Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spojování včelstev
04.01.2020, 06:27 PM
Příspěvek: #7
RE: Spojování včelstev
Za tím, co jsem napsal ve svém příspěvku, a Michal to nepřímo devalvoval, si stojím a je to podpořeno mou vlastní douholetou zkušeností. Praktikovali jsme to s tátou už v budečácích tj někdy v r. 1970 a v NN úlech potom také. Tehdy to byl ale systém 2-4-3-2. Já to v 80tých létech praktikoval u drtivé většiny včelstev: Tehdy jich bylo kolem 40ti tak bych o tom snad něco vědět mohl. Nejsem opisovač opisovačů.

Michale, to že nejsi schopen rozpoznat, kdy je ta správná doba na spojení (kdy nejdříve), to se prostě musíš doučit a vyzkoušet.
To, že dáš každému včelsvu oddělek tak tím samozřejmě na jaře poznáš co v té nové matce je min. v těch vlastnostech, které se běžně hodnotí. Co jsi napsal, není pravda. Pokud bys o tom chtěl něco hledat v literatuže, doporučuji Sklenára. Tomu toto také vyčítali a že to byl nějaký chovatel. Oddělkem dáváš tomu včelstvu stejnou výhodu nebo nevýhodu. Má to své ale, ale to ty ani nezmiňuješ.
Chcípáci v září? No promiň. Po dvou vyběhlých generacích je zřejmé, co s matkou v oddělku jea základní vlastnosti. Zimní ztráty se musí přijímat již v průběhu roku.
K těm hausnumerům a vzduchu. No a co ? V dutině stromu není přes zimu také více vzduchu než obsazeného díla? Navíc některá včeltva zmenšením prostoru zmenší i svůj počet. To chceš? Jen bláhový člověk si může myslet, že včelstvo pro velmi časnou snůšku vybuduje na jaře. To ani omylem. Pro některé to je jediná snůška, to ty asi neznáš.
Včela pro jarní snůšku musí ležet v buňce jako vajíčko již v létě předchozího roku. To je tak těžké pochopit?
Spojování na podzim a nebo na jaře. To jsou dvě různé věci. Tím podzimním se vymění matka a nestalo se mi za celou dobu, že by tam byla ta horší. Zrevitalizuje se včelstvo atd...... jak jsem napsal. Do jara se vyrovnají sociální skupiny ve včelstvu. To je ohromné plus.
Nechat oddělek na jaro a spojit, ano to jde, ale zase to má své. Třeba málo-kdo si poradí třeba s rojovou náladou. No a to jde pak jakékoliv objektivní hodnocení v háje totálně. To je selekce? Michale to je trochu něco jiného. Rojovka je přeci reset všeho.
Zase je to moje dlouhletá a ověřená zkušenost a neposlouchal jsem nějakého brabce nebo holuba či jiného ptáka na drátě.
Jenže člověk je arogantní zvíře a místo toho, aby se snažil porozumět včelám a přizpůsobil tomu své ošetřování, hodnotí to jen podle svého zájmu a nechápe (spíš nechce) ,že je vhání do stresu. To je nejhorší nemoc. Že by toho svého (třeba medu) dosáhl i tím, kdyby "poslouchal" včely a vyhověl jim, to je na člověka moc ponižující práce. Jenže právě to je cesta ŠPV.
Dokonce i nyní v zimě je toho na česně a před ním k poznání daleko víc než v nějakém spadu.

Michale, je mi líto, že jsem musel napsat to co jsem napsal.Vždycky jsem tě považoval za autentického a seriozního člověka. Se závěrem tvého příspěvku ale hrubě nesouhlasím. Je to skutečně jen povrchní hodnocení. Skoro mi přišlo, že jsi to ani nepsal ty, ale nějaký ten pták z VF, který svou demagogií a nevěděním vrhá včelaře o 30 le zpět. On si dnes kde kdo (netvrdím, že ty) hraje na vědce, ale přitom postrádá základní vědecký přístup. Ten je v neustálém pochybování a hledání odpovědí na pochybnosti, ne kádrování.
Zkus tenhle systém doopravdy vyzkoušet a jsem přesvědčen že budeš spokojenější než nyní a i ztráty nebudeš mít takové. Nejde ale jen o toto ale i další "maličkosti". Podívej, dnes už to mohu napsat.
