Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co pak to mám za včeličku ?
22.10.2013, 06:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.10.2013 06:26 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #21
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Podle literatury Včely ve třetím tisíciletí u AMM končí loketní index na 1,9 a u AMC začíná na 2,3.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 06:56 PM
Příspěvek: #22
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Aleši, to znamená, že keď mám v tom grafe najviac bodov (okrem jedného všetky) v rozpätí 1,9 až 2,3 , tak mám včelu blízku mellifere?
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 07:43 PM
Příspěvek: #23
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(22.10.2013 06:56 PM)MilanBencúr napsal(a):  Aleši, to znamená, že keď mám v tom grafe najviac bodov (okrem jedného všetky) v rozpätí 1,9 až 2,3 , tak mám včelu blízku mellifere?
Podle toho co vím, tak je to téměř čistá kraňka. Průměr krańky je někde na 2,2, odchylky jsou v toleranci, ta jediná 1,9 je těch 10%. Naopak nad 2,5 to sice může být, ale už to jde spíše na Buckfest. A taky čím větší rozptyl, tím větší bastard.
AMM průměr někde 1,5.
Prostě máme všichni kraňky. Ty nejlepší Šumavský prý / podle spol.černé včely / mají někde mezi 1,5-1,9. Ale jak už říkal Leoš, je to jen vodítko.
A nejhorší stav je právě velký rozptyl - to je nestálé plemeno u kterého je možné čekat cokoli.
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 08:13 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.10.2013 08:21 PM od Debora.)
Příspěvek: #24
RE: Co pak to mám za včeličku ?
@Milan, máš vitální kranku, lepší než od chovatelú seženeš. Wink
Kridýlka mrtvých vcel výsledky skreslují. Na merení se nejlépe hodí mladušky, správne by se melo testovat 50 krídel, já vím, je to brutální. Pred merením se krídla namácejí do roztoku alkoholu a položí se pro dia na prúhlednou fólii. Na scenování stací samolepíci bílí papír.
@Michal, pokud najdeš, nebo nekdo jiný z Vás, a to pochybuji, šumavské kraňky o indexu 1,5-1,9 - žůžo, v Nemecku uz cekají odbereci, a vydeláš/te na odchovu matek víc, než na medu Wink
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 08:17 PM
Příspěvek: #25
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Velmi podnětné čtení k loketnímu indexu najdete na http://www.pvpekarov.cz
je to stránka Vúvč Pekařov, který dělá potvrzující rozbory genetiky pro šlechtitelské chovy, pod analýza křídel - protokol 2013 najdete jednotlivé šlechtitele, kde se dají přímo otevřít platné protokoly s rozbory.
Jen tak namátkou : první kraňská liga - Průcha Tachov 90% karnika / ale zbírá si to sám, že / , Toman Nýrsko 80%, Kolomý 80%, Nasavrky 70%, Sedláček Přeštice 70%,
mimo to najdeme hezkých pár šlechtitelských chovů se 60% - kraňka jako řemen.
A absolutní anticena - Sedláček Bučovice - 50% Ligustika / a těch zbývajících 50% bude místní kde co.
A to jsou šlechtitelské chovy. Od nich koupíte F1, tj. už poloviční směs toho co nabízí,
to se vám doma pěkně pomnoží a hop a je tu lidoop.
Domácí dobře adaptovaná včela je terno, nic nás to nestojí, a jestli má křídla doleva nebo doprava ?Wink
Ale to vybarvení je zajímavé. Já občas koupím z toho Tachova, fakt nejsou zlé, a jsou skrz naskrz stejně černé, jako ty moje.
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 08:49 PM
Příspěvek: #26
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Jak je většina v modrém poli tak je to kraňka, ale jeden kousek od tmavé se tam najde, ten je v tom hnědém poliBig Grin. Také bych řekl, že je to pěkná kraňka. Leckdo z Asociace chovatelů Kraňky ČR by mohl závidět.Big Grin
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 09:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.10.2013 09:21 PM od Debora.)
Příspěvek: #27
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Moje "tmavá" kraňka

pěkný mišmaš, co?
muhehe

a pro porovnání tmavá Kraňka ze Sumavy

[Obrázky: 2013_LIB_B_L_V_SLEDN_GRAF.jpg]
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 09:45 PM
Příspěvek: #28
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Ďakujem všetkým za fundované reakcie. Pomohli ste mi doplniť si veľké medzery v postupe na určovanie lakťového indexu. Priemerná hodnota lakťového indexu mojej kranky (krajinskej včely) je 2,25.


.bmp  Graf-priemerné hodnoty.bmp (Velikost: 419,23 KB / Stažení: 23)
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 10:26 PM
Příspěvek: #29
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Z toho grafu se ještě vypočítává % příslušnost k rase. Pokud tam máte 10 vzorků z toho je 8 vzorků určitě v modrém poli, tak máte min. 80% příslušnost ke kraňce. A údaj variačního koeficientu vyjadřuje ustálenost vzorku. Pod 20% je vzorek ustálený, čím níže, tím ustálenější.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.10.2013, 06:09 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.10.2013 09:31 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #30
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(22.10.2013 08:13 PM)Debora napsal(a):  @Milan, máš vitální kranku, lepší než od chovatelú seženeš. Wink

Fajn, takže na jar urobím test lakťového indexu vo všetkých mojich včelstvách. Na stanovišti č.1, ktoré mám doma za stodolou, je 7 včelstiev. Na stanovišti č.2 je 5 včelstiev, táto včelnica je bezprostredne za dedinou a s kamarátom sme ju pokrstili ako "včelín košnicový spací", pretože sa pri tých včielkach dá pohodovo na celú noc alebo nedeľné odpoludnie zdriemnuť v regáli na košnice, zabalený v spacáku. Na stanovišti č.3, ktorým je nádherný starý včelín, sú 3 včelstvá. Všetky včelstvá žijú na prírodnom diele a ich vitalita je obdivuhodná. Vždy vravím, že pôvodom sú moje včely potomkovia neznámych rojov, ktoré prileteli do mojej záhrady, čo je aj pravda, ale ak môžem podľa výsledkov merania lakťového indexu predpokladať, že príslušnosť k rase Krajinská včela je až 88%-tná a variačný koeficient vyjadruje ustálenú vzorku rasy, tak sa môžem dať na odchov matiek z vyrojených včelstiev. Rojové matky sú starými včelármi považované za najkvalitnejšie. Môj plemenný výber je síce prirodzený, postupujem však podľa metodiky U.Kramera z roku 1902. Mohol by som teda počítať s tým, že s mojou metodikou vedenia včelstiev na prírodnom diele mám každoročne možnosť odchovať 50 až 70 najkvalitnejších matiek krajinskej včely, takmer čistej AMC. Doposial som vždy matky daroval a roje tiež. Nikdy som sa nezaujímal o včely ako o majetok, a neviem v akých cenových reláciách sa dnes so včelami obchoduje. Tých pár kilogramov medu, ktoré každý rok predám zo dvora, mi postačuje na krytie nákladov spojených s údržbou včelstiev počas roka. Nie som organizovaným včelárom, no istý som si však v tom, že aj moje rodinné malé včelie hospodárstvo pre potešenie ducha dokáže dosiahnuť zaujímavé a nezanedbateľné pozitívne čísla vo finančnom vyjadrení, a som presvedčený o tom, že s produkciou tej najvyššej kvality, a bez, mnohými včelármi očakávaných, štátnych dotácií.
Hlasování: schützmeister (+1), Crha Karel (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)