Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokrmovanie a kŕmenie
21.08.2013, 11:11 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.08.2013 11:16 AM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #11
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Nie som si celkom istý, či sa matka až tak rozploduje. Plodovanie matky nie je spúšťané len znáškou, či jej imitáciou. Včely vnímajú aj dĺžku dňa, ročné obdobie. Ja som si napríklad nikdy nevšimol, žeby sa matky nejako veľmi rozplodovali po polovici augusta a to aj vtedy, ak som ich pravidelne prikrmoval... Zimná generácia sa spracovávaním zásob neupracuje. Skôr starostlivosťou o plod, keď už, ale spracovaním zásob podľa mňa veľmi nie.

Inu, keď som zisťoval u včelárov z vyšších polôh, kedy zhruba kŕmia, tak drvivá väčšina až v septembri (září). V prvej polovici veľkými dávkami. A to bez ohľadu na to, či to boli hobby alebo profi včelári. Koncom augusta ešte bežne točili med. Resp. v druhej polovici augusta.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 01:09 PM
Příspěvek: #12
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(21.08.2013 12:30 AM)Debora napsal(a):  Kluci, nezlob te se, ale trochu bych si dovolila do toho kecat, i kdyz nemám z horskými podmínkami zkusenosti, tak jen úvaha. Máte-li v rezerve prázdné plásty, hned bych je vymenila za beton. Beton bych vyluhovala
Jednak souhlasím, s tím co píše Karel o rozplodování.
A jednak, škoda, že neumím úsměvné smajlíky - pro představu - u mne to dělá něco mezi 300-500 plásty a něco kolem tuny medu. Prázdný samozřejmě nemám, všechny už jsou plný.
Letos se z toho buď musíš zbláznit, nebo tomu nechat volný průběh.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 02:13 PM
Příspěvek: #13
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Malá poznámka. Matka neploduje, matka kladie vajíčka. Ploduje včelstvo.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 03:34 PM
Příspěvek: #14
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Mám také dotaz ke krmení. Mám aktuálně pouze dva roje a dva oddělky, žádné "hotové" včelstvo.
Takže jsem měl snahu, aby trochu stavěli a vůbec se nějak dokázali dostat na rozumný stav před zimou. Začal jsem je tedy přikrmovat cukrem 1:1.
Ale jde o to, jak takové včelstvo vlastně krmit a kdy ho "zakrmit" na zimu a už do něj nehrabat? Jsem v tomto směru zelenáč, tak bych ty dotazy strukturoval:

1. Jak vůbec krmíte v LG úlech? Já mám ve vysokém podmetu misku, do které jim dávám roztok, ve kterém plave keramzit. Problém je v tom, že tam dám jen cca 0,5l roztoku, tedy 25dkg cukru. To abych je krmil denně, na což samozřejmě nemám čas Sad Nehledě na to, že vždy když do nich takhle lezu, tam vylétávájí tím otevřeným podmetem a jsou občas i dost ostré, takže i krmení musím dělat "v plné polní", jinak je to na řadu žihadel.

2. Krmit už teď 3:2 a co nejrychleji do nich nacpat do každého úlu tak těch 10 - 15kg cukru (a kolik vůbec pro oddělek), nebo ještě čekat a zatím je jen takhle po maličkých krůčcích "povzbuzovat"?

3. Od kdy do včel pokud možno už vůbec nelézt a do kdy tedy mít zakrmeno na zimu?

Díky ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 04:40 PM
Příspěvek: #15
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Musí být volný nástavek a nebo něco z něčeho co jej nahradí. Na poslední horní nástavek dát folii s vystřiženou dírou a nebo ohnout roh, nasadit ten volný nástavek a dovnitř vložit misku přiměřené a požadované velikosti s keramzitem. Krmení cukrovým roztokem má jednu záludnost a to, že pokud nebude roztok včas odebrán začne kvasit a včely jej už neodeberou. Takže jedna plná dávka krmiva je riziko prodražení. Ale na třikrát zakrmit jde v pohodě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 05:53 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.08.2013 05:56 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #16
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(21.08.2013 03:34 PM)Lucínek napsal(a):  1. Jak vůbec krmíte v LG úlech? Já mám ve vysokém podmetu misku, do které jim dávám roztok, Problém je v tom, že tam dám jen cca 0,5l roztoku, když do nich takhle lezu, tam vylétávájí tím otevřeným podmetem a jsou občas i dost ostré,
Takhle je fakt jen dráždíš - oni to za hodinu vycucaj a pak nervózně čekaj na další.
V zásadě malé dávky / tak do 3litrů / jsou podněcovací - podporují kladení a stavbu.
K zimnímu zásobení je ideální jedna maxidávka v několika nejteplejších dnech a je celkem jedno, zda dřív nebo později. Podmínka je : volná plástová plocha, roztok 3:2 a teplé dny. Většinou 6 litrový kbelík i oddělek vybere během pár dnů. Je třeba hlídat počasí. Kyblík keramzit, sláma, nebo děrované víčko - vrták max. 1,5mm - jinak to teče.

(21.08.2013 03:34 PM)Lucínek napsal(a):  2. Krmit už teď 3:2 a co nejrychleji do nich nacpat do každého úlu tak těch 10 - 15kg cukru (a kolik vůbec pro oddělek), nebo ještě čekat a zatím je jen takhle po maličkých krůčcích "povzbuzovat"?
Cpát to tam můžeš, mášli do čeho. Pokud nemají prázdné plásty lépe malé dávky / tak 2-3 l ob týden, aby něco ještě postavili.
Hlasování: Debora (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2013, 10:25 AM
Příspěvek: #17
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
V piatok posledné kŕmenie a potom už len netrpezlivé čakanie do jari...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.01.2015, 10:46 PM
Příspěvek: #18
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Čím krmíme včelstvo?

Zajisté nikomu neunikla debata o změnách ve schválení přípravků na ochranu rostlin obsahující účinné látky neonikotinoidů. Omezení neonikotinoidů platí na dva roky od 01.10.2013. Zakázáno je v principu jen ošetření osiva řepky. Pro ošetření osiva krmné řepy, cukrové řepy, brambor a zeleninových semen jsou neonikotinoidy nadále povoleny. Tudíž i cukr pochází z rostlin obsahující účinné látky neonikotinoidů.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2015, 09:36 AM
Příspěvek: #19
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Řepkový med, řepný cukr a řepný invert. Takže všechno špatně.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2015, 01:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.01.2015 01:56 PM od Debora.)
Příspěvek: #20
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
kolik stojí v Česku řepný cukr bio a kde se dá koupit? To je jediné, co jsem našla
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)