Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zazimovat letošní oddelky a roje
26.08.2017, 05:43 PM
Příspěvek: #31
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Zdravím všechny,
jako začátečník měl bych několik dotazů k letošním oddělkům(Vigor). 3 oddělky dovezeny každý na 5 rámcích(Langstroth 2/3) na stanoviště 3.7. Volná stavba, neměl jsem ani souše. Měsíc krmeny těstem Apivital a další necelý měsíc cukr 1:1. Dnes jsou na plných 2 nástavcích. Všechny úkony dle pokynů "Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek".

Tento týden poprvé kontrola spadu(měl jsem celou dobu podložku na sítu kvůli použitých vysokých den a zajištění lepšího tepelného komfortu). Spad ve dvou 10VD a v jednom 20VD(natřené podložky olejem, formistopy proti mravencům). Obdobně test pomocí práškového cukru na 100ml včel to bylo 11, 22 a 10 VD. Deformace křídel jsem nepozoroval. Na jiné diagnostiky, o kterých jsem četl si netroufám.
Včera nasazené odpařovače MiteGone(2ks 1/2desek na včelstvo, 65%KM), zavřená očka, česno zúžené na 10x1 cm, pod sítem je na těsno podložka, strůpek fólie.

Otázky:
1. Bude přeléčení pro letošní rok stačit. Nahradí mi přeléčení doporučované pro oddělek 10.9.?
2. Oddělky v tropických dnech braly hodně roztoku a stavěly velmi rychle. Každý oddělek spotřeboval celkem 38kg cukru. Mám a můžu(kvůli dalšímu množení VD) za 14 dní po přeléčení dokrmit roztokem 3:2?
3. Všechny 3 prostavěly divočinu pod plodovými rámky až na dno(10cm vysoké). Zřejmě jsem dogmaticky čekal moc dlouho až vystaví krajní rámky a pozdě přidal 2 nástavek a nedal jim tak dostatečný prostor. Můžu jim nechat divočinu až do jara?

Děkuji za jakýkoliv podnět a radu.
Karol

PS Jako začáteční jsem velmi vděčný za všechny materiály na webu, diskuse na fóru, stránky pana Dvorského, atp. Moc mi to pomohlo se zorientovat jakou cestou v chovu se vydat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2017, 07:08 PM
Příspěvek: #32
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Toto léčení bude stačit bohaté
Divocinu nechat do jara
Po léčení zkontrolovat stav zásob horní nastavek by měl být skoro plný zásob na středních 2-4 bude spodní část plastu buď s plodem nebo prázdná. Tak bych to nechal ať mají sedlisko

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2017, 12:55 PM
Příspěvek: #33
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Díky za odpověď. A co případné nutné dokrmení v druhé polovině září, když odeberu odpařovač? Říkám si, že u oddělku by to až tak nemuselo vadit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2017, 01:15 PM
Příspěvek: #34
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Podle toho, co píšeš, už nejde o žádný oddělek, ale normální včelstvo.
Zásoby bych omrknul, ale podle toho, co jsi jim už dal, by měly vydržet bezpečně.
Krom toho jsi v teplé oblasti, takže 10-15 kg v půlce září je požehnané množství.
Čím dřív zarazíš plodování, tím líp. Si myslím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.08.2017, 07:37 PM
Příspěvek: #35
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Udělám, jak říkáš. Než jsem nasadil KM, měly všechny rámky v horním nástavku zaplněny sladinou, kromě dvou plodových, které jsem tam převěsil z dolního při přidání druhého nástavku. Takže spíš jsem měl dojem, že jsem je překrmil a matka ani v druhém nástavku nerozšířila plod. Když už je ale nebudu muset dokrmit tak tím pádem to plodování dřív skončí. Jo už je opravdu musím brát jako normální včelstva.

Díky za reakci. Přečetl jsem horem-dolem všechny dostupné materiály, ale teorie je jedná věc a praxe druhá.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.02.2018, 07:49 PM
Příspěvek: #36
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Zdravím všechny s prosbou o radu.

Po zakrmení a přeléčení KM všech 3 oddělků(všechny ve 2 L2/3)- konec září(podle návodu p. Dvorského), mně na začátku října jedno(mělo větší spad VD) včelstvo ostatní vyloupily. Původně jsem jako začátečník jal se zachraňovat, vylupované včelstvo přemístil na jiné stanoviště, ale stejně bez úspěchu.
To ale není podstatné. Minulý týden jsem poprvé udělal kontrolu pod víkem(před tím jsem jen nakukoval zespodu vysokého dna) a k mému velkému překvapení v jednom úlu jsou včely na husto i pod víkem. U druhého je hrozen spíš dole a v druhém nástavku ani nejdou vidět, kdežto u jednoho je hrozen i dole a včely jsou namačkané i pod víkem?! Nejde mi do hlavy ten rozdíl v množství včel. Podotýkám, že všechny 3 oddělky se celou dobu rozvíjely stejnoměrně, spapaly stejně cukru a i vystavěno měly plné 2 nástavky.
Je možné, že z vyloupeného úlu se včely přesunuly do druhého? Co s takovou situací - nebudou jim chybět zásoby. (Z vyloupeného včelstva mi zásoby zůstaly).
Děkuji za jakýkoliv podnět.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.02.2018, 10:42 AM
Příspěvek: #37
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Ano tady by mohl být problém se zásobami. Doporučuji dat na ne nastavek zásob jestli je mate.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.02.2018, 11:42 AM
Příspěvek: #38
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Děkuji za radu.
Mám nástavek plný zásob. Nemám počkat na teplejší počasí? U nás je -10°. Nebo je to moje zbytečná obava?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.02.2018, 12:36 PM
Příspěvek: #39
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Jestli vidíte přes fólii někde zavickovane zásoby tak dobrý a vyčkejte když ne vezme ten nastavek zásob do tepla ať se ohřeje a pak rychle zakuřte sundejte fólii a ten teplý nastavek dejte nahoru už s fólii a je hotovo. Za 20 vteřin . Když zítra budou zase pod fólii tak už dole neměly zásoby

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.02.2018, 06:03 PM
Příspěvek: #40
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Tak jsem to ještě jednou zkontroloval. Zavíčkované zásoby tam jsou. Takže počkám. Za týden hlásí oteplení, pak bych nástavek přidal.
Děkuji za radu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)