Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologie včely
24.03.2013, 01:00 PM
Příspěvek: #1
Biologie včely
Probíral jsem se včelařskou literaturou a zřejmě povrchně, protože odpověď na otázku - v jaké fázi vývoje včely se plní jedový váček jedem? nenašel.
Obracím se tedy na sečtělejší, zda by mohli toto zodpovědět. Především mne zajímá, jak je to s obsahem jedového váčku ještě před vylíhnutím. Děkuji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2013, 08:30 PM
Příspěvek: #2
RE: Biologie včely
Já jsem hledal na netu a dozvěděl jsem se, že jed se tvoří u dělnice od prvního dne narození, ale jedový váček se plní až cca od 10. dne a maximum dosahuje ve 3.-4. týdnu života dělnice.
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2013, 09:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.03.2013 09:33 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #3
RE: Biologie včely
Díky, pokud je tato informace pravdivá (exaktně podložená), vyhovuje mému budoucímu záměru. A bylo tam také uvedeno co jed produkuje a z čeho vlastně?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2013, 10:32 PM
Příspěvek: #4
RE: Biologie včely
http://is.muni.cz/th/322519/pedf_b/BP_Vc...jahrds.txt
najít kapitolu včelí jed
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2013, 09:24 AM
Příspěvek: #5
RE: Biologie včely
Citace:Jed vzniká v těle samic včely medonosné jako sekret jedové žlázy, což je trubicovitá,
10 až 25 mm dlouhá vidlicovitě zakončená žláza, která začíná produkovat jed ihned, jak se včela
vylíhne (Brožek, 1986; Titěra, 2006).

10 až 25 mm dlouhá? To mne celkem překvapuje, čekal bych ji podstatně kratší - 3-5 mm. Musí tedy být různě stočená jako střevo.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2013, 01:42 PM
Příspěvek: #6
RE: Biologie včely
Pro mne je důležité, že vzniká až po vylíhnutí. Chci si letos vyzkoušet metodu vyřezání plodu dle Vaška a bylo by mi líto takovýto zdroj proteinu vyhodit a nevím co by to udělalo, požít jej ve větším množství i s jedem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2013, 02:04 PM
Příspěvek: #7
RE: Biologie včely
(25.03.2013 01:42 PM)Crha Karel napsal(a):  Pro mne je důležité, že vzniká až po vylíhnutí. Chci si letos vyzkoušet metodu vyřezání plodu dle Vaška a bylo by mi líto takovýto zdroj proteinu vyhodit a nevím co by to udělalo, požít jej ve větším množství i s jedem.
Na červíky jsem někde viděl i kuchařku, takže bych se toho nebál. Vypadají dost jedle.
Jinak když na ně zacvičíš slepice / z kraje k tomu nemají důvěru / tak ti to krásně ekologicky vyzobou a můžeš to dát zase zpět / tzn. netřeba vyřezávat / jen je třeba plásty zavěsit aby do nich nesr...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2013, 10:43 PM
Příspěvek: #8
RE: Biologie včely
Dnes jsem byl u včel a ve vodě jsem našel dvě napůl utopené včely. Po vytažení z vody už se takřka nehýbaly. Byl jsem zvědav, co se bude dít, když je dám do očka úlu. Skoro mě to až dojalo - tři další včely je začaly čistit a sušit jazýčky. Ve finále, původně skoro mrtvé včely, se osušené po vlastních přesunuly dovnitř úlu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.10.2014, 11:21 PM
Příspěvek: #9
RE: Biologie včely
Milan Urík v reportáži zo stretnuetia ŠPV 2014 v Brne napísal, že "V neděli nás vzal do světa šlechtění a chovu Leoš Dvorský. Krom mnoha zajímavého a nového nás i pěkně zdupal, že nechováme vlastní matky. Abych to shrnul stručně, je potřeba, aby každý z nás pozoroval svoje včely, pečlivě vybíral, co je a není dobré a pak z toho dobrého choval matičky a sledoval dál jejich vlastnosti po více generací. Jen touto pečlivou selekcí a další prací dosáhneme samostatných a zdravých včelstev. Jedním z hlavních kritérií by měla být vlastnost vypořádat se s nemocemi, jako je varoóza a nosematóza. Důležité je vše si psát a zaznamenat." Takže, keď sa budeme venovať chovu matiek, budeme si ich aj viac v úli všímať. A pri jesennej prehliadke budeme môcť pozorovať, že včelstvo v neskorom lete urobilo tichú výmenu matky s tým, že s nahradením starej matky bude vyčkávať a nechá ju klásť vajíčka spoločne aj s jej mladou dcérou, a to dokonca aj na jednom pláste.

   
Hlasování:
Rasťo 71 (+1), MajaSk (+1), Debora (+1), terez.c (+1), Miroslav Macek (+1)   Zobrazit vše

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2014, 02:05 PM
Příspěvek: #10
RE: Biologie včely
(05.10.2014 11:21 PM)MilanBencúr napsal(a):  Důležité je vše si psát a zaznamenat." Takže, keď sa budeme venovať chovu matiek, budeme si ich aj viac v úli všímať.
Ja, to mě vede k otázce, jaký kdo používáte systém zápisů - já s tím bojuju už leta, a furt jsem na nic fakt echtovýho nepřišel - technika je blbost, prstama od propolisu se dost blbě ťuká do klávesnice, rovnou do knihy to je to stejný - po dvou letech je knika koule propolisu, teď jsem vynašel pěkné nepromokavé zápisky na úle a zase nevím jak a kdy to budu přepisovat. A pak je tu systém číslování - jako který oddělek z čeho v páté generaci - z toho mě zatím dost šibe. To kmenový včelstvo je jasný, ale ty oddělky ???
Možná by to sneslo i speciální téma.
Huh
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)