Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co pak to mám za včeličku ?
18.10.2013, 10:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.10.2013 10:55 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #1
Co pak to mám za včeličku ?
Nevím, jak koho osloví todle téma, ale dneska jsem byl vyprovokován. Už nějakou dobu mě přijde, že si z nás chovatelé různých věhlasných linií poněkud utahují. Někdo jich chová aj několik a bez inseminace. Před nějakým měsícem jsem se dostal na VP roku 1970 kde byl přetištěn článek italského včelaře, výzkumníka, který pamatoval ještě chov kolem let 1920 z vlastní zkušenosti. Celkem věrohodně popisuje
začátky chovu Sklenarek, dnes čistých karnik, kde tenkrát šlo o okrajového bastarda, víceméně AMM. Nebo ještě dnes sehnatelný čistý kmen Troisek vznikl křížením amerických italek s AMM/carnika bastardy / což mimochodem vysvětluje proč F2 troisek z mého chovu jsou do oranžova /.
O tom ale mluvit nechci. Dnes jsem na rabovaném včelstvu viděl hned tři barevné mutace. Ještě loni jsem osobně neznal jinou včelu, než ostře černo-šedobíle pruhovanou, a tu považoval za kraňku. Na jaře jsem se ale setkal u jiného včelaře se včelou s cihlovým proužkem. A dnes jsem vůbec prvně viděl na svém úle cizí včelu se žlutooranžovým proužkem.
Co teda vlastně chováme ? Mrkl jsem na internet, jak teda vlastně ta kraňka vypadá.
A dost jsem mrkal. Klasická má prý proužek šedý / ty mé jen černá, nic víc /. Ale fotky kraněk chovatelů z německa byly taky "super" . Od těch mých, černých, přes cihlový proužek, ty asi nejvíc, až po fakt normálně tygrovanou včelu - byla střídavě černo-smetanovo-červená a chovatel o ni tvrdí, že to je echt kraňka.
Tak myslím, že by bylo dost zajímavé, popsat co kdo má za barvy, nebo aj šikovnější nafotit, jen tak pro ten zmatek šlechtitelů a třeba i popsat, jako co jste to kdo koupili.
Dneska už i fakt věřím, že existuje hnědá moravská původní včela, jak tu někdo popisoval, protože ty rozdíly jsou veliké / a všecko je to kraňka schválená ČSV /.
Ještě pro jistotu - myslím dělnice a barevný prožek mívají druhý od hrudi.
A jak říkám, já mám jen černo-šedobílé, v místě druhého proužku leskle černé, oproti
těm ze žlutým a cihlovým viditelně baculatější. Některé bodají jako čerti, jiné míň.
Bez kukly je možné s nimi pracovat jen v největší snůšce.
Tak už se těším, co kde kdo má za fešáky Rolleyes

Pro zajímavost - fotéčky pravé Rakouské kraňky - takové jsem teda neviděl nikdy. A že jsem už měl v ruce lecjaké novošlechtění Big Grin
http://www.carnica-zucht.at/de/bienenzuc...htmerkmale
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 02:09 AM
Příspěvek: #2
RE: Co pak to mám za včeličku ?
tie u nas vyzeraju takto , predpokladam ze kranka aj ked sa v tom vôbec nevyznam


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 02:54 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.10.2013 03:12 AM od Debora.)
Příspěvek: #3
RE: Co pak to mám za včeličku ?
[Obrázky: DSC_0291.jpg][Obrázky: Baumvolk_08_03_2013_01.jpg][Obrázky: DSC05310.jpg]

Michale, priloz nám pár fotek Tvé tmavé
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 02:53 PM
Příspěvek: #4
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(19.10.2013 02:54 AM)Debora napsal(a):  Michale, priloz nám pár fotek Tvé tmavé
No jo, když já umím fotit jen na černobílý, klasický film, učil jsem se fotit v 70letech a velký pokrok jsem neudělalSad Tak časem.
Jinak k tvým foto : první dvě vyhlížejí, jako klasické šedivky - kraňky rakouského střihu, přesně dle výše uvedeného popisu. Třetí foto je blbě vidět, pokud to byl jiný úl. Co že to mělo být ?
A krásné foto Míry Macka, to jsou u nás ty nejžlutější, přesně co jsem viděl včera prvně, žluto-oranžový proužek.Ten odborník z minulého století tvrdí, že vše v jiné barvě, než černé či šedé, už z principu nemůže být čistá kraňka. Je to do zajisté šlehlé vlaškou, nebo buckfestkou / to by ale bylo spíš cihlové /. Míro, měl to být nějaký konkrétní klon, nebo je to co pole dalo ?
Ještě prý, aspoň v tom minulém storočí, byli zásadní znaky pro šlehlost kraňky jednak barva - barevná italka, buckfestka či unás celkem množená kyperka, nebo vlastnosti : příslušnost k AMM bodavost, TMELENÍ a kompaktní hnízdo, pro barevné / vl,buck,kyper /pak ještě klidné sezení, což pro pravověrnou kraňku nebývalo typické.
Nu, fakt jsem zvědavý, co ještě uvidíme.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 09:05 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.10.2013 09:06 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #5
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Ty včely se žlutým proužkem jsem měl také, ale podle loketního indexu přes 90% kraňka. A jednoduchou selekcí, ze včelstev kde se tato barva vyskytovala jsem nechoval matky, jsem se tohle zbarvení vyloučil. Ale je to asi vratný proces, protože u dvou včelstev se po výměně matky, z vlastního chovu, tato barva v menší míře u dělnic opět vyskytuje.
Jinak u mě na včelnici zbarvení ochlupení u dělnic má spíš lehce medový nádech. Většina mých včel je původem ze Sklenárky z Rakouska. Co mám rozchované Dolky, tak ty jsou o něco světlejší. Vyloženě světle šedé včely, ty vidívám doma na zahradě na jeteli. Ale jejích původ neznám.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 10:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.10.2013 10:09 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #6
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(19.10.2013 09:05 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Ty včely se žlutým proužkem jsem měl také, ale podle loketního indexu přes 90% kraňka.
Jo, všichni máme kraňku, jenom každá jinak vypadáWink

