Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čo s vymenenou matkou?
11.07.2021, 01:30 PM
Příspěvek: #1
Čo s vymenenou matkou?
Ahojte,

idem vás zase poprosiť o názor, radu.

Objednal som si nové matky Vigor, budem ich mať začiatkom augusta.
Chcem ich dať do rojových včelstiev sú to druhoroje takže mladé matky. Dôvod je výmeny je zmena druhu včiel.

Čo robíte s takýmito mladými matkami, je mi ich ľúto len tak zapučiť. Uvažujem že si ich necham ako záložné. Z pôvodmého úla zoberiem matku s dvoma plástami zaviečkovaného plodu a dám do zúženého nádstavku a budem chovať kŕmiť nech narastú. Čo v auguste už asi moc nepôjde.

Čo si o tom myslíte má to zmysel? Alebo ich mám nemylosrdne zapučiť?


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2021, 04:43 PM
Příspěvek: #2
RE: Čo s vymenenou matkou?
(11.07.2021 01:30 PM)Tomáš Kudoláni napsal(a):  Ahojte,

idem vás zase poprosiť o názor, radu.

Objednal som si nové matky Vigor, budem ich mať začiatkom augusta.
Chcem ich dať do rojových včelstiev sú to druhoroje takže mladé matky. Dôvod je výmeny je zmena druhu včiel.

Čo robíte s takýmito mladými matkami, je mi ich ľúto len tak zapučiť. Uvažujem že si ich necham ako záložné. Z pôvodmého úla zoberiem matku s dvoma plástami zaviečkovaného plodu a dám do zúženého nádstavku a budem chovať kŕmiť nech narastú. Čo v auguste už asi moc nepôjde.

Čo si o tom myslíte má to zmysel? Alebo ich mám nemylosrdne zapučiť?
Tom, je to na tobě, pokud si nejseš jist zda přijetí dopadne dobře schovej ji do malého oddělku ať ti zůstane rezerva, pak rozhodni. Osobně nejsem příznivcem spoléhat 100 % na nakoupený kmen, důležitější je, si ten svůj kmen přizpusobený lokalitě vychovat, a dál zda jsi schopen změnit ne jen kmen, ale i trochu sebe. Nehledejme neúspěchy ve včelách, spíš je to v nás lidech.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2021, 06:53 PM
Příspěvek: #3
RE: Čo s vymenenou matkou?
Určite sa nechcem pretláčať s včielkami, ako píšeš chcem sa učiť. Len ako nový včelár chcem vyskúšať aj túto možnosť. Mám 6 rodin a v dvoch chcem vymeniť matky.

Aktálne včielky som dostal a tie sa proste roja tým nehovorím že je to zle. Výhoda je že sú naozaj domáce, mám ich od bratranca a ten zdedil včelín od svojho deda ktorý včeláril 50 rokov a včielky nekupoval. Len si ich rozširoval rojmi, alebo ich vysípal po jednom dni v sklepe do slabšieho včelstva natvrdo.

Sú to proste Záhoŕačky X geneŕacií.

Spravím si mini oddelky a skusim ich nechať.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2021, 10:04 PM
Příspěvek: #4
RE: Čo s vymenenou matkou?
Ahoj já bych se držel původních včel jako děda, který včelařil 50let a měl to vyzkoušené za celou tu svou dobu včelaření (X generací), matky si včelky vychovali své a ty kupované od někde někoho bych já osobně nechtěl. Pokud měnit matky vychovat své a těch se držet. Rojení je jejich přirozená schopnost se množit a nějaké umělé oddělky a uměle tvořené matky na kšeft nejsou to pravé. Je to jen můj názor a nikomu ho nevnucuji jen se sním podělím.
Hodně štěstí
Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2021, 10:26 PM
Příspěvek: #5
RE: Čo s vymenenou matkou?
Ešte do nedávna som bol uplne presne takto nastavený chcem pôvodné naše včely a chcem si ich množiť buď rojom alebo zmetencom s rojovým matečníkom. A v podstate tak chcem ísť aj ďalej akurát som si povedal že ich chcem na vlastnej koži porovnať s inými včielkami a tak som si objednal 2 Vigorky. Mám 6 rodin tak mi ostanú 4 miestne a 2 Vigor.

Bude to nová skúsenosť a zase sa niečo naučím, či to bude prínos alebo nie sa uvidi, možno.

Vďaka za názor.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2021, 03:30 PM
Příspěvek: #6
RE: Čo s vymenenou matkou?
Získávání zkušeností je fajn. Jenže opakovat chyby druhých je ......???..... nebo mírně řečeno hazard. Pokud se nepletu, uvedl jsi ,že v těch rojích jsou mladé matky. Není pro včely nic atraktivnějího nežli rojová matka. Žádný chovatel ti po této stránce lepší nedodá. Je-li to tak, máš skoro 100% jistotu, že jsou již nyní mrtvé. Na tvém místě bych to udělal obráceně a šel po větší jistotě. Udělal malé oddělky (dodržení 3xM= mírné, mladé, málo), kam bych přidal ty došlé matky. Ty bych postupně posiloval zavíčkovaným, vybíhajíícm plodem. Tak ve 2-3 etapách. Pak bych zbylý oddělek s původí matkou využil jako záložní včelstvo přes zimu. Do poloviny září, konce by se to dalo stihnout i s dodáním zásob, pokud tam už nejsou. Přesně neznám celou situaci a konfiguraci těch včelstev, ale takto je zhruba postup. Samozřejmě předpokládám, že víš, jak udělat oddělek, aby ti jej ihned nevyloupily a nové matky přijaly. Druhou možností je smetenec a dál pokračovat stejně. Jen by to trvalo dýl a i zde by novou matku mohly vyměnit nebo zabít. Nová matka je skutečně přijata, až když se vylíhne její plod. U smetence by to bylo až začátkem září. U oddělku se vyběhlé mladušky budou k matce chovat jako ke své vlastní ihned. Letos je takový zvláštní rok (vlastně jako každý rok). Navíc srpen je pro přidávání docela rizikový a nezvládají to i včelaři, kteří včelaří déle než ty. Když říkám , že je třeba se učit od včel, tak tady je klasický příklad. Včela po většinu svého života "NIC" nedělá, prolenoší ho. Včely nejsou tedy ani tak pracovité, jako spíš brutálně efektivní, nedělají zbytečné věci na rozdíl od lidí. Zkus se nad tím zamyslet, abys nenadělal víc škody než užitku. Jó byla by to zkušenost, ale možná zbytečně draze nabytá. Ale je to samozřejmě na tobě. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)