Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Důležité zimní léčení - začátečník
20.11.2019, 11:38 PM
Příspěvek: #12
RE: zimní léčení - začátečník
Vše má svůj vývoj. Leoši, Vy včelaříte 58 let a přesto Vám trvalo 15 let (mám to správně?) než jste zcela skoncoval s chemií. A to jako zkušený praktik, který včelám rozumí. Jenže začatečník je ve zcela jiné situaci. Na jednu stranu je výhoda, že není zatížený letitou praxí a stereotypem. Na druhou stranu ale chybí zkušenosti, znalosti a cit, které se dají získat jen praxí. Já sám jsem před 7 lety začal včelařit s cílem mít co nejpřirozenějsí a přírodě blízký chov. Proto jsem hned od počátku najel na volnou stavbu bez mezistěn, dokrmuji nejpozději ihned s koncem poslední snůšky, snažím se ponechat nějaký med pokud to jde, chemii odpočátku minimalizuji, taktéž rotace nástavků. Nekupuji oddělky, vše odchovávam z prvotního materiálu, snažím se o selekci, určitou míru ztrát vítám jako nezbytnou očistu atd... Přesto jsem nasekal i spoustu chyb a k tomu abych se propracoval k cíli mám ještě pořád daleko. Takže bych byl shovívavý ke každému kdo má snahu, i když mu to nevyjde. Osobně nevěřím, že má kdokoliv s několika málo včelstvy šanci na trvale udržitelný přírozený chov. To chce aspoň cca stovku včelstev, aby bylo z čeho vybírat a co porovnávat. Ale třeba se pletu...
Hlasování: Nytra Boleslav (+1), Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: zimní léčení - začátečník - stefanos689 - 20.11.2019 11:38 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)