Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekopol
12.08.2019, 11:43 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.08.2019 04:38 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #11
RE: Ekopol
Asi tak ako píše Oldřich dědvlkú. Tá vôňa je naozaj veľmi príjemná. Neviem čo by ste o Ekopole ešte chceli vedieť. Za mňa len to že je účinný. No nie každý to potvrdzuje. Poviem to trochu obrazne, možno je to blbosť, ale ak sú niekoho včely/klieštik zvyknuté na podstatne silnejšiu medicínu tak nejaký Ekopol u nich nemusí zabrať. Na slovenskom fóre bol vlani dosť rozoberaný a mnohí ho zatracovali snáď aj preto že je z Ruska. Už som niekde spomínal že sa v ňom snažili nájsť amitraz. A niečo v niektorej šarži našli. Ale boli to vraj len zanedbateľné stopové množstvá. Aby som vylúčil podozrenie že za účinnosťou Ekopolu je hoc aj stopové množstvo amitrazu, namiešal som si z esenciálnych olejov svoj Ekopol a predstavte si že tiež krásne vonia a klieštik po ňom padá.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Oldřich Šlegr (+1), Václav Návara (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2019, 11:04 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.08.2019 11:10 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #12
RE: Ekopol
Ekopol testoval Ing . Jaro Gasper 3 roky= 3 sezóny na Ústave včelárstva v Liptovskom Hrádku , výsledky odreprezentoval na medzinárodnej konferencii v Moskve tento rok na jar.
   
