Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
K čemu místní ekotyp?
03.11.2013, 03:55 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.11.2013 04:24 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #13
RE: K čemu místní ekotyp?
(03.11.2013 10:34 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Z nudy jsem si tam koupil a přečetl MV a musím říci, že tam z Apimondie nebylo vůbec nic nového nebo co není již dlouhodobě známo.
Já nevím, pro mě tam byla dvě velmi zajímavá témata, souhlasím, že né nová, jenže si myslím, že u nás velmi málo diskutovaná a to i na půdě ŠPV. Jedním z nich je zmiňovaná genetická přizpůsobivost a je možná škoda, že hovor v tomto vláknu se zvrtnul spíše na tu druhou - tedy vliv prostředí. To jsou dvě související věci, leč přeci jen dvě. Takže - kdo máte nějaký postřeh z vlastního chovu a rozdílnosti kvality matek liniových a přirozeně odchovaných, tady je příležitost to rozvést.
Kdo by jste rád mluvili o vlivu způsobu chovu, myslím, že tam je někde téma ošetřování včelstev, či tak nějak.
A pak mě z té apimondie snad ještě víc zaujalo druhé téma - v podstatě se dá říct vliv úlu - výzkum ohledně vlivu objemu prostoru, délky v poměru k profilu a umístění co by do výšky, oslunění a povětrnosti. Podle mne je to na několik témat, a jestli můžu prosit, nepatří to sem, páč pak budeme mluvit o všem ve všem a ztratí to souvislost. Jestli s tím máte nějaké zkušenosti a myslím, že jsem tu o tom zatím příliš nečetl, ven s tím.
Pro ty kdo to nečetli se článek jmenuje : pozorování včel žijících ve stromových dutinách a ikdyž je pán biolog a ne včelař, tak už jen samotná aktivita k vystopování divokých včel je úctyhodná.

(02.11.2013 11:28 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Jestli by správně položená otázka neměla znít " u koho začít " ? .
včely jsou na prostředí přizpůsobivé a myslím si, že to vše nesouvisí jen s geny
Nu ano , jsou to otázky dvě, a je to tak, že minimálně rovnocené. Když se ale přidržím genetického tématu, pak geneticky jsou přizpůsobivé, ale právě dost zdlouhavě. Když už vezmu jenom Mendelův hrách, tak prostě dostávám mrak kombinací, které se časem opakují a vzniká přiměřeně jednotná směska. Mám včelu kombinovanou po rodičích A,B a C . Tak mám v první linii ABC,ACB,BAC,BCA,CAB,ABC. V druhý je toho víc ale furt je to jen ze tří prvků. Když k tomu ale přidám X je toho hned řádově víc. A je-li ten X u včel například sklon ke zvápenatění, tak si tím snadno zničím jinak dobrý chov. Teď mluvím o vlastní zkušenosti. Jasně, to X se projeví jen v některé kombinaci, ale projeví.
To byla dle mého myšlenka článku - tisíce let trvalo ustálení, neboli doba kdy ty Xfaktorový geny byly přírodním výběrem eliminovány. Jenže posledních 100 let se tvrdí, že toto lze liniovým chovem překonat.
Jistě nevím nic, na to tu jsem moc krátkou dobu, ale kdybych podle svých postřehů měl něco podpořit, nebude to liniový chov.

(03.11.2013 10:34 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Také proto se tam opřeli o V Smolíka, který někde napsal, že mu proti V. d . stačí odstranit plod s pak KM (vím, že už ji také nepoužívá nebo od ní
Tohle odstranění plodu je zajímavá cesta, ale myslím, že ne cíl. Stejně dobře, a s lepší ekonomikou, mohu kupovat na jaře ošetřené pakety / v Rakousku někde za 100EUR /. Je to radikální řešení, které řeší roztoče, ale přírodní je, stejně jako ty pakety. Nekritizuju to, jen mě to přijde barbarské. Výsledek je med bez kontaminace, o tom žádná, ale je to eticky stejný styl, jako když na zimu na Aljašce včelstva spálí. A je po roztočích.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
K čemu místní ekotyp? - schützmeister - 31.10.2013, 02:55 PM
RE: K čemu místní ekotyp? - Debora - 02.11.2013, 04:34 AM
RE: K čemu místní ekotyp? - schützmeister - 03.11.2013 03:55 PM
RE: K čemu místní ekotyp? - Debora - 04.11.2013, 02:55 PM
RE: K čemu místní ekotyp? - Crha Karel - 04.11.2013, 07:38 PM
RE: K čemu místní ekotyp? - liptaka - 04.11.2013, 09:43 PM
RE: K čemu místní ekotyp? - Debora - 04.11.2013, 10:08 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)