Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chov matek pomocí nouzových matečníků
30.11.2012, 06:09 PM
Příspěvek: #1
Chov matek pomocí nouzových matečníků
chtěl bych se zeptat , zda někdo z Vás rozchovává matky pomocí nouzových matečníků. Všude v literatuře se píše, že takto vychovaná matka je méně kvalitní. Sám jsem z nouze jeden takový oddělek udělal a nemám s ním (zatím) žádný problém. V odkazu je video o šlechtění matek od Z.Klímy, které se také od zavedené praxe trochu odklání. No a nakonec videa přenesená zkušenost L.Nerada z návštěvy velkovčelaře v zahraničí.


asi se opravdu v těch včelách zbytečně moc vrtáme Smile
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.11.2012, 10:01 PM
Příspěvek: #2
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Já osobně nevidím rozdíl mezi matečníkem vzniklým z přelarvení nebo tzv. nouzovým. Vždyť osiřím-li část včel z včelstva, které jsem si vybral za chovné, je ten proces, kdy si včely vyberou larvičku toho správného stáří k vývoji matky naprosto stejný, nebo snad ne? V čem je rozdíl? Co na to zkušení odborníci?
Hlasování: pelda5 (+1), Pavel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.12.2012, 04:55 PM
Příspěvek: #3
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Tzv. umělý chov matek napodobuje situaci ve včelstvu, ve kterém probíhá tichá výměna nebo je včelstvo osiřené, tedy ztratilo z nějakého důvodu matku. Je to tedy napodobenina toho, co probíhá ve včeltvu přirozeně. Už jenom z toho je vidět, že není nutné vzít do ruky přelarovací lžíčku. Tím se hodnota matky rozhodně nezvýší. Jen se stane to, že stále méně a méně včelařů si matky dokáže odchovat a stále více a více včelařů bude matky kupovat, aniž ví, zda se pro jeho oblast hodí nebo ne a jak jsou kvalitní. Prostě budou stále kupovat zajíce v pytli a přijde jim to normální.
Přelarvování má jiné prakticé důvody a tím rozhodně není kvalita matek. Karle, netrap se s tím, klidně použij izolátor a nůž a také budeš mít vhodné plemenivo.Klidně se obejdeš i bez izolátoru.
Oddělky ano, ale dostatečně silné, reprezentativní svým sociálním složením a tedy i převézt na jiné stanoviště. Co opomíjí drtivá většina našich chovatelů (ne-li všichni) je výživa a o tu se musíš umět postarat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.12.2012, 11:05 PM
Příspěvek: #4
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Chci poprosit Leoše Dvorského, zdali by po nás méně zkušené mohl popsat podrobně resp polopatě jak to dělá on- matky a oddělky. Díky
Odpovědět s citací příspěvku
02.12.2012, 09:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.12.2012 09:24 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Chovu včelích matiek prelarvovaním alebo prelôžkovaním plemenného materiálu sa mnohí drobní včelári obávajú, pretože nechcú obetovať zo svojho malého počtu včelstiev ešte aj včelstvá na chov matiek. Matky si však môžu veľmi jednoducho odchovať tak, že si od uznávaného chovateľa alebo kamaráta zadovážia naštartované materské bunky s plemenivom larvičiek a ľahko si ich odchovajú vo svojich včelstvách bez zníženia výťažku medu. Mne už veľakrát ponúkol kamarát poslednú sériu naštartovaných materských buniek, keď končí s odberom materskej kašičky. Larvičky po prvom dni naštartovania, za predpokladu, že boli správne prelarvované a bohato zásobené kŕmnou kašičkou, môžu byť k dispozícii malým a stredným včelárom na ďalší odchov a použitie. Larvičkám v materských bunkách neuškodí ani dvojhodinová preprava bez sprievodných včiel, pretože im na tento čas vystačí kŕmna kašička v bunke. Nepotrebujeme na to žiadne vybavenie. Zabalíme ich do mierne vlhkej utierky a dávame pozor, aby sme ich mechanicky nepoškodili. Ktorákoľvek poloha pri preprave im neuškodí. Doma larvičky v materských bunkách len zasunieme do plásta nad plod, v deň predtým pripravenom medníku - nadstavku, oddeleného od plodiska mriežkou. Je to veľmi jednoduché, pretože umelé materské misky s držadlom zasunieme do niektorého z dvoch až štyroch plástov so zaviečkovaným plodom, ktoré sme predchádzajúci deň preložili bez včiel z plodiska nad mriežku do stredu medníka. Ako krycie plásty dáme k týmto plodovým plástom zásoby s medom a s peľom a zvyšok po krajoch vyplníme súšami, prípadne medzistienkami ak je znáška. Na okraj môžeme dať rámikové kŕmidlo, ale vždy až po oddelení od včelstva medzidnom. Hovoríme tomu odsavač, ktorý zároveň tlmí rojovú náladu, pretože mladé včely prejdu cez mriežku ku plodu.
Materské misky z umelej hmoty spolu z držadlom sú na tento cieľ veľmi vhodné. Možno ich kúpiť v predajniach so včelárskymi potrebami. Do každého chovného včelstva vložíme len po dve materské bunky s larvičkou. Tak budú utvorené dobré podmienky pre odchov telesne zdatných a vitálnych včelích matiek. Ak sa na novej včelnici spária s trúdmi dobrých vlastností, môžeme očakávať úspech a rentabilitu vo svojom včelárení. Každé včelstvo si takto môže vychovať svoju mladú matku. Prijaté misky hneď na druhý deň skontrolujeme, rozdelíme alebo doplníme. O týždeň až deväť dní vymeníme mriežku za medzidno. Matka sa v oddielku vyliahne, oplodní, rozkladie a s oddielkom sa pridáva. Nadbytok oddielkov s mladými matkami a ich prípadné zimovanie nad včelstvom, je rezervou včelárovej prevádzky v každom ročnom období.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.12.2012, 04:42 PM
Příspěvek: #6
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Od Leoše Dvorského:
  1. snažím se vždy zákroky slučovat, tak je to i při tvorbě oddělků.
  2. Při vytáčení z řepky vezmu nástavek s plodem, dám jej zcela nahoru jako poslední nad mřížku a otevřu očko.
  3. Za týden vidím podle provozu v očku, kde je matka.
  4. Vezmu nástavek s plodem a zásobami a včelami všeho stáří, kde není matka a odnesu na jiné stanoviště.
  5. Výjimečně se může stát, že matka zůstane v horním nástavku. V takovém případě odeberu jeden plodový nástavek ze včelstva a matku s celým horním nástavkem vrátím na místo toho odebraného.
  6. Tam do oddělků přidám matečníky ze sére.
  7. Takovýto oddělek se může rozdělit i na dva.
  8. Matky s oddělky po oplodnění zužitkuji.
  9. Zbytek najdete na http://www.sanceprovcely.cz
Odpovědět s citací příspěvku
02.12.2012, 10:36 PM
Příspěvek: #7
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Myslím, že nekvalita matek z nouzových matečníků může vzniknout v situaci, kdy v úlu není dostatek larviček vhodného stáří. V případě oddělků je to tedy vždy chyba včelaře, ale ne včel.