   
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2019, 08:20 PM
Příspěvek: #13
RE: Ekopol
Tak jsem si před měsícem pořídil EKOPOL ze SR. Jedno balení na 5 včelstev. Dal jsem ho do včelstev o síle 6NN. 5NN (2x), 4NN a 3NN.
Výsledky asi nebudou relevantní, protože u mne nyní už není skoro plod a holky to balily už před tím měsícem.
Tedy:
1) rozdíly v přirozeném spoadu s kontrolními včelstvy (bez chemie) prakticky žádné (to ale nemusí být vinou EKOPOLU), rozdíly v jednotkách ks na obě strany.
2) grooming - totéž jako v bodě 1).
3) jako plus vidím, že včelstvo není cítit jako u thymolu a nezaznamenal jsem zvýšené slídění.
4)Bohu žel nemohu potvrdit, zda omezuje plodování, protože se u mne už prakticky nevyskytuje. I u oddělků vybíhá poslední plod, někde už je venku a nový není.
5) Zde mohou pomoci ostatní, kteří jej používali a dívali se. Kdyby ale způsoboval přerušení plodování, dalo by se s ním dobře pracovat právě v září nebo v průběhu sezony.
6) Nyní největší negativum. Já běžně včelstva pozoruji a diagnostikuji dle chování a především stupně i druhu počkozených včel (jsou-li). Tím trávím dost času. U těchto 5-ti včelstev, kam jsem EKOPOL dal jsem měl tendenci je vůbec nepozorovat. V podvědomí bylo, PROČ. Prostě ta sekačna na trávu se mi vkrádala do mysli. Ze začátku mi to dalo trochu přemáhání.
Tož asi tak, víc jsem nestihl.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2019, 02:58 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.09.2019 03:17 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #14
RE: Ekopol
Přidám svoje postřehy z dalšího použití Ekopolu,u nás včelstva plodovala ještě v půli srpna a dostala se pod tlak kleštíka, samozřejmě lví podíl na to má i naše vedení včelstev, o tom proč a jak někdy jindy a v jiném chlívečku.
Ekopol jsme použili u tří včelstev jedno obsedá v přepočtu na nástavky 39x24 3,5-4 nástavky a zbylé dvě 2,3-2,5 nástavku, Ekopolu jsme použili téměř dvojnásobné množství co Leoš s ohledem na velmi vysoké rámečky a celkově obrovské plodište v ležanu, pásky Ekopolu jsme podélně roztíhali a vložili svisle do uliček vždy ob jednu uličku, tedy do každé druhé, takto jsme pokračovali i na zásobních plástech po stranách plodiště které včely obsedaly, spad kleštíka se zvýšil na 3,5 násobek spadu bez léčení, každý další den byl spad o něco menší až s ustálil po cca 6 dnech léčby na 50 % spadu kleštíka ze spadu prvního dne léčby,s ohledem na první použití Ekopolu na jaře, kdy Ekopol poměrně rychle vyčichal, jsme Ekopol pásky po 13 dnech léčby vyměnily za nové spad kleštíka se opět 3,5 násobně zvýšil tentokrát počítáno z vyžšího ustáleného 50% spadu léčebného,pokud dobře počítám ( 50 x 3,5 = 175 : 100 = 1,75, 50:1,75 = 28,6 %)znamená to, že z počáteční stoprocentní daná léčebná účinnost Ekopolu, klesla na pouhých 28,6 % a to možná už po 6 dnech!
Tak 70% kleštíka může zalést zpět na plod a množit se. Podle mého laického názoru aby léčba měla nějaký efekt při plodování včelstva, je potřeba pásky vždy po osmi dnech vyměnit za nové čerstvé, a to 3x po osmi dnech, aby se pokryl celý plodový cyklus včely a trubce a tím i zabránilo kleštíkovi v množení.
Ve středu vložená druhá dávka Ekopolu, čtvrtek konečně dorazil po 4 týdnech čekání kapesní mikroskop, v pátek při počítání spadu odběr 20 ks kleštíka na včelstvo pro prozkoumání pod mikroskop, spad kleštíka se snížil o jedu třetinu od vložení Ekopolu ve středu, po podrobné a dukladné prohlídce vzorků kleštíků pod mikroskopem zjištěno (v pátek ½ a v sobotu druhá ½), že z cekového spadu kleštíka se o 25% postaraly včelstva sama,( samé ukousané nohy kleštíků pouze jeden roztržený,) další postřeh je, ze asi 12% zkoumaných vzorků kleštíka bylo schopno neplnohodnotného pohybu i za dalších 24 hodin po odebrání, také další vzorky cca 10% kleštíků na podložkách bylo pohyblivých přilepilo se na pasek natřený j. olejm po ovodě podložek, z pátku na sobotu výrazný pokles spadu kleštíka, bude zřejmě mít příčinu v chladném počasí a tím ve sníženém odpařování z pásků ekopolu.
1 sáček obsahuje 10 pásků Ekopolu a stojí 5,5 Euro + poštovné Slovensko, každopádně z výše uvedených postřehů se mi jeví jeho použití v horším světle než při prvním použití letos na jaře.

Olda a vnuk Pepa
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2019, 10:51 AM
Příspěvek: #15
RE: Ekopol
Po vyzkoušení ekopolu zatím z mého pohleddu hodnotím takto:
+ zdravotně nezatěžuje včely a včelaře, +neměl by zatěžovat med a včelí produkty, toto tvrzení je ovšem nutno dokázat praxí
+ někdo může považovat za výhodu, jeho rychlé vyčichání a snižování účinost, nezasmradí vám na dlouho celý úl
- někdo může považovat za nevýhodu jeho rychlé vyčichání a snižování účinosti
- u mě v ležan úlech vyžší spotřeba lečiva
- při plodování 3x ošetření pro jeho rychlou ztrátu ůčinosti
- neschválené léčivo pro ČR
- vyžší finanční náročnost, oproti konkurenčním léčivům

