Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
22.01.2013, 12:38 AM
Příspěvek: #1
Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Tato otázka mě již delší dobu zajímá a nenacházím na ni odpovědi.
Nebo možná spíš odpovědi. co nalézám. nějak nemohu potvrdit z vlastní zkušenosti, ani jsem na to nenalezl moc výzkumů.
Obecně se má za to, že přemnožení kleštíci znamenají zásadní ohrožení okolí. Mluví se o dominu efektu - když to začne, potom to už jede jako domeček z karet.

Moje zkušenost je jiná.
Pokud se úhyny projeví, je to na stanovišti jako celku poznat jen řádově ve stovkách kusů na včelstvo jako vlna, která odeznívá cca měsíc.
Jen na jednom stanovišti se občas stane, že spad skokově u některého jednotlivého včelstva vzroste, jakoby si doneslo množství kleštíků z nějakého vyloupeného včelstva a pokud takové včelstvo je poškozeno a uhyne, je to již v době, kdy není vyloupeno a kleštíci se tedy dál nemohou šířit.

Obecně vlastní zkušenost je taková, že kdo včelstva sleduje, může úhynů okolních včeltev využít a sledovat odolnost svých včeltev - buď to jsou schopná ustát, nějak reagují, nebo mohu znovu ošetřit. Také od kolegů, kteří měli problém, je možné získat materiál z těch, co to nejlépe ustála.

To by potvrzovala i jediná studie, kterou jsem k tomu našel tady:
http://vigorbee.cz/files/MV5-2008klest.pdf
Jsou z toho zajímavé závěry - při zamoření včetně kolapsů dvou ze čtyř zamožených včelstev se zamoření u ostatních včeltev projevilo pouze ve stovkách kusů.
Zamoření se projevilo podobně u všech včelstev v doletu bez ohledu na vzdálenost od zdroje nákazy.
POkud předpokládáme, že ve dvou uhynulých včelstvech bylo cca 30 tisíc kleštíků (a další dvě včelstva, která neuhynula, zanedbáme) potom se do ostatních včelstev dostalo pouze 1000 ks kleštíků - ostatních 29 tisíc se do okolních včelstev nepřeneslo.

Máte k tomuto problému nějaké další jiné informace, zkušenosti, názory?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2013, 05:34 AM
Příspěvek: #2
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(22.01.2013 12:38 AM)Radek Krušina napsal(a):  POkud předpokládáme, že ve dvou uhynulých včelstvech bylo cca 30 tisíc kleštíků (a další dvě včelstva, která neuhynula, zanedbáme) potom se do ostatních včelstev dostalo pouze 1000 ks kleštíků - ostatních 29 tisíc se do okolních včelstev nepřeneslo.
Máte k tomuto problému nějaké další jiné informace, zkušenosti, názory?
Taký predpoklad je nereálny, pretože včelstvo kolabuje pri 6000 jedincoch klieštikov vo včelstve.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2013, 10:13 AM
Příspěvek: #3
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Pri 6000 jedincoch? To sa mi zdá málo. Zimujúce včelstvo máva okolo cca 10000 jedincov. Počas sezóny omnoho viac. Keby počas sezóny neprekročilo včelstvo počet 10000 jedincov, tak už tak by bolo ani nie na každej včele po jednom klieštikovi. Ak by malo 30000 jedincov, tak by bol teoreticky jeden klieštik na každej piatej včele.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2013, 10:24 AM
Příspěvek: #4
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(23.01.2013 05:34 AM)MilanBencúr napsal(a):  
(22.01.2013 12:38 AM)Radek Krušina napsal(a):  POkud předpokládáme, že ve dvou uhynulých včelstvech bylo cca 30 tisíc kleštíků (a další dvě včelstva, která neuhynula, zanedbáme) potom se do ostatních včelstev dostalo pouze 1000 ks kleštíků - ostatních 29 tisíc se do okolních včelstev nepřeneslo.
Máte k tomuto problému nějaké další jiné informace, zkušenosti, názory?
Taký predpoklad je nereálny, pretože včelstvo kolabuje pri 6000 jedincoch klieštikov vo včelstve.

