Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diagnostika varroázy
08.07.2013, 12:06 PM
Příspěvek: #21
RE: Diagnostika varroázy
Me trochu udivuje, ze se nekde musí trikrát za rok nasadit KM. Jak je mozné, ze v Cesku, kde jse doposud vyuzívá trvrdá chemie, je presto takové zamorení VD, ze se musí tak casto lécit? Domnívám se, ze podzimní reinvaze VD je dúsledek migrace kolabujících vcelstev, která se snazí získat azyl a zacíná po ukoncení úcinku Fluvalinate.

V Nemcku je bezné nasadit KM na podzim, a pokud to nestací, lécí se v prosinci jeste jednou KS. Nekterí se vykaslou na KM a odparují KS. Moje otázka je, jestli je aplikace KS jednou za rok horsí, nez trikrát za rok KM?
Hlasování: Jiří Marx (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2013, 05:56 PM
Příspěvek: #22
RE: Diagnostika varroázy
myslím, že problém je v tom, že v Česku je celkem dost velká koncentrace včelařů a stačí, když jeden neléčí, nebo špatně a pak zamoří celé okolí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.07.2013, 06:28 PM
Příspěvek: #23
RE: Diagnostika varroázy
Ja by som si celkom nebol istý, či má na stave klieštika v úľoch až taký veľký podiel reinvázia z iných včielstiev... Podľa mňa je to preceňované tvrdenie.
Hlasování: roman pochop (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2013, 12:19 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.09.2013 07:38 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #24
RE: Diagnostika varroázy
Pre tých, čo chcú manipulovať so zaviečkovaným plodom, je dôležitý poznatok, že znižovanie počtu položených vajíčok matkou v zlom počasí alebo v čase príprav včelstva na rojenie, nie je výhodou pre včelstvo v obmedzovaní počtu roztočov Varroa. Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. Obvykle je vo včelstve 50% foretických roztočov a 50% je v bunkách pod viečkom. Akonáhle sa plodové teleso zmenšuje, tak viac ako 70% roztočov sa nachádza v plodových bunkách pod viečkom. Samičky Varroa jednoducho cítia, že budú mať na reprodukciu k dispozícii malý počet buniek s plodom, "napadnú" plod a poškodia ho. To je dôvod, prečo rojenie neznižuje populáciu roztočov. Tým dochádza k poškodeniu plodu a zvyšuje sa počet včiel s poškodenými krídlami a pod. Čiže, odstraňovanie zaviečkovaného plodu treba tiež správne načasovať!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.09.2013, 11:24 PM
Příspěvek: #25
Rainbow RE: Diagnostika varroázy
Moje otázka je, jestli je aplikace KS jednou za rok horsí, nez trikrát za rok KM?

Znám i 3-krát šťavelovku na podzim, hromádka mrtvolek v podmetu a včely na jaře byly v pohodě.

Pro mě má KM oproti KŠ výhodu,
že KM mohu použít, když se rozhoduje - když se tvoří zimní generace dlouhověkých včel a umožní dochovat citlivé včelstvo do podletí, kdy ho zrevitalizuji oddělkem s mladou nadějnou matkou.

KM v létě urychlí odchod nosematických nebo působením virů krátkověkých včel a včelstvo může dostat další šanci.

Při více včelstvech je krátkodobý odpařovač KM jednoduchá diagnostika.

Snažím se ctít naše dědy - září úl zavři.
A na podzim a v zimě radši koukám na podložku v podmetu.


Máš pravdu, obě kyseliny jsou špatné
a pro mě jsou nouzovka, než pochopím přirozenost včelstva.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2013, 03:42 PM
Příspěvek: #26
RE: Diagnostika varroázy
(21.09.2013 11:24 PM)Evžen Babík napsal(a):  KM v létě urychlí odchod nosematických nebo působením virů krátkověkých včel a včelstvo může dostat další šanci.

osobně se domnívám, že včelstvo už pak šanci nemá

(21.09.2013 11:24 PM)Evžen Babík napsal(a):  Při více včelstvech je krátkodobý odpařovač KM jednoduchá diagnostika.

právě v tom vidím problém, představ si, že tě bude zdravotnický úřad pravidelně honit na chemo, jen aby si ověřil, jestli nemáš rakovinu
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.09.2013, 07:48 PM
Příspěvek: #27
RE: Diagnostika varroázy
(20.09.2013 12:19 AM)MilanBencúr napsal(a):  Pre tých, čo chcú manipulovať so zaviečkovaným plodom, je dôležitý poznatok, že Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. To je dôvod, prečo rojenie neznižuje populáciu roztočov. Tým dochádza k poškodeniu plodu a zvyšuje sa počet včiel s poškodenými krídlami a pod. Čiže, odstraňovanie zaviečkovaného plodu treba tiež správne načasovať!
Tohle je pro mne nová, velmi zajímavá věc - jde o vlastní poznatek, či někde existuje studie ? Většinou se píše o pozitivním vlivu rojení, i mé pozorování by tomu spíše napovídali. Každopádně, pokud to chápu správně, ideální čas na likvidaci plodu je po zavíčkování posledního plodu v sezoně ? To by tak, jako tak mohlo být, existuje nějaký klíč jak to poznat , jako třeba měsíc po poslední snůšce, nebo při určité nízké teplotě ? A rozumím-li tomu dobře, likvidovat plod hned po medobraní nemá valný význam ? Tohle by bylo velmi dobře využitelné.Idea
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.09.2013, 02:29 PM
Příspěvek: #28
Rainbow RE: Diagnostika varroázy
KM v létě urychlí odchod nosematických nebo působením virů krátkověkých včel a včelstvo může dostat další šanci.

