Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak vytočit fakt dobrý med
23.08.2017, 07:35 PM
Příspěvek: #11
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
(22.08.2017 07:07 PM)schützmeister napsal(a):  ... Včely vedu na co nejmenším prostoru. Co obsedají na fest. Když jsem dělal mrakodrapy, byl med podstatně řidší.
Rozšiřuju jen přidáním nahoru. Je celkem jedno, zda s mřížkou, či bez. ... Není to úplně na kvantitu, ale med je to špicovní.
U mě souhlas, ale mohu potvrdit jen za tuto sezonu. Protože byla touto obdobnou metodou první... Taky to nemám ze své hlavy, ale od kolegy, který včelaří nedaleko. Tedy Jizerské hory, cca 600 m.n.m., hlavní snůška medovice les, přimíchány bývají vcelku pravidelně maliny, kleny, pámelník. Stručně ke kolegovi, jenž tady včelaří přes 50 let. Zkoušel kdeco, s mřížkou i bez, gerstungy, 39x, věže nástavků (kde jak říkal byl med všude a nikde) aj. Nakonec skončil na pevném nízkém dnu, dva nástavky velikosti optimalu na plodiště na studenou stavbu, jako medníky půlnástavky 39x15 ztuštělé plásty na teplou stavbu, bez mřížky. Hlavní zásada je tady na horách držet včely prostorově lehce pod tlakem. Půlmedník dává nejdříve po zmrzlých s rozkvětem klenů, půlmedníky včely (jsouce pod tlakem) rychle obsednou a začnou z plodiště vytláčet do půlmedníku med. Když je nahoře plno, podle situace obvykle přídá druhý půlmedník nad. Dál nerozšiřuje. Když je plno, odebere odzadu 3-4 plné plásty, které vytočí a prázdné vrátí. To případně opakuje. V červenci odebírá druhé půlmedníky, které vytočí. Všem nechává první plný půlmední až do cca půli srpna. Pak všechno vytočí a podle situace dokrmí. A opakovaně má med, který se táhne jako med. Měřil jsem mu vodu v medu poslední dva roky. Pod 16%. A dobrota.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Ali (+1), schützmeister (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.08.2017, 01:35 PM
Příspěvek: #12
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
(23.08.2017 05:54 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Tak to, že jsou rozdíly ve včelstev je celkem známá věc, ono stačí si i dnes sednout a pozorovat včely na česnech a sledovat barvy pylu a může se najít takové včelstvo, které v té rozmanitosti barev vyniká.
A pokud jde o výnos, tak to už je po staletí také ověřeno, ale ten výnos nemusí souviset s tím jestli včely najdou nebo nenajdou snůšku, ale je to dané geneticky jestli v době mírné snůšky dovedou včely utlumit plodování a tím šetřit zásoby nebo veškerý přínos proplodují a některé by to dotáhly až do úplného vyhladovění. Někdy kolem roku 1900 učitel Fiala z Dědic na Vyškovsku v popisu původní Včely domácí u ní uvedl i vlastnosti jako výborná medařka a spořivá na zásobách. A spořivost, to je ta vlastnost, která se v popisu u matek prodávaných komerčně z nějakého důvodu vytratila.
Tu spořivost plošně zničíme ( nevyselektujeme ) dodáním 25 kg cukru srpen /září. Jo dotace jsou mocná páka , viz zemědělství.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.08.2017, 02:04 PM
Příspěvek: #13
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
(23.08.2017 04:31 PM)Ali napsal(a):  směskou tehdá zatl tipec).
Leoši, to Tvoje jedno až trojzásahové včelaření mě točí. Jestli se k tomu někdy dopracuju, nevím. Chtěl bych, už kvůli kvalitě, ale i času. Zbóžné přání-sen. Rolleyes

