Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co pak to mám za včeličku ?
21.10.2013, 09:21 PM
Příspěvek: #11
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(21.10.2013 01:57 PM)Debora napsal(a):  mondscheinbegattung GEDB
Deboro, jak jsi chtěla foto včeliček od nás : tak na odkazu výše GEDB, strana 14 -
dvě fotky, to jsou přesně oni - ostře černo-bílošedé, s tím, že starší létavky jsou úplně černé, to je ale prý ztátou ochlupení.
To jsou pravé Šumavské kraňky, černá včela už přeci v čechách vyhynula. Ale bude to tak 60-70% AMM, místní šlechtitelské stanice mají kolem 50% kraňky.
Lítaj od +5stupňů, bodaj fest, ale na to jsme zvyklí / mě bohužel ubodali psa - no, podcenil jsem toSad / a sosuseda se sekačkou honěj 100m od úlů, nesnášej sečení.
V 500m.n.m. dorostou 3 nástavků 39x30 a v 800 m dvou. Dole se fest rojejí, nahoře téměř vůbec.
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2013, 11:04 PM
Příspěvek: #12
RE: Co pak to mám za včeličku ?
klasická dark-country-bee Wink Už jsi dělal Pexa index křídla?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 05:48 AM
Příspěvek: #13
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Je tomu asi 25 rokov, čo sused mal včely čierne ako uhol. Včelín strážili zodpovedne a v jeseni rabovali čo sa dalo. Od vtedy sa do dediny dostali kúpou včelstvá z blízkeho okolia a od kočujúcich včelárov, takže teraz sú moje včely čiernošedé. Ľudia, myslíte, že by som sám dokázal urobiť lakťový index? Treba k tomu nejaký program? Skener? Fotoaparát? Viem len toľko, že k tomu treba 30 včiel z úľa, teda nie lietaviek. Viete to niekto vysvetliť? Popísať postup? Ď
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 08:02 AM
Příspěvek: #14
RE: Co pak to mám za včeličku ?
http://vigorbee.cz/files/kridla-manual.pdf
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 10:38 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.10.2013 10:47 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #15
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Milan, ale program Krídla, ktorý načíta oskenované obrázky, vyhodnotí a vypracuje výsledný graf, tam nie je, ako informuje manuál.
http://www.nordbiene.de/dunkle-biene-flu...oidal.html
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 11:10 AM
Příspěvek: #16
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Program je ke stažení zde - http://vigorbee.cz/clanky/

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 11:17 AM
Příspěvek: #17
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Ono to je ale hodně nepřesné a je to ještě jenom pravděpodonost. Nakonec se to dá objednat i u VÚD. Výsledky jsou ale takové, že když stejný vzorek dělají dva různí lidé, jsou i výsledky diametrálně odlišné. Nejpřesnější by byla analýza DNA.
Jinak mi včera volal V. Sciskala, že dostal email od předsedy jednoho občanského sdružení, zda je pravda, že ŠPV se snaží implementovat tmavou včelu do naší populace včel. Tak jsem ho ujistíl, že kvůli tomu pánovi, který prodává kraňky z hor (spíše bastardy) a nechává je pářit na JM, si Debora nejspíš asi od něj kraňský materiál kupovat nebude. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 12:55 PM
Příspěvek: #18
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(22.10.2013 11:17 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ono to je ale hodně nepřesné a je to ještě jenom pravděpodonost. Nakonec se to dá objednat i u VÚD. Výsledky jsou ale takové, že když stejný vzorek dělají dva různí lidé, jsou i výsledky diametrálně odlišné. Nejpřesnější by byla analýza DNA.
Křídla jsem nezkoušel, jelikož na to nejsem dost technicky zdatný. Dol dělá analýzu jako jeden z mála v evropě, palec nahoru. Je to ale tak, na co ?Wink Pro zajímavost to má smysl, ale tak jako tak je to stejně směska. Mě nevadí, že mám černou kraňku.
Když se zadaří a pošle do tohodle tématu víc lidí snímečky, možná zjistíme, to co je zjevné - že různé názvy obchodních klonů je jen obchodní trik, stejně materiál vypadá pokaždý jinak a taky se jinak chová.
Je k zamyšlení, zda v přírodním včelaření je námět jak se má včela jmenuje, vůbec relevantní. Jestli by ten chov neměl být na jiných základech, než dovozu a koupě něčeho uměle odchovaného ?
A, protože je to už jiná kapitole, nechám to na téma " přírodní šlechtění ".
Tady to tím nezahlcujme, nechme místo fotkám a vizáži, zatím se to rozvíjí velmi plodně.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 12:56 PM
Příspěvek: #19
RE: Co pak to mám za včeličku ?
pouzíváme PEXA Flügel Index v principu je to to samý. Presnost je závisla na ostrostí zraku, ale pro utesení vedomí ten program plne stací, co ti lítá na vcelnici se dozvís. DNA analyse APIGENIX je pro normálního vcelare financne nedostupná. Aby pak jeste SPV nedelalo konkurenci Tmavé vcele.cz Big Grin


DNA-Analyse kontra Morphometrie
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 05:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.10.2013 05:27 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #20
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Ďakujem Milanovi aj Petrovi, že ma navigovali na odkaz kde nájdem program "Krídla". Hneď som ho aj stiahol a nainšatloval. Pre mňa bol problém nájsť dnes v podmete úľov nejaké mŕtvolky včiel. Dno majú včeličky vyupratované ako pred sviatkami zimného slnovratu.Smile Nakoniec som našiel 11 mŕtvoliek na dne úľa, v ktorom som mal v júni osadený roj mojich divovčielok. Prikladám výsledok dnešného môjho merania a poprosím skúsenejších, aby akomentovali, čo to za neznáme plemeno na mojej včelnici poletuje. Viem, že ten test je nepresný, preto na jar urobím meranie v každom jednom úli a predpokladám, že súhrn viacerých grafov plemeno mojich včiel upresní. Z tohto grafu usudzujem, že tá moja AMC je dosť blízka AMM. Graf som musel vystrihnúť, aby mal do 800 kb. Celý graf mi tu do vlákna nechcel systém zobraziť.


.bmp  Graf vystrihnutý.bmp (Velikost: 767,72 KB / Stažení: 38)
Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)