Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co pak to mám za včeličku ?
23.08.2016, 09:55 PM
Příspěvek: #41
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Si děláš legraci, u vás bylo 80% úhynů??? Já také, když to jde, dělám chov časně z jara. Koncem března vybíhají trubci a 1.4. 1. serie, teda když to jde, to je tak ob rok. Takové matky jsou super, jen někdy zasáhne počasí. Ale jde to. Tuhle metodu bych asi upřednostňoval. Pak později lze využít večerní páření,chce to jen pár pomůcek, s tím mohu pomoci. Jde to dělat v době, kdy nejsi tolik pod tlakem. No a nezapomínal bych ani na pozdní chov. Když se to na včelnici zvládne a je klid, je to pohoda, já budu tento týden dělat ještě jednu serii. Potřebuji udělat F2 od té matky s VSH 100%. Je to jen takové hraní, není to úplně moje cesta, teda jen to VSH. Oni trubci zalétnou i 15 km, jsou to tuláci, nepodceňoval bych ty BF. Dříve se říkalo, že tmaví trubci mají před kraňskými zpravidla přednost při zásnubách proto, že mají vyvinutější létací svaly. Ti BF jsou vlastně kříženci, tedy také mohutní. Jinak světlá barva může být i po kraňce, ale z Banátu nebo Chorvatska, tam se to také vyskytuje a tu z Banátu nepoznáš skoro od Italky no a já vím, že mnozí včelaři dnes od Rumunů materiál vozí. Jde to těžko, ale jde. Prostě chtělo by to pár matek se 100% jistotou, protože se hodně snadno sejde z cesty. CHtělo by uchovávat v jednotlivých regionech to, co je tam doma. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.08.2016, 04:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.08.2016 04:38 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #42
RE: Co pak to mám za včeličku ?
(23.08.2016 09:55 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Si děláš legraci, u vás bylo 80% úhynů???
ne letos, 14/15

(23.08.2016 09:55 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jde to dělat v době, kdy nejsi tolik pod tlakem.
Já jsem bohužel permanentně, zůstanu u toho jara, snad se to nezhorší.
15 km že doletí ? No, to je radost. Sad
Ale třeba to nebude zase tak hrozný. Jen už jsem na ty černý tak navyknul. Tak se hezky tmavě lesknou, krása.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.08.2016, 05:16 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.08.2016 08:07 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #43
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Ono právě ta "unifikace" druhu ohrožuje druh samý. Těmi různými kříženími a převozy z jednoho konce na druhý se snižuje strukturovanost druhu a tím může docházet k různým pandemiím. To si myslím u včel již nastává no a pak není sáhnout kam. Proto je to zachování místních kmenů velmi důležití, teda podle mne. Vem si USA, dlouhodobé křížení tmavé, kavkazanky, vlašky a kraňky (vem si hybrid Staarline a další) a to od začátku objevení Ameriky, no a nyní jsou v háji a hledají odolné kmeny jako je třeba Vermonksá včela a pod. Ale už jsem slyšel, že ta globalizace a míšení ras může přinést konec druhu Homo sapiens a nebyl to zrovna žádný nezdárek, ale autor teorie zamrzlé evoluce. Už jen to, že se o tom začíná mluvit je určitý signál. Bastardizace je asi stejně škodlivá jako inbreeding. Já bych se snažil mít všude trubce a co nejdéle, protože včelstvo bez trubců je jako houba a nasává je z celého okolí. Tak ať radši nasává okolí ty tvé, ne. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Víťa (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2016, 01:04 PM
Příspěvek: #44
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Jo, trubcema rozhodně nešetřím.
Medu neubírají a rojové nálady taky ne. Ale teď už taky pomalu mizí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2016, 10:42 PM
Příspěvek: #45
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Ak chcete vedieť aké včeličky vám lietajú doma , môžte sa zapojiť do projektu SPU v Nitre, je to bezplatné , a dozviete sa výsledky DNA testov pôvodu vašich včiel: https://www.facebook.com/groups/38988808...nref=story
PS: Stačí Robovi Chlebovi poslať vašu korenšpondečnú adresu , a oni vám pošlú presný návod + roztok a ofrankovanú obálku, ktorou zašlete vzorku na výzkum!
Hlasování: schützmeister (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.03.2017, 10:02 AM
Příspěvek: #46
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Dostala se mi do rukou knížka Český včelař, autor J.Kadlčák učitel včelařství ve Frýdlantě n. Ostravicí z roku 1917.
Pro zajímavost jsem z ní vybral, cituji :
Z cizinek u nás neznámější jsou včely stepní,vlašky a krajinky.Včela stepní neboli vřesovka domovem jest na stepích severoněmeckých.
Jest skoro černá, velmi ráda píchá a mnoho se rojí.Roje jsou však obyčejně slabší než naše.
Krajinka podobá se naší černuši, jest tak velká jako ona, ale pruhy kroužků na zadečku jsou světlejší a mnohem širší.
Jest prý rojivější než domácí, méně píchá a je pilnější, praví přátele cizinek, ale z jara naše mají hodně medu,
cizinky suché plásty a prázdné úle.
Je zde vyobrazeno a popsáno spousty zajímavých až bizarních úlových sestav, cituji :
Zhotovil jsem totiž úl betonový, prostranný na 115 rámků spolkových, postavil ho do zahrádky mimo včelín a dal do něho v roce 1913 dne 23.8. roj třeták.Když na jaře 1914 jsem onen úl otevřel, velice jsem byl překvapen. kdežto v jiných úlech bývá obyčejně vlhkost, plesnivina a podobně, bylo v tomto vše v suchu a čistotě.Behem června byl úl naražen včeličkami a do září vytočil jsem od nich 67 kg medu a na 65 rámků jsem je zazimoval.
Dne 19.5.1915 jsem je upravoval a vytočil od nich 30kg medu.Tedy včely v onom betonovém úle daly mi 97 kg medu za rok.
Hlasování:
Rasťo 71 (+1), Ali (+1), tondabh (+1), Víťa (+1), schützmeister (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.03.2017, 03:05 PM
Příspěvek: #47
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Český včelař, autor J.Kadlčák
Dá sa tá kniha niekde kúpiť?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.03.2017, 03:14 PM
Příspěvek: #48
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Dej si do vyhledávače a najdeš ji v pdf na ulozto či na PSNV. Hezkou neděli.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2020, 04:54 PM
Příspěvek: #49
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Pěkný den,
malá ukázka toho, že šlechtění včel asi nebude žádná legrace. Tady jsou pěkně vidět různí otcové různých včel. Po otci buckfastek je v úlu přibližně 1/5. Chvilku jsem si myslel, že jsou to nějací vetřelci.
Marek


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.12.2020, 02:02 PM
Příspěvek: #50
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Antoníne odpovídám sem. Geny se vždy dědí 50% od otce a 50% od matky. Takže na každou vlastnost má včela gen od matky i od otce. Ten dominantní se projeví. A to neovlivnis. Je však třeba poznat a zjistit jaký vlastnosti Blatné mají včelstva co mas. A víš jak to zjistíš? Ano, necháš je žít přirozeným způsobem života. Necháš jim postavit vlastní plodiste a nebudeš je vytáčet. Po skončení první snusky se podíváš zda mají plodovou pauzu. V srpnu se podíváš jak jsou na tom s plodem a v září taky. Nekrmit nevytacet.Věř mi jsou v tom rozdíly. Moje mají plodovou pauzu, v srpnu mají dvě kolečka plodu, v září jedno a konci. Ale jsou genetiky které kladou dal jak o život. Ktery asi hledáme.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)