Moje zkušenost s nosemou kombinovanou viry:
Po nasazení Gabonu kolaps včelstva na podzim až konec zimy.

Po dlouhodobém odpařovači KM včelstvo profituje do teď(2 roky, letos tichá výměna matky),
nechávám ho na dožití, neboť jsem jej dostal jako dar od kamaráda,
je nevhodné pro chov a normálně bych na něj nasadil oddělek s nadějnou matkou.



Při více včelstvech je krátkodobý odpařovač KM jednoduchá diagnostika.

Chtěl jsem se držet témata vlákna.
Letos jsem na jednotlivých včelstev ověřoval vysoký zimní spad, utěrkou mezi snůškami.
A dále vyhodnotil účinnost při podletním léčení.
Dalším krokem je výměna matky viz výše.



A ať se držíme témata,
letos jsem se více věnoval smyvu V.d. práškovým cukrem z mladušek z medníku.
Je to dobrá doplňková metoda aktuální početnosti V.d. ve včelstvu.

Jednoduchá, rychlá, laciná, šetrná a přiměřeně vypovídající,
zařadil bych ji povinně spolu se sledováním spadů V.d. na podložce v podmetu.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2014, 02:31 PM
Příspěvek: #29
RE: Diagnostika varroázy
(06.07.2013 09:52 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Loni na setkání ŠPV jsem vyhlásil, že do dvou let zkončím i s KM, kterou používám jen bodově.Nikdy neříkám věci, které již nějaký čas nemám odzkoušené. Prakticky jsem s ní už skončil a využívám ji jen k vyvolání groomingu, když je to třeba. LD

Leoši dotaz, jak dlouho po nasazení 8.8.2014 Formidolu ( 2 dny otvory + 3 dny bez obalu = deska suchá) trvá grooming ? a kdy to je již spad běžný Vd co přežilo.
Mám i Nassenheidery ale chci ještě s dlouhodobým nasazením počkat do září a nebo to je zbytečné čekat když denní spad ji stále více jak 20 Vd
Díky
Juindřich

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2014, 03:46 PM
Příspěvek: #30
RE: Diagnostika varroázy
(25.08.2014 02:31 PM)Jindřich napsal(a):  
(06.07.2013 09:52 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Loni na setkání ŠPV jsem vyhlásil, že do dvou let zkončím i s KM, kterou používám jen bodově.Nikdy neříkám věci, které již nějaký čas nemám odzkoušené. Prakticky jsem s ní už skončil a využívám ji jen k vyvolání groomingu, když je to třeba. LD

Leoši dotaz, jak dlouho po nasazení 8.8.2014 Formidolu ( 2 dny otvory + 3 dny bez obalu = deska suchá) trvá grooming ? a kdy to je již spad běžný Vd co přežilo.
Mám i Nassenheidery ale chci ještě s dlouhodobým nasazením počkat do září a nebo to je zbytečné čekat když denní spad ji stále více jak 20 Vd
Díky
Juindřich

Jindro, grooming trvá různě dlouho a nedá se to určit přesně. Pohybuje se to od 5-100% plus proti normálu, ale to je jen bonus navíc, nepočítal bych s ním na tvém místě. Roztoči ale padají ještě 10-14 dní po aplikaci KM. Jinak bych sledoval počasí. Blíží se chladnější období, léto už nebude. Dnes mi volal pan Volejník, asi ho všichni znají. Bude mu 85 let a má 220 včelstev v NN úlech a je náš příznivec. Přešel také na KM už loni. Má své odpařovače, které pojmou 70 mll KM. Volal mi přesně před týdnem, že se něco děje, spady vyšší...... Tak jsme to na dálku prodsikutovali a on dal 2x po sobě těch 70 mll 85%. Nyní dokrmí a pak v září se uvidí. Chytil to ale ještě dobře, proti jiným v jeho okolí Na jeho spadech bylo krásně vidět ty rozdíly v odolnosti včelstev. Z toho je vidět, že na věku nezáleží......
Snaž se pokrýt KM těch 12 dní a pak počkej cca 10 dní a uvidíš. Nyní není moc na co čekat. Včely mají před sebou tak jednu generaci plodu. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)