Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chov matek pomocí nouzových matečníků
25.01.2013, 04:17 PM
Příspěvek: #11
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Ještě k využití rojových matečníků - byl jsem na setkání s jedním švýcarským včelařem, který jede podle pravidel Demeter. Na základě pozorování z předchozího roku a kvality přezimování vybere několik ze svých včelstev k množení. U nich neudělá žádná protirojová opatření a v rizikovém období květen-červen musí každých 9 dní hlídat zavíčkované matečníky. To vyrušování je pro včely jistě nepříjemné, se zvedákem to ale není ani tak rušivé, ani tak pracné. Vidina více "místně uzpůsobených" matek za to snad stojí (o plnou produkci medu se mu starají ostatní včelstva, u kterých zvětšuje prostor a dělá příp. i další protirojová opatření).
Pokud matečníky najde, odchytí starou matku a rozdělí plodiště i se včelami na 3 díly (v každém samozřejmě nechá 1-2 matečníky) a udělá oddělky. Dokrmování, kontrola rozkladení matek apod. je jasné. Pro úplnost - používá vysoké plodiště a volnou stavbu. A oplodnění matek je přirozené.
Myslím, že pár generací to přizpůsobení se místním podmínkám může trvat. Ale přínos by to časem mohlo mít.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.01.2013, 11:31 AM
Příspěvek: #12
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Jen pro upřesnění - to, že hlídá matečníky - je myšleno jestli tam jsou, ne ? Podle mé zkušenosti nemusí být ani zavíčkované / stejně nikdy nejsou najednou, je tam až týdení rozdíl /. Stačí dělit , jak nějaký najdu. Hledat matku je taky dost přepych. Tohle je klasická oddělková metoda, většinou se pak ani se starou matkou nevyrojí.
A ještě prosím - on dokrmuje při Demeter certifikaci ? To je možné ? Stejně tak si myslím, že likvidace staré matky při tomto stylu není zcela košer ? Čistě náhodou, nezajímáte se o Demeter ? Zatím jsem tu nikoho nenašel.
[/quote]

S Demeter jsem se pouze setkal a některé věci mě zaujaly, jiné méně (např. kys. šťavelová). Beru to pro sebe jako inspiraci do mé mozaiky, kterou bych chtěl rozvíjet. Např. zmíněný výběr larvičky pro budoucí matku i následný výběr trubců nechat do budoucna na včelách.
Matečníky nemusí být samozřejmě zavíčkované, správným načasováním mám ale šanci na dostatečný počet matečníků.
Odstranění staré matky není nutné, beru to jako chovatelskou možnost pro sebe (nevím, jak praví Demeter). Dokmování jen při delším výpadku snůšky a to samozřejmě medem.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.01.2013, 12:27 PM
Příspěvek: #13
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Podľa mojej skúsenosti je jednoduchosť tohoto včelárenia v tom, že výmenu matiek vo včelstve tak každoročne zabezpečujeme úplne jednoduchým spôsobom na jar pred znáškou a nie v lete po znáške. Nepotrebujeme oplodniačiky, materince, manipulačné včelstvá atď. A ak necháme kmeňové včelstvo a aj nadstavený oddielok vyvíjať sa samostatne do mája a vtedy ich spojíme, získame skutočne silné včelstvo, ktoré je schopné doniesť z agáta aj 80 kg medu, samozrejme v dostatočne priestrannom úli a takým je NN úľ, v ktorom do jedneho medníkového nadstavku vôjde asi 20 kg medu.
Moji priatelia z Oravy ešte dnes držia odložence a manipulačné včelstvá, ktorým v deň odchodu na kočovku odoberú zaviečkovaný plod aj so včelami a posilnia ním v medníku produkčné včelstvá v kočovnom voze. Vždy nás všetkých v okrese Veľký Krtíš dolniaci na kočovnom stanovišti obdivovali, že ako dokážeme na severe Slovenska tak dobre pripraviť včelstvá na agátovú znášku. Nuž bolo to tak tak, že ak kočujeme z Oravy s 30 produkčnými včelstvami na agát, tak ďalších 30 odložencov a manipulačných včelstiev živorí celé leto doma na zahrade. Môžeme byť len hrdí, že sa slovenská včelárska obec môže pochváliť takými menami, ako Ing.Jozef Lasz, Ing.Zdenek Kothánek, Ing.Pavel Fiľo, priateľ Rudolf Valent, priateľ Otto Vízner, Ing. Arpád Németh, priateľ Michal Vinc a mnohí ďalší, ktorí sa stali pionermi nízkonadstavkového včelárenia na Slovensku a ktorých skúsenosti dnes na Slovnesku v praxi využíva už poriadne silná skupina n-včelárov.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.03.2013, 12:36 AM
Příspěvek: #14
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Jestli tomu dobře rozumím, tak někdy začátkem dubna rozdělím včelstvo na horní část( plod+mladé včely), dolní část (létavky+matka) . Na hoře zásoby, dole mezistěny a souše. Osiřela část si vychová novou matku zatím co dole stará matka klade. Začátkem června tyto včelstva spojim a včely si samy vyberou matku. Případně můžu starou matku nechat v oddělku do jara jako rezervu?