(19.10.2013 09:05 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Jinak u mě na včelnici zbarvení ochlupení u dělnic má spíš lehce medový nádech. Většina mých včel je původem ze Sklenárky z Rakouska.
Ochlupení - myšleno světlejší pruhy ? Jako, že ne do bělava, ale béžové ? Zajímavé.
Ty Sklenarky podle Rakouských fotek bývají vyloženě šedé, tady u nás je Sklenárka úplně neznámá, dost se tu vozí spíše z Bavor.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 10:47 PM
Příspěvek: #7
RE: Co pak to mám za včeličku ?
jj ty světlejší pruhy.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2013, 11:04 PM
Příspěvek: #8
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Míro, měl to být nějaký konkrétní klon, nebo je to co pole dalo ?


Nie pole ale 88 rocný včelár Smile . Matky nekupuje , možno niekedy dávno . Podebatujem s ním na túto tému.
Inak mne sa tá farba ktorá je na niektorých včelách naozaj dosť výrazná zdá skôr tehlovo červená a nie žlto oranžová.

A viete copak to mám za včeličku na tomto rojáku? Wink


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.10.2013, 12:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.10.2013 12:11 PM od Debora.)
Příspěvek: #9
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(19.10.2013 02:53 PM)schützmeister napsal(a):  Jinak k tvým foto : první dvě vyhlížejí, jako klasické šedivky - kraňky rakouského střihu, přesně dle výše uvedeného popisu. Třetí foto je blbě vidět, pokud to byl jiný úl. Co že to mělo být ?

první dvě fotky jsou odlišné Kampinosky po páření pomocí časové izolace. Mnoho práce a špatné výsledky. Třetí fotka je pouliční kraňka, tu má na včelnici většina včelařú. Je v tom často Buckfast.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2013, 01:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.10.2013 04:21 PM od Debora.)
Příspěvek: #10
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Psala jsem tu o mém neúspěchu s časovou izolací (Mondscheinbegattung). Kolegové v Německu píšou o 70%-100% úspešnosti této metodiky. Mé špatné výsledky jsou pravděpodobně zkreslené nezkušeností. Také jsem se vykašlala na to nošení včelstva do sklepa, nechala jsme je na místě. Leoši, děkuji za radu s tím "chlazením" včelstva. Kampinosky byly na proletu okolo 20-30 minut a obávám se, že si trochu odskočili.

časově omezené páření:
V magazínu vyjmem podlahu, zasít‘ujem ji a vybavíme ji šíbrem, aby přes den do úlu nepronikalo slunce. Včelstvo jinak hučí a cpe se na mřížku. Na upraveném dně odvrtáme uzavírací česno. Nekteří včelari nechají spodní část úlu uzavřenou a frézují k uzavíracímu česnu do podlahy labyrint (lepší zatemění úlu). Na podlahu vložíme rámeček s mřízkou a druhým uzavíracím česnem. Úl má nyní dvě česna. Do té doby, než máme letuschopné trubce, zústane horní česno uzavřené a včely vylétávají spodním česnem přes mřížku. Po vyzrání trubcú uzavřem po 19 hodině dolní česno a pustíme trubce na odskok a orientační prolet přes horní česno. Po západu slunce se horní česno uzavře a spodní otevře.
Odchov matky začne o něco později. Do oplodnováčkú se vloží zralé matečníky. Oplodnováčky se skladují po dobu 2 az 3 dnú v chladnu. Každý večer po 19 hodině se včelstvo přizpúsobuje na časově omezený výlet. Po západu slunce se oplodnováčky uzavřou a přenesou do sklepa. Ctvrtý den vyletí matka na orientační let. Během 10 až 14 dnú začnou matky klást. Ted' je múžem presunout. Tak by to mělo fungovat. Pokud jsem něco špatně popsala, nebo je někde chyba, prosím opravte, nebo doplnte metodiku.


mondscheinbegattung GEDB

Mondscheinbegattungskasten alá Warre tady vidíte frézování labyrintu pod mřízkou


Hlasování: Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)