Ali , když budeš chtít, dopracuješ. O to ale přeci nejde. Každý máme své motivy včelaření. Já a ty taky. Nejhorší by bylo, kdybych ti to vnucoval nebo tvrdil, že to moje je nejlepší.
Občas to připomenu, protože množí stále tendují ke klasice i zde v ŠPV. Zase to dělají ze svých důvodů, které i já respektuji (to neznamená, že souhlasím).
Ono to téměř bezzásahové včelaření není motivováno průmyslovým přistupem (to také mnozí tak mají), ale tím, ověřit si správnost cesty a také selekce i znalostí. jejich uplatnění, protože jdu povětšinou po nevyšlapané cestě (nejsem opisovač opisovačů). Na mém webu je motto a toho se držím. Je to vše zase vyváženo (přesně jako v přírodě) spoustou sledování, testů a pokusů i těch včelstvech, ze kterých pak ta bezzásahová vznikají. Je ale třeba brát v úvahu způsob vedení (tohle všechno nám včely nejen, že říkají, ale přímo ukazují).
Podstatné je, alespoň podle mne, že jdeš (snad i cestou ŠPV), kam dojdeš, je otázka jiná.
Jestli jsi spokojený alespoň něco z našich tezích naplňuješ, jsi tu správně a to je dobře. Nehodnoť příliš brzo, na to je času dost. Já to nechávám na druhé, abych neztrácel čas. Nevím, kolik ho mám k dispozici.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.08.2017, 07:01 PM
Příspěvek: #14
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
(24.08.2017 01:35 PM)Jindřich napsal(a):  
(23.08.2017 05:54 PM)Aleš Molčík napsal(a):  A spořivost, to je ta vlastnost, která se v popisu u matek prodávaných komerčně z nějakého důvodu vytratila.
Tu spořivost plošně zničíme ( nevyselektujeme ) dodáním 25 kg cukru srpen /září.

Jde jen o systém doplnění chybějících zásob. Pokud se bude myslet dopředu na to, že je potřeba doplnit zásoby na zimu už na jaře, tak je možné si vyčlenit na včelnici "krmná včelstva". To jsou včelstva která od časného jara krmím a jejich zpracované zásoby odkládám a při medobraní, ve stejný den, odeberu včelstvu medník a nahradím ho zpracovanými zásobami od "krmných včelstev". takže zásoby jen vyměním a uměle neprodlužuji plodování. Ty krmná včelstva se dají navíc využít jako chovná pro matečníky a na plodové plásty pro tvorbu oddělků.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.08.2017, 11:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.08.2017 11:52 PM od Ali.)
Příspěvek: #15
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Letos jsem o tomtéž uvažoval, ale zvolil jsem Leošovu metodu odtáčení. Letos bude rok chudší, jen 54 kg pro rodinu, ale zato po pětadvaceti letech, opět vlastní med. Zbytek jsem včelám ponechal, polovina má zásoby všechny své, polovině jsem jednorázově doplnil 6 kg. Jsou v zásadě zazimované.

Leoši byla to ode mě dost kostrbatá ale myšlená pocta. Jsem rád, že tu od Vás moudřejších a zkušenějších občas zazní popichovací podnět pro upřesnění směrování. S plynoucím časem se u mě postupně směr trochu vytrácí, pokud jej nějak trvale neaktivuju sám nebo někdo do mě nedrcne, a to vono.
To minizásahové včelaření rozdává čas. Včelám na poctivou a nestresovou práci a mě čas nad tím přemýšlet (a zatím drobné pokusy). Jak říkáš, "Nevím, kolik ho mám k dispozici." Tedy dik.

Ale zpět k tématu, k příspěvku 11. Já letos držel u všech jeden nízký medník (11-tku) trvale coby zásobní komoru a postupně odebíral taky jen z druhého. Skvělé na tom bylo to, že si toho včely v podstatě ani nevšimly. Bez slídění, obtěžování, jen v kloboučku, brýlích a kraťasech. A přestože nebyl zavíčkovaný, táhl se, skládal a voní.
Ale ty plásty křížem ? Chápu-li to dobře ?

