na mou pokožku, že odpočívá, že by tankovala CO2 vypařující z pokožky?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 01:53 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 07:06 PM od Debora.)
Příspěvek: #77
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Pepíku, já bych tu o patentech nemluvila, na první pohled to sice zní seriózně, ale většinou se to zvrátí v neprospěch badatele. Tesla si také vše patentoval, ale věda technokratů je nemilosrdná, tak že jeho patenty plnily regály patentního úřadu a jeho genialita leží do dnes na mrazu. Vědecký pokrok se dostaví až po vyprchání patentní ochrany. Až bude patentovaný Straka-Dehtín fungovat, budeš stejně muset dlouhodobě ospravedlňovat jeho funkčnost a autorská práva Tě budou zatěžovat. Slovy Kazatele, syna Davidova, krále v Jeruzalémě:
K čemu je člověku všechno to pachtění, kterým se pachtí pod sluncem?
Oko se pohledem nikdy nenasytí,
ucho se nenaplní slyšením!
Co bylo dříve, to zase bude,
to, co se dělo, se bude dít.
Není nic nového pod sluncem.
Copak je něco, o čem se dá říci:
Pojď se podívat na něco nového?
Vždyť to tu bylo už celé věky,
bylo to na světě dávno před námi!

HeartHeart
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 02:29 PM
Příspěvek: #78
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Mno, když z toho vydělím to podstatné - jde o česno nahoře. To podle všeho co jsem zatím četl, ale nikdy nezkusil, je opravdu lepší, než spodní.
Takže - může být. Jen to není dořešené s úklidem v tom sklípku. A pak taky to, že nejde o nástavky - v jednoprostoru si moc dneska nedovedu představit chov.
Zkoušel někdo horní česna ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 04:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 04:51 PM od straka.)
Příspěvek: #79
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(28.02.2016 10:00 AM)Víťa napsal(a):  Regenerační úl
Je vidět, že patentový úředník neudělal svoji práci příliš dobře Sad. Chybí tam popis, vysvětlení či experimentální ověření toho nejdůležitějšího - jakým způsobem se ve vydýchaném vzduchu od sebe oddělí voda a kysličník uhličitý? Rozdělení směsi na jednotlivé složky opravdu neprobíhá samovolně, to ví každý kdo zná pohádku o Popelce.
Víto,
oddělení plynů je dle fyziky a nebylo ho nutné v patentu popisovat,
CO2 jako 5xtěžší než vzduch klesá ke dnu úlu a pokud je tam nějaký otvor
uniká ven,
stejně tak vodní pára(ne mlha) jako bezbarvý plyn stoupá ke střeše úlu
a pokud je tam nějaký otvor -česno uniká ven a snižuje vlhkost v úlu, tedy i plísně.
poznámka:
zajímavost bez důkazu
krmil jsem u úlu DEHTIN oddělky vyjímečně vložením roztoku cukru do podmetu,
abych se zbavil dotěrných až vlezlých vos, netěsnostmi lezly do úlu a hodovaly,
po několika dnech jsem otevřel boční přístup do podmetu, včel tam moc nebylo,
ale hodně nehybných vos , na dně usnuly napořád, že by tím CO2 ,
že by je ubodaly včely se mi nezdá, asi jsou včely odolnější proti koncentraci CO2,
až budu mít čas a to nebudu, mohl bych se tím zabývat
poznámka mimo včely
ve stavbě(pro lidi) se často řeší jak navrtat zdi, aby vodní pára unikala
ven, otvor opravdu musí stoupat k venkovní zdi,
i odborníci ve stavebnictví se pletou a doporučují to opačně
"když vidím padat mlhu už to není vodní pára"
Straka Dehtín

Pepíku, já bych tu o patentech nemluvila,.....atd

V brainstormingu nutně potřebuji oponenty a nikdo nemá být podceňován a
zesměšňován(zásada metody)
někdy i nesmyslný nápad nebo jeho část vede k řešení zadaného problému
rozvířené emoce také pomáhají- brainstorming ="bouře mozků" v překladu
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2016, 05:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.02.2016 05:41 PM od Víťa.)
Příspěvek: #80
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(28.02.2016 04:09 PM)straka napsal(a):  Víto,
oddělení plynů je dle fyziky a nebylo ho nutné v patentu popisovat,
CO2 jako 5xtěžší než vzduch klesá ke dnu úlu

V brainstormingu nutně potřebuji oponenty a nikdo nemá být podceňován a
zesměšňován(zásada metody)
Zesměšňovat vás nehodlám, ale oponovat budu rád, neb jak praví Debora "věda technokratů je nemilosrná" Big Grin. Tlak plynu v gravitačním poli je popsán Boltzmannovou barometrickou rovnicí p=p0*exp(-Mgh/RT), kde M je molární hmotnost CO2, tedy 0,044 kg/mol a R je univerzální plynová konstanta. Ostatní symboly jsou snad zřejmé. Když si to spočítáte, vyjde vám že rozdíl v parciálním tlaku CO2 pod strůpkem a u dna u jeden metr vysokého úlu asi 0,2 promile. Proto jsem psal, že by ten úl musel mít na výšku řádově kilometry aby gravitace opravdu účinně dokázala oddělit CO2 a vodní páru Smile. Pokud by byly již oddělené, bude to samozřejmě fungovat jinak: těžší CO2 půjde dolů, lehčí pára půjde nahoru (pokud není rozdíl v teplotách).
Jedinou možností, která mě napadá, jak vodní páru účinně oddělit od CO2, je kondenzace. A to se skutečně děje. Teplý vlhký vzduch stoupá pod strůpek, kde se zbavuje vlhkosti (kondenzací, sorpcí do medu) a tím se stane těžším (vychladl a zbavil se vody) a může klesat dolů. Dočasně tam může vydržet, než se ustanoví rovnováha dle Boltzmannovy rovnice (to se děje difúzí takže relativně pomalu). Pokud ale máte v podmetu nějaká boční dvířka tak to stejně rychle odvětrá díky komínovému tahu. Nikdy to tak dokonale neutěsníte.


(28.02.2016 02:29 PM)schützmeister napsal(a):  Zkoušel někdo horní česna ?
Ano, už někdy v 80 letech. Ale jen u jednoho, dvou včelstev, takže z toho nešlo udělat žádné závěry. Nechal jsem toho velmi brzy, protože pro nástavkové včelaření je to naprosto nepraktické. Teď si dělám ležany, tak se k tomu můžu vrátit. Počítám ale s česnem v prostředku výšky plástu. Dávat až nahoru je určitě nebudu. Opět z praktických důvodů. Nymsa je míval nahoře a nakonec je má taky uprostřed. Ale nevím konkrétně proč.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 30 Host(é)