Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
B10
12.03.2019, 10:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.03.2019 10:32 AM od Tomáš Tekula.)
Příspěvek: #1
B10
Dobrý den priatelia. Prosím o názor skúsenejších.
Tento rok začínam so včelami. Keďže mi rodina chcela pomôcť objednali mi ul. Konopim zateplené B10 dva vysoké nadstavky a nízke dno. Není to to čo som plánoval ja ale stalo sa.
Podmienky na vcelárenie sú myslím dobre. Bývam 4. rokom v Děčíne. Moja n.m. je 200m. V okolí les, louky, pole, zahrady vseho druhu.
Na kvete/cerven mám zamluvene matky a smetence od vcelare.

Moje predstava je.
Na rozjezd rámiky a prouzky mezisten a kŕmiť voda + cukor. Kým neobsadia jeden nadstavok nechať cesno zúžené. Očká nemam. Potom ako obsadia prvý nadstavok B10 pridať im nízke béčko alebo zase vysoké? A snažiť sa prezimovat na nízkom ako medniku. To že tento rok med nebude je mi jasne. Len by som bol rád aby prežili.
Liečiť smetence neplánujem prvý rok určite nie a ďalší rok uvidím čo a ako.

Prosím o postrehy návrhy komentáre.
Dufal som že sa popytam ja p. Bencúra ktorého články sledujem asi 2 roky. Bohužial to už sa mi nepoštastí. Aspon touto cestou čest jeho pamiatke.

Diky s pozdravom.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2019, 11:39 AM
Příspěvek: #2
RE: B10
Teki, předně bychom si měli upřesnit, co vlastně kupuješ. Smetenec je vždy s mladou kladoucí matkou. Někde tady nebo na mém webu najdeš, jak se tvoří.
Pokud bys jej převážel, a to asi nastane, doporučuji, aby dotyčný včelař nechal matku v klícce. Bude se ti lépe usazovat do úlu a hlavně ji včely ihned nezabijí.
To se totiž také stává. Matka je skutečně přijata až když se jí líhne první plod a to bude tak za cca 3 týdny nejdříve. Do ty doby je stále v ohrožení. Za tu dobu smetenec zeslábne o cca 20-30%. Osobně bych vůbec neměl amibice zimovat ve více jak 1 VN. Počítej, do zimy založí tak max. 4 generace plodu. Pokud by se ti zadařilo, je možné nechat vystavět ten nízký nástavek, ale nedělal bych to. Ono totiž včelstvo, oddělek, smetenec, roj také musí do zimy tzv. vyzrát a honěním a nucením k stavbě v podletí a na podzim se včelstvo klame a navozuje stav, který bývá na jaře, ale pak už není čas na to vyzrání. Záleží ale také na vstupní síle smetence a původu matky.
S tím krmením ze začátku opatrně, raději řídký roztok a hlavně neukrmit !!! Jak jsem napsal, smetenec zeslábne a skutečně začne sílit až po vyběhnutí druhé generace včel. Nadměrným krmením ještě před líhnutím plodu by zeslábl ještě více. Raději častěji a menší dávky. Až smetence přivezeš, dej je na cca 2 hodiny do tmavé a studené místnosti, aby se zklidnil. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2019, 12:40 PM
Příspěvek: #3
RE: B10
Zdravím, diky na rýchlu reakciu.
Vaše metodiky a postupy Leoši mám načítane. Aj tvorbu zmetenca. Matka bude samozrejme mladá, kupovana ale u iného včelára. Inak ale určite budem postupovať podľa doporučenia. Iný postup na tvorbu zmetenca som aj tak nenašiel.
To s tým krmenim asi nebude úplne jednoduché. Na jednu stranu aby som ich neprekrmil a na druhej strane aby
netrpeli hladom.

