Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dadant podľa Schutzmeistra
31.10.2014, 12:48 AM
Příspěvek: #1
Dadant podľa Schutzmeistra
Mily Schutzmeister,

chcem ta poprosit, ci by si s nami konkretnejsie a kludne strucne nepozdielal tvoju dadant metodiku.

Osobne ma to zaujima, mam stovku vcelstiev na 420x170 a chceme rozsirit nas chov na niekolko stoviek. NN system je super system, ale zda sa mi, ze tak do 150 rodin, ked chcem mat viac pride mi to komplikovane.

Preto vazne zvazujem dadant system - 345 plodisko a ostatne 170, ale bez mriezky. Iba podhadzovat 170tky medzi plodisko a mednik.

Prosim ta napis nieco o tvojom systeme.

Dakujem.
Hlasování: tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.10.2014, 03:55 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.10.2014 04:00 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #2
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
(31.10.2014 12:48 AM)Branislav Božík napsal(a):  chcem ta poprosit, ci by si s nami konkretnejsie a kludne strucne nepozdielal tvoju dadant metodiku.
Dakujem.
Má to výhody a nevýhody jako všechno.
Moje motivace je lepší přezimování a hlavně možnost v zimě a na jaře, i v oddělkách, snadno listovat, nemusím hrabat v plodišti. To je zásadní výhoda.
Nevýhoda je ale trochu problém divoké stavby na VN. /plně bez mezistěn to zatím moc nejde.
říjen : jeden VN - dycky se tam vejdou, max vysoký podmet., krajní plásty nízké, lépe vůbec
zimní oteplení : prosinec,leden - do slabších přepážka, vyndat zbytečné plásty z kraje.
březen : maximálně zúžit a zapřepážkovat, super medný plást za přepážkou.
duben : dle síly - slabé doplnit rámky, střední přidat NN medník, silné přidat druhý VN systémem cca. dva a dva krajní plásty přendat do horního nového plodiště - ideálně aspoň jeden s plodem, takový komín, doplnit převážně prázdnými či meistěnami, dolů do kraje nízké rámky.
květen : na slabé NN medník, střední bez rojení 2-3NN medníky, rojový plodiště pryč jako přeleták, na původní nové, 1-2 NN medníky. Silné buď množení, tj. ze spodního plodiště 2-5 oddělků, v polystyren oddělku stačí dva plásty s matečníkem na nové včelstvo, nebo jen spodní pryč jako přeleták a horní nechat - v tom pak buď nesmíš mít matku, nebo matečníky - já matku nehoním, likviduju matečníky, takže si udělají sami, většinou bez problému. Starý ani s hafo matečníky se nerojí, koncem měsíce většinou možno na starý přidat NN medník.
červen, červenec : slabé oddělky většinou bez problému, max. spojit nepovedené.
silné oddělky je možné dle snůšky točit, většinou jeden NN mají. Z nich v konci snůšky likviduju trubčinu. Původní silné jsou klasická včelstva, stejně jako na jaře nedělená na jednom VN plodišti.
červenec : krmení - buď vysoký netočíš, takže jen dokrmuješ, nebo když točíš a musíš krmit, je třeba nejdřív přestavět na zimu, tj. likvidace špatných plástů - u 1 VN je krmení v klidu u vyšších buď dáváš starý plásty na dolíhnutí do 2 VN dospod - ale max 4-5 plástů jinak se tam sestěhují a pak krmíš bez NN, nebo máš plodiště nový a pak potřebuješ NN kvůli místu - ideálně 1NN ale nad mřížku a jen s panenskými plásty
můžeš v klidu krmit, během září to vyčistí a sundáš. Stejně jako spodní VN se starými plásty v září vyndáš.
Ta mřížka je taky nutná pro vyblízání prázdných medníku před či v průběhu krmení - nejlíp blízaj po prvním kyblíku - tzn. to tam můžeš mít třeba 4NN medníky a oni ti to snesou do plodiště. Ale bez mřížky a krmení to dolů nenosí.
Zní to celkem složitě, ale je to rutina. Celý rok jsou tři typy včelstev, každý trochu jiný. Každý rok máš jeden nový nástavek vysokých plástů. Víc trubčiny - silnější včelstva ale taky víc roztočů. Nízký plásty vše bez mezistěn a drátků, dělám i plástečkový med.

