Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diagnostika varroázy
06.03.2013, 10:16 PM
Příspěvek: #1
Diagnostika varroázy
Chcel by som poprosiť skúsenejších o pár postrehov k diagnostike varroázy, hlavne o diagnostiku(pokiaľ sa to dá) zo správania sa včiel tesne pred prepuknutím vírusových ochorení, tesne pred kolapsom a pod.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2013, 09:11 AM
Příspěvek: #2
RE: Diagnostika varroázy
Tak to je docela složité, musíte to zažívat a dostat do oka. Ono těch variant je totiž několik. Před cca 7 mi roky jsem popisoval tzv. varroašok studentům v Nasavrkách a dám krk na to, že to žádný z nich nepozná dodnes a to jsou mnozí z ních učitelé včelařství a vyučují i tzv. varroamonitoring nebo vedou kurzy varroamonitoringu. Berte to jednoduše. První poškozená včela a do kolapsu zbývá cca 6-8 týdnů. Je to samozřejmě trochu přehnané, ale ne moc a ne vždy. Před kolapsem ale už nic nenaděláte a některé úhyny jsou i velmi dlouhé a tak trochu "záhadné", jiné velmi rychlé až brutální. Na jaře strach mít nemusíte (až na nosematózu), zato dávejte velký pozor začátekem června, tam to často začíná. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2013, 09:18 PM
Příspěvek: #3
RE: Diagnostika varroázy
Dnes jsem v několika včelstev odvíčkoval asi stovku trubčích larev a našel jednoho roztoče. Zatím pohoda, ale už se napadení začne stupňovat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2013, 10:40 PM
Příspěvek: #4
RE: Diagnostika varroázy
dokud ti nic nepadá, nemusís masakrovat trubceSmile
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2013, 07:42 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.06.2013 08:09 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Diagnostika varroázy
Zaviečkovaný trúdí plod bude plný klieštikov až tesne po letnom slnovrate. Vtedy je dôležité ho vyrezať.

(07.03.2013 09:11 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... První poškozená včela a do kolapsu zbývá cca 6-8 týdnů. ...

Ja pozorujem túto jar veľa trúdov s poškodenými krídlami. Pochodujú po chodníku a pobehujú v tráve pred úľmi v snahe vzlietnuť, ale nejde im to. U robotníc som zatiaľ také správanie vo výraznom počte nepozoroval. Dávam to do súvisu s tým, že minulú sezónu bol u nás pri liečení vysoký spád roztočov, až 4000 kusov na včelstvo, a niektorým kolegom padla už v septembri po zakŕmení aj polovica včelstiev. Odľahčenie včelstva biologicky okolo letného slnovratu a organicky v auguste, považujem za najdôležitejší zásah vo včelstvách v sezóne.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2013, 09:18 AM
Příspěvek: #6
RE: Diagnostika varroázy
(15.06.2013 10:40 PM)Debora napsal(a):  dokud ti nic nepadá, nemusís masakrovat trubceSmile

Jo to už znám z minulého roku, ono nic nepadá a potom trochu kleštíka, trochu viru, trochu nosemy a nakonec padají včelstva. Naštěstí nijak v zásadním počtu, ale jako takové malé varování to stačí, ale jako všechno zlé i to je pro něco dobré. Napřed se musí nějaký ten roztoč namnožit, aby mohl padat, tak ta diagnostika na trubčině je jen předvoj toho co asi bude padat. Tak nějak jsem v přesvědčení, že když už roztoči padají ve větším počtu, může někdy být pozdě.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2013, 07:03 PM
Příspěvek: #7
Rainbow RE: Diagnostika varroázy
Najít kleštíka v květnu na podložce je minimální šance.
U nás se pár objeví koncem června, ale spíše poč. července,
ale koncem července v příznivých letech jednotlivá včelstva sypou kvanta roztočů v celé škále barev.
Více než 10-leté zkušenosti.

Vzorkování trubčího plodu je velmi orientační,
často je kleštík koncentrovám na jednom místě a v "nesmyslných" počtech v jedné buňce.


Letos jsem na jaře z důvodů pozdního rozplodování i nízkých teplot neléčil dlouhodobým nosičem KM.

Místo toho jsem 10.6 otestoval jednorázové diagnostické nasazení KM po ochlazení v květnu (omezení plodování) až se dolíhly zakladená kvanta plodu z periody tepel a zároveň teplota byla okolo 20 C pro optimální odpar.

Padaly lehce vyšší počty než při jarním ošetření a to převážně u pár včelstev. Ty bude nutno dále sledovat.
Zkusím to stejně - jednorázový nosič KM poč. července.

Opět udělám pár smyvů práškovým cukrem.

Rada na závěr - hodně plodu, často i hodně medu = hodně roztočů.
V přírodě nic neplatí na 100%.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2013, 09:53 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.06.2013 10:01 PM od Debora.)
Příspěvek: #8
RE: Diagnostika varroázy
Evžene, nezlob se na me, ale ted jsi rozštípnul tu dobře mínenou radu v příspevku "Léčení u včel". :

(20.06.2013 06:29 PM)Evžen Babík napsal(a):  
...Měli bychom mít na mysli, že přilepšujeme včelkám, ale s nemocemi a parazity si musí poradit samy.
Které to nezvládnou je dle zákona přírodního výběru - vývoje nutno zrušit,
aby uvolnily místo životaschopnějším genům
a to je hlavní úkol nemocí a parazitů.

Nicméne je múj osobní názor, normální včelstvo nepotřebuje na jare KM, a určite ne v červnu. To je nejlepší zpúsob, jak si odchovat rezistentní roztoče a včelstva, která to už nezvládnou.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2013, 12:07 PM
Příspěvek: #9
Rainbow RE: Diagnostika varroázy
Hledám,
stále ještě nevlastním normální včelstva,
ale genofond selektovaný 200 let měněným životním prostředím, 50 let cukrem a 30 let chemií,

viděl jsem velmi rychlé kolapsy "normálních včelstev" v červenci, a proto se zaměřuji minimálně na diagnostiku varroázy jednorázovým odpařovačem KM na jaře.

Beru to jako dočasné přilepšení, které mi pomůže odhalit a následně vyřadit citlivý genofond na varroázu.10 let jsem celoročně sledoval spady, abych je nemusel sledovat.
Nyní se podívám na podložku k určitému datu a vím.

Klíčové je vědět, kam kráčíme.
V naší civilizaci je to velmi utajovaná otázka.

Přeji pohodu a klídek u včel.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2013, 11:03 PM
Příspěvek: #10
RE: Diagnostika varroázy
Domnívám se, že normální je jen to, čemu věřím. Jen doufám, že mě nikdy nenapadne, považovat KM za normální léčbu. Nikoho nechci pobuzovat, aby hnal svá včelstva přes Jordán, ale co je těch 200 let selekce oproti 200 miliónúm evoluce godwanského včelstva? Jen že těch posledních 200 let "selekce" vyřadilo z provozu akorát moji schopnost, žít bez totální kontroly, tak že mě dnes stále pronásleduje nutkání, vyhubit vse, co neumím kontrolovat. Pokaždé, když kráčím na včelnici, slyším to roztomilé řehtání Bestia Triumphans. Možná, že ta potvora utichne, když začnu svému včelstvu důveřovat. Nepůjde to sice ze dne na den, stále ješte zakopávám o spoustu předsudků, ale až se to naučím, budu mít normální včelstva.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)