Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Důležité Včelaření bez chemie
02.10.2019, 08:12 AM
Příspěvek: #21
RE: Včelaření bez chemie
No to právě podle J.Marxe a uváděného výzkumu nefunguje.
Ikdyž si ovšem včely udělají matečník z většinové genetiky, tak po oplození nové matky,
je podíl původního trubce v nově narozených dělnicích jen 25% ??
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.10.2019, 02:20 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.10.2019 02:34 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #22
RE: Včelaření bez chemie
Když uděláte oddělek se starou matkou a ve včelstvu nebudou rojové matečníky, tak vám udělají nouzové....ztráta matky. S těmi trubci, vidíte jak jsou důležití, ale tak černě bych to neviděl, vemte to tak, že na stanovišti je včelstvo, které již dlouhodobě funguje a pouští svoje trubce do okolí a když původní matky byla oplodněna těmito a nová těmito jsme zase úplně někde jinde.

Ovšem jestli se chcete pouštět do inseminací nebo časového oddělení páření, tak můžete

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 09:48 AM
Příspěvek: #23
RE: Včelaření bez chemie
Je tu někdo kdo včely záměrně nevytáčí??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 01:39 PM
Příspěvek: #24
RE: Včelaření bez chemie
Kam směřuješ tím dotazem?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 03:08 PM
Příspěvek: #25
RE: Včelaření bez chemie
No jak chcete zjistit, jak se zrovna ty vaše včely chovají přirozeně, kdy končí plodování, jak silné zimují, jestli a jaký mají grooming.???? Vytáčení s ponecháním pár kg zásob je jeden z nejdrsnějších zásahů, které může včelař včelstvu udělat. A pak krmení v srpnu.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 03:20 PM
Příspěvek: #26
RE: Včelaření bez chemie
Letos jsem měl dvě nevytočené včelstva, to nejsilnější, které bylo na včelnici a pak jedno průměrné. Nemůžu porovnat, kdy přestaly plodovat, protože právě to nejsilnější se vytratilo v srpnu, když jsem byl na dovolené a pak již jsem zažil jen loupež. To druhé jsem již nerozebíral, je jen na loučkách a bude snad jediné, které se možná dožije jara. Blbý rok, postupně se vytrácejí i ostatní včelstva a měla všechny možnost vychovat zimní generaci na medu, vytáčím jen část.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 04:43 PM
Příspěvek: #27
RE: Včelaření bez chemie
Když popustíte roztoče, objeví se viry a vše co nebude odolné půjde pryč, Když něco vydrží , namnožit a na té genetice stavět. Když ho nepopustíte, přijde to později a vy ztratíte sezonu či dvě. Ale ty viry přijdou, to vidíte i u těch co léčí jak o život. Jenom padlá včelstva nenechte vylupovat, hrozí dominový efekt a můžete přijít o všechny..... příliš velký infekční tlak ,

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Petřík (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 05:20 PM
Příspěvek: #28
RE: Včelaření bez chemie
Souhlas, tady je jedno, zda se léčí či nikoli, jak píšeš, přijde to později a gabony, varidoly nepomohou, jen to pozoruji a vím, že nyní již je to jen na nich a pokud to vystihnu, tak zabraňuji loupeži.
Padaji i těm, co tam valí chemii a dělají si iluze, že když není kleštík, není problém.
Hlasování: Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 09:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.10.2019 09:51 PM od Ali.)
Příspěvek: #29
RE: Včelaření bez chemie
Ano, je to prazvláštní iluze, vemu-li můj případ. U jednoho včelstva se mi před cca třemi týdny objevil velký samospad a zahlédl jsem před úlem včelu s křivicí. Ošetřl jsem je 85%KM (dvojitý ležan - půlený) 2x 30ml na 24 hod. venku teplo cca 28C (a oba úly vedlejší z možného zalétávání). Spad jaký byl v tom dvojvčelstvu tu ještě nebyl uvedený. Minulý týden opět včela bez křídel. Ještě jednou do téhož úlu KM65%, spad po aplikaci za tři dny 20ks VD. Včely 2x na cca 4 plástech 42/35 dnes lítaly jak frčky, nosily pyl, na česně, v podmetu a pod víkem OK, i pěkný prolet posledních mladušek.
Dnes jsem zjistil že včely s křivicí jsou z vedlejšího úlu, kde spad po ošetření byl jen cca do 200ks (30x méně). A tyto už dnes nemají, jak říkáte, jiskru v oku. Musím je ale hlídat, aby nepřišlo na Vaše slova "... příliš velký infekční tlak".

Jen mě zaujal nepoměr spadu a nepoměr projevu dalšího vývoje mezi objema úly. Na ostatních se zatím za celý rok neprojevilo nic očividně zlého, což mě těší. Na dušičce mám malý strášek, ale zatím u ostatních příroda funguje.
Ze čtyř (těch třech ošetřených) jsem odtočil cca po 10kg medu pro sebe. Ostatní šetřím.

Jak říká Tini "... iluze, že když není kleštík, není problém". Jako v Temném kraji, "Všechno je jinak".
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2019, 09:56 PM
Příspěvek: #30
RE: Včelaření bez chemie
Tak já to plánuji na příští rok.
Letos jsem si poprvé včelstva namnožil - tak jak jsme se bavili. Z dvou původních včelstev s Vigorkami mám 9 oddělků/včelstev na 2 nebo 3NN a 4 matky v Miniplusech. 4matky jsem si vychoval z vajíček, ostatní zakoupené jako zralé matečníky - Pradědky, nějaké z chov. stanice Žeravice a místní Singerku. Takže všehochuť.

Např. Dvě původní 3leté matky jsem si nechal - jednu TV vyměnily a tohle včelstvo v půli září asi 2 týdny denní spad cca 50VD-většinou poškozených. Takže nechávám bez ošetření(test cukrem nedávno 10VD, deformovanou včelu jsem nezaznamenal).

Na jaře budu pozorovat a nejlepší včelstva nebudu vytáčet a nechám je. Samozřejmě monitoring spadu i poškozených včel na česně. Ostatní uvidím. Plánoval jsem množit ty nejsilnější - štěp s vajíčky a na podzim revitalizovat a posílit relativně slabší včelstva. Pokud nějaké bude slabé, zruším.

Mám 2 otázky:
1. včelstva, které nechám volně se rozvíjet - můžu jim vzít v květnu na oddělek? (potřebuji samozřejmě dál množit) Nebo nechat rok bez odběru plodu?
2. OK, pokud budu chtít co nejintenzivněji udržet genetiku(začít na tom dlouhodobě pracovat), která mi bude místně fungovat tak nouzový chov matek je i ten štěp s vajíčky=nízké % úspěšnosti v pokračování osvědčené genetiky? Chápu to dobře, že jedině TV nebo roj.matečníky?(samozřejmě nízký počet mých včelstev nebo včelaře s 200 včelstvy v 5km doletu teď neřeším)

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)