Ke mřížce - jde to i bez ní, ale to, že nejdou na nízký s plodem je pověra. Pro velkoprovoz je mřížka jednoznačně plus. Když to děláš správně a nasazuješ ji až po rojení, nic neomezuješ /většinou 1NN plodu všechny mají/ ale v klidu pak můžeš snižovat a nemáš plod různě kdekoliv. Na kmení je to téměř nezbytný, pokud máš i medníky.
Jo a nástavky - když je VN dvojnásobek NN / vše ostatní je nesmysl / tak máš prostě jen nízké a na VN dáváš dva - takže máš furt jeden typ, jen to podle potřeby prohazuješ. Ty nízký se dobře nosí i opalují. Mám je na sebe normálně natupo, slepí to propolisem, že ani nejdou od sebe, jen jeden z 20 nástavků třeba nesedí, tak ho používám jen na medníky, stane se.
Vysoký dno u velkých včelstev je taky dobrý, když nějak zaspíš, zastaví ho a jsou zase v pohodě. Taky tam je líp vidět.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2016, 04:07 PM
Příspěvek: #3
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
Přátelé, jakožto tápající začátečník, lámu si hlavu jak provozovat v dadantu : medobraní - přebytky na jaře. Eventuelně, lze-li to, jak pak obnovovat plásty, jestli využít mateří mřížku apod.
Děkuji za inspiraci.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2016, 01:18 PM
Příspěvek: #4
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
Jestli myslíš točit med až na jaře, asi bych šel spíš do japonce, než dadantu.
To, co je na dadantu skvělé, je snadná obslužnost na konci zimy. Jestli ale necháš v úle 50kg medu do jara, výhoda nahlížení do plodiště je pryč - budeš mít tři nástavky nad plodištěm.
Určitě ale horní dva z jara obsednutý nebudou, takže je můžeš odebrat.
Vytočit to z jara ale půjde jen stěží.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2016, 11:06 PM
Příspěvek: #5
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
Na jar bude med skryštalizovaný (s najväčšou pravdepodobnosťou). Snáď s výnimkou agátu. Možno sčasti medovice, ale i tá skryštalizuje. Na jarné vytáčanie sú vhodnejšie bezrámikové úle. Tak či tak treba zvyčajne na jar med vybrať deštrukčným spôsobom a plásty sa zničia. Vytočiť to moc nejde.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.03.2016, 12:43 AM
Příspěvek: #6
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
Pokud budu odebírat v jakémkoliv úlovém systému med jako přebytky na jaře vyřezáním plástů, a bude pravděpodobně zkrystalizovaný, jak ho od vosku oddělím? To museli naši předci řešit běžně?

Obávám se že jako nezkušený neodhadnu stav zásob na zimu, a tak mi jarní medobraní přijde více na jistotu. Ale dadant mě pro způsob manipulace s plodištěm láká.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.03.2016, 12:07 PM
Příspěvek: #7
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
loni jsem u dadantu ponechala přes zimu plný medník, který využily až na jaře pro chov trubců. Med, který nespotřebovali jim nezkrystalizoval.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2016, 02:39 PM
Příspěvek: #8
Lightbulb RE: Dadant podľa Schutzmeistra
(20.03.2016 12:07 PM)Debora napsal(a):  loni jsem u dadantu ponechala přes zimu plný medník, který využily až na jaře pro chov trubců. Med, který nespotřebovali jim nezkrystalizoval.
Deboro, nemáš chuť popsat jak hospodaříš v Dadantu ty? Vím že už za rohem to může fungovat jinak, ale pro nás nezkušené to může být dost inspirativní.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2016, 09:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.03.2016 09:36 PM od Debora.)
Příspěvek: #9
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
No nevím, jako začátečnice mám dobrou šanci najít nástavek s matkou a studovat architekturu díla. Neléčená včelstva žijí v radostném vědomí, že jsou neustále podporována boží silou. Ale egoistické zvyky a sklony prostě neharmonizují s včelstvem. Proto považuji intuici jako jediné a jasné hospodaření. Silná včelstva nemám, bud' se sjednotí s přírodou, nebo se vyrojí. Tak že, když se v březnu láskyplně vlomím do úlu v záměru vyhodit neobsednuté rámky, nemůžu očekávat, že se včelstvo dožije přidávání nových louček.
Hlasování: Jirka Roškot (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2016, 02:57 PM
Příspěvek: #10
RE: Dadant podľa Schutzmeistra
(25.03.2016 09:34 PM)Debora napsal(a):  když se v březnu láskyplně vlomím do úlu v záměru vyhodit neobsednuté rámky, nemůžu očekávat, že se včelstvo dožije přidávání nových louček.
Deboro, u tebe chápu duchovní rozměr bezzásahovosti a konzistenci konání.
Z hlediska běžné praxe to ale je pevně zakořeněný mýtus.
I včely ve stromě přes zimu prostě oberou myši a jiná havěť, když nemají v česnu mřížku. I já jsem dlouho věřil tomu heslu o zamčení a klíči do jara. Praxe ale ukazuje, že obrání přebytků ve správném okažiku nejenže ničemu nevadí, ale včelky nastartuje.
Má to ale jasná pravidla : nehrabat v obsednutých rámkách - to můžu až při rozšiřování
odklopit vždy jen kraj s neobsednutýma plástama
dělat to jen když včely létají a nejlíp po proletu - ale časově nevadí ani únor.
poslední plást musí zůstat vždy plný.
A tohle je právě možné dodržet jen v zimních jednonástavkových velkoplástových úlech. Třeba Dadantech. To je jejich zásadní plus oproti NN a všem různým jiným čičarádám - myšleno v relativně normálním včelaření.
Když ale, jako ty, se v úle z jara nemíním hrabat, pak má Dadant moc velký půdorys. Lepší bude Japonec či tak něco.
Hlasování: Jan Petřík (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)