|
Co se děje v úlech teď
|
|
20.06.2026, 08:29 PM
Příspěvek: #2343
|
|||
|
|||
|
RE: Co se děje v úlech teď
Příchází letní rovnodennost a to je moment, kdy se pomalu překlápí složení včelstva směrem k zimě. Pro ty kteří skutečně včelaří bez chemie a i pro ty, kteří si chtějí zvýšit výnosy v příštím roce je to ideální doba, kdy provést něktá z biotechnických opatření proti V.d. a CCD. Samozřejmě je nutné mít dokonalý přehled o zdravotním stavu včelstev. Paušální přístupy vedou jen k zchoulostivění včelstev.
Diagnostika podle poškození včel (je to tu několíkrát zmíněno a podrobně popsáno) je momentálně jediná spolehlivá, která určí například nejen stav populace V.d, ale především jak včelstvu skutečně škodí. To je nejpodstatnější. Ne všechna včelstva nějaká opatření vůbec potřebují. U mne je dlouhodobý průměr 1:20, tedy jedno včelstvo z dvacíti to skutečně potřebuje. Každý musí ale nějak začít. Jak ukazuje dlouhodobá praxe u nás, ale na celém světě,používání všech chemických přípravků proti V.d. (včetně kyselin, thymolu.....) nevede ke zlepšení zdravotního stavu včelstev a zachovává, horko těžko, jen status quo. To to mi přijde poroklatě málo, proto to připomínám. Rozhodnutí je na každém z nás, pro co se rozhodne a zda vůbec. Následujících cca 14 dní je ale pro případná biotechnická ozdravná opatření včelstev (nebo jejich zahájení) téměř idelální. Samozřejmě záleží na i napodmínkách, kde každý z nás včelaří. To je třeba zohlednit. Tak s chutí do toho. ld Včelařit bez chemie je normální! Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem! |
|||
| Hlasování: Jan Sochor (+1), Tomáš Fuit (+1), Jan Cvikl (+1) | |||
|
« Další starší | Další novější »
|
Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)