Pokud se larvička dostane do optimálních podmínek (tedy dostatek mateří kašičky) se zpožděním, tuto ztrátu ve svém vývoji již nemusí dohnat.

V letošním roce jsem také udělal dva oddělky pomocí nouzových matečníků a při výběru plástů jsem vedle plástů se zavíčkovaným plodem vybíral i plást s čerstvě nakladenými vajíčky. Zatím jsou oba oddělky úspěšně zazimovány. Uvidíme jaký budou mít jarní rovoj.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2012, 10:24 AM
Příspěvek: #8
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
Přesně tak. Nouzové matečníky jsou nouzové z pohledu člověka. Je dobře nechat včely množit se nouzovými matečníky. Pokud začnou krmit nevhodný starý plod tak to udělají i při tiché výměně a jste v loji. V chovu nechat jen ty kterým se daří množit z nouzových matečníků. Cílem je mít včelstva která se sama udrží pár let bez výměny matek. Tak to bylo něklik tisíc a milionů let. Uvědomme si prosím že přes všechnu tu racionalizaci chovů jsme v situaci kdy nikdo neví co je dobře. Dřív se nikdo neptal co je dobře. Prostě to bylo jak to bylo. Tedy dobře.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2012, 01:05 PM
Příspěvek: #9
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
mohl by jsi mi prosím poslat informace, kde se takové přednášky konají (myslím p.Žáka) ? Nebo případně kontakt ? moc by mě to zajímalo, jsem teprve začátečník a s p.Žákem jsem bohužel dosud neměl možnost se setkat
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.12.2012, 02:26 PM
Příspěvek: #10
RE: Chov matek pomocí nouzových matečníků
[quote='Mamevcely' pid='43' dateline='1354519491']
Přesně tak. Nouzové matečníky jsou nouzové z pohledu člověka. Je dobře nechat včely množit se nouzovými matečníky. Pokud začnou krmit nevhodný starý plod tak to udělají i při tiché výměně a jste v loji.
Vážení přátelé, ještě ale zapomínáme na třetí typ matečníků. Jasně že nouzové a přelarvené / či jinak založené /, pokud jsou vychovány ve správném včelstvu jsou jedno a totéž. O tom žádná. Zkusil jste někdo ale ty třetí ? Ty fakt normální a přírodní ? Snad to mezi námi, přírodními včelaři, nebude tak žhavé téma, jako mezi chovateli matek ? No jasně, existují kupodivu ještě matečníky rojové. Pokud dobře živený rojový matečník srovnáte s jakýmkoli nouzovým, zjistíte, že obsahuje až 4x tolik mateří kašičky. Že by to nemělo vliv ? Zkuste to a poznáte higtech včely. To bude růst ! Taková rojová matka, to je mašina ! A že se mi loni v dubnu už podruhé rojila ? No a ? Přinesla i tak dvakrát tolik medu co ostatní ! Je to pravda odpich, ale čím to je, že je stále vžité, že nerojivé matky jsou ty správné přírodní ? V přírodě by moc dlouho nepřežili. Jsou to vlastně takový Qasimodové mezi včelami - jediné pozitivum mají, že se vlezou do Budečáku.
Tak a teď to zkuste a pak můžete hodit kamenem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)