Pro utvoření názoru na Ekopol je u mě zatím příliš brzo, je třeba použít opakovaně, pro potvrzení, či vyvrácení tvrzeních o Ekopolu.
Já s vnukem se ale budeme spíše věnovat poučením z chyb a nedostatků, kterých jsme se dopustily při ošetřování včelstev a pokusům o jejich odstranění, ať ty berličky nemusíme v budoucnu používat.
Olda a vnuk Pepa
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2019, 12:02 AM
Příspěvek: #16
RE: Ekopol
(12.08.2019 11:43 PM)Macek napsal(a):  . Na slovenskom fóre bol vlani dosť rozoberaný a mnohí ho zatracovali snáď aj preto že je z Ruska. Už som niekde spomínal že sa v ňom snažili nájsť amitraz. A niečo v niektorej šarži našli. Ale boli to vraj len zanedbateľné stopové množstvá. Aby som vylúčil podozrenie že za účinnosťou Ekopolu je hoc aj stopové množstvo amitrazu, namiešal som si z esenciálnych olejov svoj Ekopol a predstavte si že tiež krásne vonia a klieštik po ňom padá.
V Ekopole sa nič nenašlo ! Bol to len HOAX ! Dovozca písomne napadol publikovaný rozbor , a žiadal predložiť písomne všetky namerané hodnoty + postup ako sa ku tomu to laboratórium dostalo , a výsledok ?
Z internetu boli okamžite stiahnuté všetky publikované dôkazy , a prislušné laboratórium sa hrá dodnes na mŕtveho chrobáka ..........lebo Rusi zasa predbehli svet !
Apropó , napadlo vás koľko gramov resp. kilogramov čerstvej vnate by ste museli dať do úľa aby sa uvolnilo potrebné množstvo tj . hmotnostný ekvivalent silíc ktoré sú obsiahnuté v jednom pásiku Ekopolu ?
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2019, 10:47 AM
Příspěvek: #17
RE: Ekopol
Rosťo jaké máš osobní zkušenosti s Ekopolem ty? Zajímalo by mě, jestli omezuje plodování jako thymol. Když se používají ty různé berličky nejde zdaleka jen o účinnost, ale také (a někdy především) vedlejší účinky. Na to se zapomíná. Díky. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2019, 06:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.09.2019 11:05 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #18
RE: Ekopol
Z môjho pozorovania sa mi zdá že plodovanie potláča. Možno som tomu dopomohol aj ja keď som cukrom dokŕmil plodiská v ktorých bolo dosť melecitóznych zásob a matky nemali kde klásť... Cez víkend som som pozrel do pár včelstiev a v dvoch som nenašiel plod žiadneho veku ani vajíčka. Normálne som sa zľakol a hľadal matky. Našiel som ich rýchlo, mali tohoročné značky. Ak na to obmedzenie pozrieme zpohľadu množenia klieštikov tak to je asi dobré nie? Len aby bolo dosť dlhovekých včiel.

Rasťo o čistote Ekopolu a jeho účinnosti nemám žiadne pochybnosti. Overil som si to aj na tom doma vyrobenom. Čerstvú vňať netreba, oleje sa dajú kúpiť.Smile

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2019, 09:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.09.2019 09:11 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #19
RE: Ekopol
Tak maximální omezení plodování hlásíme i mi. sice jsme nekontrolovali rámky rozebíráním, ale máme přes celou zadní stěnu ležanů okna s plexisklem, pak 2 cm polystyren a přesto okenici, celou sezonu kontrolujeme kde mají včelky plodové nízdo a jak je velké, tak že položíme dlaň na plexisklo kde mají plod je plexisklo krásně teplé
a nyní studeno nemají plod = netopí, ale je třeba vzít v úvahu, že jsme ukončili krmeni 2 dny před 15 denní léčbou Ekopolem
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2019, 09:13 PM
Příspěvek: #20
RE: Ekopol
Ja som teraz dal fotopostup aplikácie Ekopolu do včelstiev , zajtra idem na včelnicu a nafotím tam aj spády . Dal by som aj sem fotopostup , ale sem keď dám obrázky tak zachvíľu si miniem priestor pre ďalšie obrázky . Ak máte nápad ako by som ten postup zverejniť aby Vám bol prístupný tak to sem dám .
Z Ekopolom liečil minulý rok celú sezónu môj žiak , a všetky včelstvá mu vyzimovali v parádnej kondícii.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)