Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokrmovanie a kŕmenie
08.07.2013, 08:15 AM
Příspěvek: #1
Dokrmovanie a kŕmenie
Prešiel som si dostupnú literatúru (konvenčné i alternatívne včelárenie) ohľadom kŕmenia včiel na zimu. Našiel som obrovské rozdiely v množstve dodávaného krmiva (cukru). Od 10kg, cez 12 a 15kg až po 20kg. Najčastejšie bolo uvedených max 15kg pre stredne silné včelstvo. Viem, že v alternatívnom včelárstve je snaha zimovať včelstvá na mede, ale nie vždy to ide. Ako dokrmujete včelstvá na zimu? Koľko kg cukru je potrebné pre zimovanie jedného včelstva v neuteplenom úli (typ B alebo LG napr. resp. podobné, poprípade Warre)? Ja som spočiatku, keď som začal včeláriť konvenčným spôsobom, dával včelstvám v LG (159mm) zimujúcich na 3NN po 20kg na zimu. Vlani som u niektorých prechodných (prechod od konvenčného na alternatívne) dal 15kg. A stále mám pocit, že je to zbytočne veľa. Zima bola dlhá a aj tak kopa zásob ostala v úli až do neskorej jari. Jeden Warre úľ si dokonca vystačil s celkovými!!! zásobami 10kg od augusta do apríla. Stalo sa mi však už i to, že jedno včelstvo na 3NN s rámikmi dostalo 25kg a "hospodárilo" tak, že som ich musel na jar zachraňovať...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2013, 02:00 PM
Příspěvek: #2
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(17.08.2013 01:35 PM)schützmeister napsal(a):  PS : s tou melecitozou taky nevím, nové oddělky to vcelku vyžírají, kmenová ale přestala plodovat a mají toho, že se ani nevejdou do úlu Na VÚVč mají radu lehce krmit v září, to se mi zdá dobré, tak jsem na to zvědav.
Krmit v září? Nevím. Nastartuje se plodování, rozvoj kleštíka, ukládat cukr budou pod melicitózu, na něm začnou zimovat a skončí tak jako tak nahoře a nebude-li možnost brzkého proletu???
Já mám letos první rok, kdy jsem zazimoval už 10.srpna a ani gram cukru. Tak si to užívám a uvidím kdy nastane příštím rokem jaro.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2013, 05:32 PM
Příspěvek: #3
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Přesnější znění otázky by mělo být " kolik kg zásob potřebuje na zimu včelstvo ". A stejně odpověď nebude jednoznačná, protože záleží na tom, kolik mají vlastních zásob a to se může každý rok lišit a potom kdy v které oblasti přijde na jaře první i slabá snůška. Do začátku plodování v časném jaru spotřebují včely tak 2Kg zásob a jak začnou plodovat, tak teprve potom spotřeba stoupá a tam záleží na znalosti snůškových poměrů. U mě to je přibližně 20Kg celkových zásob na zimu i s rezervou. A také je v tom trochu genetika, jsou "medařky" a "plodařky" . To jde poznat už v době snůšky. Medařky nanosí do medníku i ve snůškově špatném roce, ale plodařky v medníku nemají nic. I když jsou tato včelstva stejně silná. A to se projeví i ve spotřebě zimních zásob, protože medařky jsou hospodárnější.
Já mám na zjišťování stávajících zásob mincíř a vážil jsem celý úl. Před tím jsem měl samozřejmě zvážený prázdný úl se soušemi a k tomu přičetl 4Kg na včely. Ale poslední roky zjišťuji množství zásob odhadem jen pozvednutím zezadu za dno úlu.
Hlasování: schützmeister (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 05:26 PM
Příspěvek: #4
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(17.08.2013 02:00 PM)Crha Karel napsal(a):  Já mám letos první rok, kdy jsem zazimoval už 10.srpna a ani gram cukru. Tak si to užívám a uvidím kdy nastane příštím rokem jaro.
No,jo,podle množství mám taky zazimováno - většinou nemají míň jak 30kg - jenomže všecko je melecitoza. Tak nevím - přežijou to ? Asi spíš ne, podle zkušenosti. Podle toho článku ve Vúvč by měly vyžrat pár plástů uprostřed a ty je třeba zakrmit - aby na tý melecitoze neseděli. Zatím ale jsou plné tak, že ani pomalu neplodují. Takže to stejně asi npůjde. Včely jsou krásně silné, všecko, ale nechci vidět zimu. Ty tam máš i nějaký jarní med ? Stejně ale na něm asi nesedí, ne ? Nebo jsi přehodil nástavky ? Já tam ale jarní nemám - žádný nebyl. Jen ta jedle.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 06:12 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 06:28 PM od tondabh.)
Příspěvek: #5
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Haribol Michale, vím že dobrá rada v této situaci drahá, ale povím Ti co se mi přihodilo když jsem začínal. Bylo krásné léto a včeličky nosili něco jako letos až do poloviny srpna medovici a já měl velkou radost, že nebudu muset tolik krmit, tak jsem jim nechal většinu zásob, aniž jsem z nedostatku informací tušil že jde o melicitozu. To jsem se dozvěděl až druhý rok od starších včelařů na jaře, kdy si někteří ztěžovali, že mají pokálené úly, provedl jsem tedy jarní kontrolu a z osmi včelstev mělo jedno trochu pokálené plásty, ale v pohodě přežilo možná i díky včasnému zásahu, že jsem jim ty plásty vyměnil. Zbytek včelstev ale jakoby vůbec nevěděl, že zimoval na melicitoze vše probíhalo jakoby nic.