Já nechci bazírovat na tom, jestli včelstvo kolabuje při 6 nebo 15 nebo při 25 tisících kleštíků.
Ve studii zkolabovala 2 včelstva a podle tam uvedených údajů měla včelstva zamoření kolem 40%. Údaj o velikosti včelstev jsem tam nenašel. Když jsem to posoudil s vlastní zkušeností z roku 2011, kdy jsem měl v některých včelstvech prokazetelně přes 10tis kleštíků - viz VMS, jako předpoklad jsem si odhadnul 15 tis na včelstvo, tedy cca 30 tis ve dvou včelstvech.
Co mě ale zaujalo v té studii, tak do ostatních včelstev se přenesl pouze 1 tis kleštíků. I kdyby bylo zamořžení těch dvou včeltev jen 12 tis, potom se nepřeneslo 11 tis kleštíků. To je vždy velké procento roztočů, kteří se dál nepodíleli na zvyšování zamoření okolí, není to podle této studie prostě tak, že při kolapsech se všichni kleštíci podílejí na zamoření okolí, ale podstatná část se jich do okolních včelstev nedostane.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2013, 06:05 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.01.2013 10:00 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Možno sa nerozumieme. Skúsenosti 25 rokov staré majú včelári všeobecne takéto. V našich zemepisných šírkach dokážeme zazimovať včelstvá silné 1,5 až 2 kg, čo je asi polovica včiel z obdobia letného slnovratu. Kto v druhej polovici septembra ošetrí takéto včelstvo tvrdou chémiou a jednorázovo spadne vo včelstve 4000 klieštikov, nič sa nedeje a včelstvo v pohode prezimuje. Ak však vo včelstve spadne jednorázovo 6000 klieštikov, včelstvo skolabuje. Z týchto skúseností vychádza aj ošetrovanie včelstiev kyselinou mravčou - augustové odľahčenie, septembrové liečenie a októbrové doliečenie. Aby bolo vo včelstve jednorázovo 15000 klieštikov, tak podľa môjho názoru k takému premnoženiu klieštika nemôže ani dôjsť.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.01.2013, 02:44 PM
Příspěvek: #6
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(23.01.2013 10:24 AM)Radek Krušina napsal(a):  [quote='MilanBencúr' pid='491' dateline='1358908465']
[quote='Radek Krušina' pid='488' dateline='1358804309']
POkud předpokládáme, že ve dvou uhynulých včelstvech bylo cca 30 tisíc kleštíků (a další dvě včelstva, která neuhynula, zanedbáme) potom se do ostatních včelstev dostalo pouze 1000 ks kleštíků - ostatních 29 tisíc se do okolních včelstev nepřeneslo.
Co mě ale zaujalo v té studii, tak do ostatních včelstev se přenesl pouze 1 tis kleštíků. I kdyby bylo zamořžení těch dvou včeltev jen 12 tis, potom se nepřeneslo 11 tis kleštíků. To je vždy velké procento roztočů, kteří se dál nepodíleli na zvyšování zamoření okolí, není to podle této studie prostě tak, že při kolapsech se všichni kleštíci podílejí na zamoření okolí, ale podstatná část se jich do okolních včelstev nedostane.