5 let nepoužívám zcela žádnou chemii a nemám úhyny a okolí již 3 roky po sobě a to děsivé. Před tím jsem ošetřoval bodově KM, to bylo tak 7-8 roků, nejhůře to bylo 1 včelstvo ze 14 ti. Ještě před tím jsem jsme používal KM a žádný varidol, gabotn (někdy od začátku století). Proto mne nikdo nepřesvědčí o tom, že to nejde bez chemie, že není med, že třeba kleštík je hlavní příčinou úhynů nebo že až s ním zatočíme, nebudou viry. To jsou vědomé lži.
Chce -li si někdo poradit třeba s tou varroázou (A,B i Ccd), musí šlechtit nebo alespoň selektovat, potud se asi shodneme i když určitě ne ve metodách a i směrech. Jenže to je práce na celý život, nikdy nebude hotova. Genetika je podle mne tak 20-30% úspěchu (přesto musí být na prvním místě). Ještě důležitější je ale pochopit, že celé naše včelaření stojí na nezdravém základě a musí se změnit zásadně už jen proto, že jsme okolní svět změnili natolik, že to včely občas nedávají. Těch příčin je celý řetězec a kleštík je jen jeden z mnoha. Pouze velmi neseriozní a nedůvěrhodní lidé tvrdí, že je VD základem všeho. NENÍ. Zaměřit se na tvrdou slekci a především okamžitě změnit provzní metody. To je cesta k téměř okamžité změně k lepšímu. Jenže za to se nedávají dotace, metály.....Tak to ale dělám já, to propaguji ( i když už vlastně ne, je to marné, je to marné, včelaři jsou berani) a proto mám i výsledky takové jaké mám a nemusím se vymlouvat na své okolí, sousedy i když i to mé včely samozřejmě ovlivňuje. Mám doopravdy vše jen ve svých rukou. Jednám ale podle zákona rovnováhy. Jesliže okolí, přitíží mým včelám dalším minusem, musím to já zákonitě vykompenzovat nějakým plusem a to rozhodně není chemie ( i když to tak pro někoho být může, někdy). Nehodlám už ale o těchle věcech s nikým polemizovat a ztrácet čas jako to třeba dělá Jirka Marx na VF, je to naprosto sisyfovská práce, akorát ztrácí čas. Vím, s hlopostí se musí bojovat, je ale třeba vědět, že se nad ní nedá vyhrát. Ano vím, že každý dělá v daný okamžik to nejlepší, čeho je schopen. To že to pro někoho může být málo, s tím nic nenadělám. Stávající systém by ale mé včely hubil stejně jako těm ostatním. Proto jsem se z něj snažil léta vystoupit a nakonec i vystoupil. Rozhodně ale k tom nikoho nenutím.To je svoboda, víš. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Spojování včelstev - Ondřej Hercík - 07.04.2019, 11:12 PM
RE: Spojování včelstev - schützmeister - 09.04.2019, 12:44 PM
RE: Spojování včelstev - Jan Sochor - 03.01.2020, 11:46 PM
RE: Spojování včelstev - schützmeister - 04.01.2020, 01:11 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 04.01.2020, 12:36 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 04.01.2020 06:27 PM
RE: Spojování včelstev - schützmeister - 05.01.2020, 02:21 PM
RE: Spojování včelstev - Jan Sochor - 04.01.2020, 10:17 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 04.01.2020, 11:43 PM
RE: Spojování včelstev - stefanos689 - 04.01.2020, 11:42 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 05.01.2020, 09:29 PM
RE: Spojování včelstev - schützmeister - 06.01.2020, 02:33 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 06.01.2020, 09:46 PM
RE: Spojování včelstev - Jan Sochor - 07.01.2020, 09:51 AM
RE: Spojování včelstev - schützmeister - 07.01.2020, 01:38 PM
RE: Spojování včelstev - Rastislav Rosa - 21.05.2020, 12:45 PM
RE: Spojování včelstev - Rastislav Rosa - 21.05.2020, 11:32 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 22.05.2020, 04:47 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 30.05.2020, 07:28 AM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 02.06.2020, 06:08 PM
RE: Spojování včelstev - Rastislav Rosa - 14.11.2020, 02:23 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 14.11.2020, 05:11 PM
RE: Spojování včelstev - Rastislav Rosa - 14.11.2020, 07:57 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 14.11.2020, 09:01 PM
RE: Spojování včelstev - Jan Sochor - 03.01.2021, 09:44 PM
RE: Spojování včelstev - Leoš Dvorský - 08.04.2019, 10:33 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)