V Tvém případě bych nyní asi vyndal z každého včelstva několik plástů, uschoval pro oddělky a pokud Ti to nic nedělá bych je zakrmil nějakým lahodným bylinkovým čajíkem s cukrem, ale zcela určitě bych nějaký vzorek včel a to na různých stanovištích ponechal jako pozorovací jak se s tím holky vypořádají, myslím že s tím nebudou mít problém, Tonda.

Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 08:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 08:43 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #6
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(19.08.2013 05:26 PM)schützmeister napsal(a):  Ty tam máš i nějaký jarní med ? Stejně ale na něm asi nesedí, ne ? Nebo jsi přehodil nástavky ? Já tam ale jarní nemám - žádný nebyl. Jen ta jedle.
Já jsem žádný jarní netočil, tak možná že i mám, tedy jestli byl, ale zřejmě kvůliva těm dešťům ne. Nic jsem nepřehazoval jen u polovičky umístil medník nad KK a u půlky pod KK. Po 14 dnech jsem zjistil, že nad KK nic nenosí, tak jsem sjednotil všechny pod KK. V KK i v mednících samozřejmě vesele plodovaly, z čeho krmily nemám přehled. Začal jsem točit z medníků až po malinách, někde 3 někde 6kg a to už žádný plást nešel vytočit dočista. Ke konci července jsem ještě z nejsilnějších vybral spolu 12 plástů z KK a zkusil točit. Rozlámal jsem první tři, zbylých 9 netknutých jsem jim vrátil. Mám vytočeno 40kg z 15 včelstev! Prostě včelařský břídil. Nechávám to osudu lámu si hlavu jak to budu dělat příští rok. Tož tak.

PS: Výše uvedené video, které je pojmenováno Jak dostat melicitózu do sklenic... mohu jen podotknout, že melicitóza jakou měl já vůbec netekla, pohybovala se (pokud se pohybovala) rychlostí slimáka, kterej ví, že na těch půl metru má celý den.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 02:01 PM
Příspěvek: #7
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(19.08.2013 06:12 PM)tondabh napsal(a):  Zbytek včelstev ale jakoby vůbec nevěděl, že zimoval na melicitoze vše probíhalo jakoby nic.
Dík, to mě vlévá trochu optimismu do žil - stejně mě nic jiného nezbude. Ještě dotaz - máte tam taky jedle ? Bylo to z jedlí, nebo asi ne ? Už jsem cemenťák taky měl, nikdy ne tak strašnej, Přesně jak píše Karel, totální beton.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 02:44 PM
Příspěvek: #8
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Ne z jedle to nebylo, ale ať to holky nasbírali z čehokoliv, byl to kvalitní beton, který jsem ještě využil k oddělkům, jelikož ho v úlech něco zbylo i po zimě, Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 12:30 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.08.2013 01:00 AM od Debora.)
Příspěvek: #9
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
(19.08.2013 05:26 PM)schützmeister napsal(a):  
(17.08.2013 02:00 PM)Crha Karel napsal(a):  Já mám letos první rok, kdy jsem zazimoval už 10.srpna a ani gram cukru. Tak si to užívám a uvidím kdy nastane příštím rokem jaro.
No,jo,podle množství mám taky zazimováno - většinou nemají míň jak 30kg - jenomže všecko je melecitoza. Tak nevím - přežijou to ? Asi spíš ne, podle zkušenosti. Podle toho článku ve Vúvč by měly vyžrat pár plástů uprostřed a ty je třeba zakrmit - aby na tý melecitoze neseděli. Zatím ale jsou plné tak, že ani pomalu neplodují. Takže to stejně asi npůjde. Včely jsou krásně silné, všecko, ale nechci vidět zimu. Ty tam máš i nějaký jarní med ? Stejně ale na něm asi nesedí, ne ? Nebo jsi přehodil nástavky ? Já tam ale jarní nemám - žádný nebyl. Jen ta jedle.

Kluci, nezlob te se, ale trochu bych si dovolila do toho kecat, i kdyz nemám z horskými podmínkami zkusenosti, tak jen úvaha. Máte-li v rezerve prázdné plásty, hned bych je vymenila za beton. Beton bych vyluhovala v neckách s vlaznou vodou a pridávala dalsí sousne (kazdou várku pár hodin), tak dlouhu, nez dostanu hezky ztuzený roztok medové stávy, kterou bych pak vcelstvo krmila. Hned bych to okorenila trochou kopriv (viz Bencúr recept), spitku hermánku a ad si plodují.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 11:07 AM
Příspěvek: #10
RE: Dokrmovanie a kŕmenie
Rada to není špatná, jen v nevhodnou dobu. Rozploduje matku, rozmnoží kleštíka, upracuje zimní generaci.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)