Čo som zabudol plánujem na začiatok 2 tieto uly. Prispôsobil som sa darovanemu a dokúpil som ďalší komplet. A k tomu 2 nízke B10.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.03.2019, 11:44 PM
Příspěvek: #4
RE: B10
Teki , nízke B nie je ! Ale je rozmer E , tj 420 x 170 mm , ak chceš , môžeš použiť na voľnú stavbu delta rámiky . A liečiť by si mal ! Skús Ekopol , s ním liečia na Ústave včelárstva v Liptovskom Hrádku už 3 roky , teda len ním , nič iné nepoužívajú .
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2019, 11:46 AM
Příspěvek: #5
RE: B10
Ospravedlňujem sa za termíny. Všetko čo viem je zatial
len v teoretickej rovine. O delta ramikoch som uvažoval. V prvom roku to skúsim s rámiky a vodiacimi pruzkami. Myslím že tým nič nepokazim. Experimentovať a upravovať postupy môžem v budúcnosti.
Čo sa liečby týka. Ako písal vyššie Leoš. Prvý plod bude najskôr za 3 týždne. Predpokladám že je to dostatočné biotechnologicke opatrenie na redukciu VD vo vcelstve? Ak sa mýlim opravte ma prosím.
Môžete mi prosím poslať link na ten ekopol? Nejak som to nenašiel. Ďakujem
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2019, 02:01 PM
Příspěvek: #6
RE: B10
Teki, tady je vidět, jak slovíčka dělají obrovské rozdíly. Plod nebude ve smetenci za 3 týdny, ale za ty 3 týdny bude vybíhat nejdříve, to je rozdíl. Tedy nejdříve za cca 3 týdny začnou mladušky doplňovat včely ze smetence.
Předpokládám, že první plod bude ve smetenci během 3 dnů (pak bych provedl kontrolu a označil kde je). Ten bych si označil a po zavíčkování odstranil (tj cca 14 dní po usazení smetence, ale jen ten zavíčkovaný, nebude ho moc půjde to snadno, udělal bych to ale u smetence nad 1kg váhy a max. do konce června). Tím bude smetenec prakticky 100% kleštíka. Za další- ve smetenci probíhá tzv. grooming intenzivněji.To také přispěje k odstranění kleštíka. To jsem měl předeslat. Ten probíhá v každém včelstvu, více, či méně. Ve smetenci to bývá ještě umocněno. Samozřejmě zase na různých úrovních. On se u nás tímto vlastně nikdo nezabývá a ani délkou vývoje včely, trubců. Všichni si myslí, že je to dáno jen původem matky, ale realita je mnohem prozaičtější. Stačí udělat pár testů. Smetenec je mnohem lepší než oddělek. Musí to být ale smetenec, ne parodie. Tedy včely všeho stáří, matka v klícce, v temné a chladné místnosti 3 dny no a také nakrmený cca 1,5 l roztoku (ne husté krmení, ale 1:1). Pak funguje skoro jako roj a jedou jak z praku. Kdybys mohl dát před usazením do úlu souš, bylo by to optimální, zde by byl první plod a měl bys skoro jistotu, že neupláchne.Ta souš, resp. plodový plást by byl ten, který bys odebral za těch 14 dní.
Vůbec odstranění prvního zavíčkovaného plodu u mladé matky je vlastně první protivarroázní opatření u oddělku, smetence, roje, odrojeného včelstva. Tohle ti nikde v žádné včelařské škole neřeknou. No po dnešku už možná jo. Problém hynutí včel, ale vůbec není v kleštíku, tedy zdaleka ne vždy, ten funguje často jen jako jistý katalizátor toho, co je skutečná příčina. Ten problém je komplexní a je samozřejmě velká škoda, nebo spíš dehonestace včelařství jako oboru, když nějaká instituce, která si říká výzkumný ústav , překrývá realitu nějakou chemií. U začínajícího to pochopím. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Tomáš Tekula (+1), Ali (+1), Jan Brunclík (+1), Jindřich Šafránek (+1), Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2019, 10:28 PM
Příspěvek: #7
RE: B10
Vrele diky za poskytnuté informácie. Kedy je podľa vás najvhodnejší čas na tvorbu zmetencov?
Z toho čo som čítal mi to vychádza tak od konca mája najneskôr do letného slnovratu? Alebo sa mýlim?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2019, 09:28 AM
Příspěvek: #8
RE: B10
To jsou všechno relativní věci. Nejvhodnější pro koho? Pro dodavatele jistě až po snůšce a když je včel nadbytek. Pro tebe co nejdříve, třeba začátek června. Pro včely? Kdy jim to nejméně ublíží. V květnu, bude smetenec jistě menší cca 1 kg. Čím později, tím musí být smetenec silnější, protože do zimy je po letním slunovatu jen krůček (včelařská sezóna je duben, květen, červen, zima). Ideální je udělat smetenec v situaci, kdy je včelstvo v rojové náladě. Takový ti ale prodá jen málo kdo.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.03.2019, 10:51 PM
Příspěvek: #9
RE: B10
Ahoj Teki ! ekopol sa dá zohnať tu :
https://www.facebook.com/pg/ekopol123/po...e_internal ,
napíš im do správy odkiaľ si , oni ti odporučia koho máš najbližšie ako predajcu .
Účinnosť ekopolu je tu : http://asociacia.vcelarov.sk/index.php/2...t-ekopolu/
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2019, 01:28 PM
Příspěvek: #10
RE: B10
Zdravím priatelia. Napadol ma dotaz na ktory som nenašiel odpoveď na fórach. Dajú sa opaľovaním ošetrovať zateplené uly? Konkrétne ja mám zateplené konopim. Potom osmirglovat/ vykefovat dratenou kefou a ošetrenie finalne lanova fermez? Uly budú vonku v závetrí. Čiastočne chránené pred dažďom. Jedna sa o tu zmienené B10.
Dakujem
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)