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2013, 09:58 AM
Příspěvek: #15
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Včera jsem kontroloval oddělky zda mají dost zásob a u jednoho (matečník z 18.5.) jsem narazil na zavřený matečník. Čili vypadá to, že oddělek mění matku již po měsíci, zda je nějak poškozená jsem neviděl, ale zakladeného plodu je dostatek. samozřejmě jsem jim jej tam nechal, když včely chtějí, ale zajímalo by mne, jaké mohou být ještě důvody k takto časné výměně?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2013, 12:27 PM
Příspěvek: #16
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
(19.06.2013 09:58 AM)Crha Karel napsal(a):  Čili vypadá to, že oddělek mění matku již po měsíci,
Jo, dělaj mě to taky vcelku často, dokonce se mi jeden slabý oddělek letos vyrojil. Co pozoruju, dělají to různé ne zcela povedené / slabé, ve špatnou dobu / oddělky s pouze nouzovými matečníky. Můj osobní typ je, že jde o matky ze starších larev / v začátku to neřeším / tj. takové spíše polomatky. Výměnu vítám, většinou na podruhé udělají hezký matečník. Ale je to jen typ.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2013, 03:18 PM
Příspěvek: #17
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Normální matečník je z mateří buňky, a je jedno jestli rojový nebo tichá výměna, nouzový je přetvořením dělniční buňky na mateří a mám za to, že je to nouze i pro včely. A bohužel vždy se matka nepovede, asi v tom hraje roli absence výživy od prvního dne vývoje larvičky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2013, 04:49 PM
Příspěvek: #18
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
(19.06.2013 09:58 AM)Crha Karel napsal(a):  .. jsem narazil na zavřený matečník. Čili vypadá to, že oddělek mění matku již po měsíci ....
No přesně na to jsem se tady chtěl zeptat. Právě jsem se vrátil od včel. Kontrola oddělků po 14-ti dnech od vyběhnutí. Všude plno vajíček, matka klade, ale u jednoho oddělku na dvou rámcích z toho hned vytahovaly v plástu cca 6 nouzových matečníků. Já je teda zrušil. Uvidíme, jestli se nechají přemluvit. A když ne, tak ne.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2013, 09:33 PM
Příspěvek: #19
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Matka v mém případě vznikla cíleně, chov v předpřipravené sádce, nad včelstvem bezkontaktně odděleno dvojitou sítí, ovšem bez přelarvovávání, použit obloukový řez.
Nalezený matečník je z jejího plodu, tedy to považuji za tichou výměnu. Včely to ví nejlíp, takže jim do toho nekecám.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2013, 04:03 PM
Příspěvek: #20
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
(19.06.2013 09:33 PM)Crha Karel napsal(a):  Nalezený matečník je z jejího plodu, tedy to považuji za tichou výměnu. Včely to ví nejlíp, takže jim do toho nekecám.
Je to zajímavé, ale asi to opravdu " vědí " - letos jsem se nějak nemohl dočkat oddělků - všechno bylo strašně zpožděné - normálně dělám oddělky z rojových matečníků začátkem května a letos pořád nic. Po dvacátým květnu už jsem to nevydržel a nadělal pár oddělků bez matečníků naslepo. A stojí to za ... Prostě když cítí že na to není doba, vědí proč. Letos jsem u jednoho chovatele četl, že z 200 matek naražených začátkem května má kladoucích několik jedinců, má to důvod.
Když je rok a jsou matky z rojáků, to jsou včely, letos to bude samá béčková liga.
Měl jsem počkat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)