A tak mám do své "Encyklopedie o včelaření" další tématický díl "Jak vytočit fakt dobrý med". Je již 137-mý, obsahově cca šestistá strana. Jak z Vás něco rozumného vypadne, mám to tam. Big Grin Paměť je již chabá.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2017, 10:41 AM
Příspěvek: #16
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Původně jsem si říkal, že nebudu med až tak řešit, natož hrát si s druhovými a co chvíli do včel lézt. Což dělal můj předchůdce v dané lokalitě, manželčin dědeček. Náhoda tomu ale chtěla, že jsem odebral z různých včelstev v různých časech to co vystavěly křivě nebo měly "navíc" a vymačkal. Všechno panenské plásty, což asi také pomohlo. První med byl světlý, nádherně voněl a svěže chutnal po malinách, které spolu s ostružinami u nás rostou hojně všudemožně. Navíc se jich letos urodilo. Druhý byl nejspíš lipový, možná s medovicí - tmavší, hustší a extrémně sladký. Poslední vzorek nanosily až po lípách, podezřívám z něj bylinky - oregano, levanduli a tymián, protože chuť byla ostrá, výrazná a "kořeněná". V zahradách tu jsou naštěstí dost a vždy obsypané čmeláky, motýly a všemožnými včelkami. Každý med úplně jiný a všechny vynikající. Smíchat jsem je nezkoušel, ani neplánuji, naopak začínám děda chápat a alespoň u některých včelstev to zkusím vychytat a odebírat po odkvětu toho či onoho.

Ali: Také se snažím archivovat si sesbíraná moudra, na která kde narazím, ale zatím je to žalostně nedostatečný kompilát. Nechtěl by jsi se tu s námi podělit o ten svůj?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2017, 09:42 PM
Příspěvek: #17
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
(24.08.2017 11:46 PM)Ali napsal(a):  ... Ale ty plásty křížem ? Chápu-li to dobře ?...
Ano.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2017, 09:55 PM
Příspěvek: #18
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
(25.08.2017 10:41 AM)Tomáš Jelínek napsal(a):  Každý med úplně jiný a všechny vynikající. Smíchat jsem je nezkoušel, ani neplánuji, naopak začínám děda chápat a alespoň u některých včelstev to zkusím vychytat a odebírat po odkvětu toho či onoho.
Dělal jsem párkrát pro kamarády a sousedy ochutnávku - inspirovanou řízenou degustací vína na Jižní Moravě. Pro většinu zúčastněných bylo velikým překvapením, jak rozdílné mohou být různé druhy medu - vždy si mysleli, že med je prostě med....
Zkuste to, stačí 5 druhů a začnou ze všech padat moudrá hodnocení, přesně jako v tom moravském sklípku!
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2017, 11:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.08.2017 04:20 PM od Ali.)
Příspěvek: #19
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
No,
ad 1 - ještě to nemám učesané (ještě to chvíli potrvá, je to stále ve vývoji, zatím cca tři roky čtení a sbírání informací od 22.00 do 0,30),
ad 2 - je tam spoustu citátů a různě upravených a zkrácených původních článků (nevím, jak je to legální, pustit to ven),
ad 3 - viz příloha (a nevím ani, jak s tak velkým obsahem naložit).
Takže zatím bych to raději nechal u ledu, pro soukromé účely (jsou to jen sesbírané informace, moje jen poznámky a výsledky, pokud něco přezkouším a testnu). Nemám, a ani jsem to neměl nikdy v úmyslu ven vypustit, neboť vše je tu dohledatelné (výcuc cca z 500-set příspěvků - "Členové zde publikovali celkem 13.461 příspěvků v 387 tématech." + něco z VF). Jen se to snažím udělat interaktivní, pro rychlý přehled (začínám mít fakt velký problém s pamětí). Jo, jsme mimo téma.
PS. Ono stačí otevřít příspěvky či stránky p. Dvorského, Bencúra, Schützmeistera, Marxe, MUDr. Šumery a dalších a máš 80% + nějaké jutubko. Je tu zajímavých lidí, jen se rozhlédnout. Já su ten poslední, co by mohl radit, jen pouhý sběratel info.


Přiložené soubory Miniatury
       
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2017, 11:40 PM
Příspěvek: #20
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Ještě se zeptám.
Má někdo zkušenost s odběrem medu až z jara ? Zvýší se nějak jeho kvalita přemrznutím nebo dlouhým pobytem medu v prostředí včel ? Dá se to i nějak vnímat v chuti, vůni či jiného pocitu ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)