Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zazimovat letošní oddelky a roje
02.09.2016, 03:45 PM
Příspěvek: #21
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Děkuji za rady, zařídím se dle nich a budu čekat na jaro.. ať se Vám daří přátelé..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2016, 05:14 PM
Příspěvek: #22
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Zdravím,
jen pro zpestření názorů na zimování, přikládám moje záznamy ze zkoušky přezimování malých oddělků, které jsem koupil v loňském roce. Pro přehled jsem to vložil do Wordu, tady s tím neumím.
Výsledkem ale bylo sice jen subjektivní ale zjištění, že minimální přeživšischopné včelstvíčko přežije téměř jakékoliv běžné podmínky, viz příloha.
Nejdůležitější přepoklad přezimování z mého pohledu je jeho zdravotní stav a vitalita rodu, mohu-li tak nazvat z "gruntu tvrdý kořínek".
Foto měli na přelomu roku, koncem ledna a koncem března.


Přiložené soubory Miniatury
           

.docx  Náhled na zimování oddělků.docx (Velikost: 170,85 KB / Stažení: 49)
Hlasování: Marek Slezák (+1), Miroslav Matucha (+1), Radka Nývltová (+1), Rasťa (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 09:58 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 10:22 AM od Víťa.)
Příspěvek: #23
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
(04.09.2016 05:14 PM)Ali napsal(a):  včelstvíčko přežije téměř jakékoliv běžné podmínky
Nezapomeňte, že poslední zima vůbec nepřišla, byl to jen takový trochu delší podzim Smile.
Na rozdíl od Michala si myslím, že nejde jen o rosný bod, ale i o tu teplotu. Ono se sice říká, že teplota v úlu mimo chumáč je stejná jako venku, ale ono to tak úplně neplatí. Nad chomáčem, a to i nad malým, je o pár stupňů tepleji. Pokud to teplo může unikat (na rozběrném díle to přitom jde snadno - díky mezerám mezi rámky a stěnou a v některých úlech dokonce i pod strůpkem!), jsou tepelné ztráty větší. Na divočině je v horní části plástů průchodů mnohem méně a pod strůpkem žádné. Teplo pak nemá kudy utéct a zůstává v těsné blízkosti chumáče. Na rozběrném díle tutéž práci, i když ne dokonale, zastanou přepážky (anebo lépe rámky s širokými bočními loučkami, tak jak to měl Huber a jeho následovníci, u nás Čejka, ale kdo takové rámky dnes má).

Abych jen neteoretizoval - můj přítel, chovatel matek, zimuje záložní matky doma. Jsou v mini oplodňáčcích, tedy venku by skutečně neměly šanci, ale v místnosti to zvládají velmi dobře. Funguje to tak, že oplodňáček musí mít SPODNÍ česno, které je trubkou propojeno s venkem. V podmetu je tedy prakticky venkovní teplota. Ve zbytku oplodňáčku je ale teplota blízká té pokojové. Zima v podmetu brání včelám ve vyletování ale nedochází přitom k velkým ztrátám tepla. Nesmí tam být průvan, úlky musí být opravdu těsné. Včelstvíčko pak sedí v teple a suchu a přežívá zimu v dobré kondici. Rosný bod je v podmetu a tam to nevadí.
Hlasování: Ali (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 01:28 PM
Příspěvek: #24
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Víťo, souhlasím, a je to dole je zajímavý nápad pro toto drobounké přechovávání. Ten odstavec si uložím.
Já jsem chtěl jen tady uvést příklad pro Marka Slezáka, jak jsem to vloni zkoušel a řešil já, a s jakým výsledkem.
Je pravdou, že rosný bod musí být mimo chomáč a jeho okolí. Vlhko je položí. Já měl, jak uvádím v tabulkách jedny zcela ve "volném prostoru" - dole otevřené celé česno (u všech), prázdný spodní malý nástavek (u všech), nezúžené (u všech), nahoře nad chomáčem volně otevřený celý prázdný nástavek a v něm otevřené celé očko, takže zábrana jen proti nejhorším povětrnostním vlivům zvenčí, vlhkost resp. sucho jak si samy udrží. Teploty v tomto případě musely být kolem chomáče podle okolí a odvod tepla výrazný. Dost možná, že právě tyto skutečnosti přispěly k vyšší, delší či hlubší hybernaci a tím možná menší spotřebě zásob a zároveň ke zdárnému přezimování. Muselo by se to otestovat vícekrát, co snesou, resp. co jim může být prospěšné nebo jim nevadí. Já se nechal inspirovat zkouškami zimování v USA (PRAXE A TEORIE OHLEDNĚ ZIMOVÁNÍ VČEL NESOUHLASÍ_C. L. Corkins, Univerzita ve Wyomingu, USA_American Bee Journal (1932)72(10)400-402) a potvrzením pravdivosti tohoto názoru panem Dvorským.
Poznámka: Takové slabé včelstvíčka jsem měl poprvé (tím, že znovu začínám a neměl jsem jinou možnost). Cílem bylo jen zkouška přežití, a to je málo. Po zimě přichází období hojnosti a na toto už nebyly dostatečně připravené. To bylo, a musí zůstat, jen nouzovým řešením. Alespoň pro mě.
Hlasování: Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 06:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 06:26 PM od Víťa.)
Příspěvek: #25
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Jen doplním odkaz na ten článek, je na Leošových stránkách http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/teori...movani.htm