Na podzim 2011 mě několik včelstev na varoázu uhynulo, a mohlo by to dávat smysl, čím je to nepřenesení. U nás to byl krizový rok a probíhalo to tak, že včelstva která nepřižila v tzv. první vlně dost plodovala, jenže v závislosti na roztoči v závěru neměla včely / ty se nevylíhli / a jako oslabená byla přes veškerou snahu vybrána. Ten postřeh tkví v tom, že po vybrání zbyl vždy celý nástavek zavíčkovaného plodu a žádné včely. Domnívám se tedy, že tím, že zkolabovaly na podzim / respektive konec srpna / , prostě ta špička roztočů zůstala v zavíčkovaných buňkách. To by to mohlo vysvětlit. V rámci včelnice - první očištění, konec velké části roztočů .A druhé očištění - zimní konec rabujících včelstev včetně roztočů. To se mne už nedotklo, mám na zimu slabší oddělky, takže to odnesl soused - 80% úhyn.
Prostě - mohlo by to vysvětlovat šíření pouze volných roztočů a těch není nikdy většina. Otázka je zda to vysvětluje tak masivní nepoměr.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2013, 10:07 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.01.2013 10:09 AM od Radek Krušina.)
Příspěvek: #7
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(23.01.2013 06:05 PM)MilanBencúr napsal(a):  Možno sa nerozumieme. Skúsenosti 25 rokov staré majú včelári všeobecne takéto. V našich zemepisných šírkach dokážeme zazimovať včelstvá silné 1,5 až 2 kg, čo je asi polovica včiel z obdobia letného slnovratu. Kto v druhej polovici septembra ošetrí takéto včelstvo tvrdou chémiou a jednorázovo spadne vo včelstve 4000 klieštikov, nič sa nedeje a včelstvo v pohode prezimuje. Ak však vo včelstve spadne jednorázovo 6000 klieštikov, včelstvo skolabuje. Z týchto skúseností vychádza aj ošetrovanie včelstiev kyselinou mravčou - augustové odľahčenie, septembrové liečenie a októbrové doliečenie. Aby bolo vo včelstve jednorázovo 15000 klieštikov, tak podľa môjho názoru k takému premnoženiu klieštika nemôže ani dôjsť.

Možná si opravdu nerozujíme.Shy
Mě nejde přesně o to, kolik tam rotočů bylo (i když i to by byla cenná informacxe, kdyby byla k dispozici), je to odhad.
Jde hlavně o to, jestli podstatná část těch roztočů ohrožuje okolí, nebo ne.
Je o tom málo informací.

že může ve včelstvu být víc než 6000 ks roztočů, vím z vlastní zkušenosti.
Že včelstva u nás ale kolabují i s mnohem menším napadením, je na druhou stranu zřejmě fakt.Shy
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 07:15 AM
Příspěvek: #8
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Táto téma je aktuálna práve v tejto sezóne. Klieštik je premnožený celoplošne. Ohrozuje sused suseda?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.09.2014, 11:17 PM
Příspěvek: #9
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Přišel jsem na jednu z cest, jak můžete nevědomky rozšiřovat kleštíka.
Mám zasíťovaná varroadna, pod kterými mám celoročně zasunovací monitorovací desky. Zezadu tato dna nemají žádnou uzávěru škvíry mezi podložkou a sítí. Pozoroval jsem, že žijící kleštíci, kteří spadli na podložku lezou a snaží se zachytit čehokoli pohybujícího se. Pavouka, mravence,...Říkal jsem si, že když se tam dostane včela, že se na ni nalepí taky. Proto jsem uzavřel zezadu škvíru mezi podložkou a zasíťovaným dnem, aby se tam žádná včela nedostala.
Stejně mně to nedalo a chtěl jsem vyzkoušet, zda to je správná domněnka. Zavřel jsem ráno pod jedno včelstvo, u kterého se začal zvyšovat spad, mezi síť a podložku pár včel. Večer jsem se šel podívat, včelky už sotva lezly a opravdu, na každé bylo nalepeno několik kleštíků.
Závěr - kdo jakkoli nechá přístup slídilkám z jiných úlů mezi varroadno a monitorovací podložku u úlů ve kterých je nějaký spad, dle mě zásobuje ostatní včelstva kleštíkem. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 12:52 AM
Příspěvek: #10
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Lenže tie včely ste tam mali celý deň. Hľadali únik a preto tam pobehovali hore dole. Ako dlho by sa tam zdržali včely normálne, keby mali šancu odísť? Vytvorili ste podmienky, ktoré normálne nenastanú...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)