S poznámkoum, že to platí pro poměrně silná včelstva. Nejslabší včelstvo v pokusu mělo po vyzimování jedno kilo. Většina kilo a půl či dvě kila.
U slabochů to bude patrně jinak. Teplotní limit, při kterém už nedokáží regulovat teplotu pouhým smršťováním chumáče bude patrně mnohem výš. Při opravdu nízkých teplotách budou muset zvýšit svoji aktivitu, aby udržely teplotu chumáče. Ale to jen spekuluju.
Hlasování: schützmeister (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2016, 07:25 PM
Příspěvek: #26
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Ano, souhlasím. Ale byla to pro mne jen inspirace. Proto jsem v závěru napsal, že slabé včelstva zimovat už nikdy víc. Rozhodně ne samotné. Jenže začátečník nic víc nemá.
Jen dodám. 31.3. 1990 jsem kupoval první včelstva od pana Libora Hanouska, učitele a to i včelařství z Pavlovic. Ten pán mi v létě 1989, když jsem prvně za ním přišel pro oddělek řekl, že jako včelař-nováček nemůžu začínat s rojem nebo oddělkem a už vůbec ne s jedním, proto mi ho ani neprodá (to by bylo pod jeho včelařskou i osobní úroveň), ať si přijedu až z jara pro tři vyzimované kvalitní silné včelstva. S těmi si můžu pak dělat a zkoušet co chci, ony to vydrží. A i kdyby ne, jedno, výjimečně dvě můžu nějak podělat, ale jedno mi vždy zůstane. To, abych se zásadníma, už vyzkoušenýma vědomostma mohl pokračovat. K tomu není co dodat. Pro zajímavost, tehdejší cena 880,- za kus.
Omlouvám se, začetl jsem se do starých záznamů a jsem už mimo téma linku.
Hlasování: schützmeister (+1), Víťa (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 01:26 PM
Příspěvek: #27
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
(05.09.2016 06:09 PM)Víťa napsal(a):  Teplotní limit, při kterém už nedokáží regulovat teplotu pouhým smršťováním chumáče bude patrně mnohem výš. Při opravdu nízkých teplotách budou muset zvýšit svoji aktivitu, aby udržely teplotu chumáče.
Ještě jeden postřeh, proč myslím, že problém není až tak teplota ale vlhkost.
Když ten samý odděleček na 3 plástech dám do prostoru a plásty budou fakt jen 3 a dobře zásobené, těžce, ale přežije i 30st. mrazy. S polystyrenem pak z jara bude jako normální slabší včely. Ale když ho komplet obložím neobsednutýma plástama, do jara je kaput. Tak se rozlézají a snaží sušit ty kvanta vody v buňkách a konečná.
Ani když je jednou stranou u stěny, nedělá jim to dobře. Od té vlhnou.
Taky není naškodu fakt silný mráz, zato dlouhé období vlhkého počasí kolem nuly je smrtelné.
Hlasování: Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 03:19 PM
Příspěvek: #28
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
(05.09.2016 07:25 PM)Ali napsal(a):  Ano, souhlasím. Ale byla to pro mne jen inspirace. Proto jsem v závěru napsal, že slabé včelstva zimovat už nikdy víc. Rozhodně ne samotné. Jenže začátečník nic víc nemá.
Jen dodám. 31.3. 1990 jsem kupoval první včelstva od pana Libora Hanouska, učitele a to i včelařství z Pavlovic. Ten pán mi v létě 1989, když jsem prvně za ním přišel pro oddělek řekl, že jako včelař-nováček nemůžu začínat s rojem nebo oddělkem a už vůbec ne s jedním, proto mi ho ani neprodá (to by bylo pod jeho včelařskou i osobní úroveň), ať si přijedu až z jara pro tři vyzimované kvalitní silné včelstva. S těmi si můžu pak dělat a zkoušet co chci, ony to vydrží. A i kdyby ne, jedno, výjimečně dvě můžu nějak podělat, ale jedno mi vždy zůstane. To, abych se zásadníma, už vyzkoušenýma vědomostma mohl pokračovat. K tomu není co dodat. Pro zajímavost, tehdejší cena 880,- za kus.
Omlouvám se, začetl jsem se do starých záznamů a jsem už mimo téma linku.

Ty bláho, za tři včelstva by padla moje celá tehdejší výplata Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 03:19 PM
Příspěvek: #29
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Mám jeden oddělek z půlky července v L2/3, obsedá 8 plástů, mám ho na nízkém dně.
Mohu mu ještě v této době nízké dno vyměnit za vysoký podmet?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2016, 10:43 PM
Příspěvek: #30
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Radko ja uz bych jim do toho ted nezasahoval a nechal bych nizke dno.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)