Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otevřená včelnice
16.09.2020, 08:51 PM
Příspěvek: #6
RE: Otevřená včelnice
Jirko. To, co jsem se vám snažil v lednu předat ve dvou kurzech, byly mé praktické poznatky. Byl to takový základ pro každého. Těch pár činností zvládne i začátečník. Pokud to začnete uplatňovat ve své praxi, nemusí vás vlastně žádná genetika zajímat a můžete jen včelařit pro radost. Algorytmus postupu také z kurzů znáš. Dovolím si tvrdit, že konečný výsledek, ovlivňuje genetika většinou jen z 20% (matky neprodávám, tak proto). Šlechtění to už je vyšší dívčí a u nás ji žádný profík nedělá, protože by umřel hlady. Sice jsou momenty, kdy je to významné, ale jde to dobře i bez ní. Proto jsem ty kurzy dělal, aby jste jednoduše přešli na jinou cestu, cestu bez chemie. Jak toho kdo využije nebo ne, neovlivním a nepomohla by nejspíš ani ta otevřená včelnice. Tam jsem mmj. ukazoval tu mojí diagnostiku, o které píši a popisuji od r. 2005 snad na každé přednášce, které jsem dělal. Stejně tak je to s makrerovou selekcí. Nebylo to žádné tajemství, zase to zvládne každý bez zvláštních pomůcek (varroaden, CO2, KM, špiritusu......) Tady, stejně tak jako u jiných věcí platí: Kdo pro tu informaci dorostl, pochopí. Kdo ne, je podrobnější výklad zbytečný. Kdyby totiž lidé vlastnící včely chápali jen vztah biologie V.d. a včely a včelařili podle toho, co je přirozené, nebyla by o kleštíkovi vůbec žádná řeč. Ale jak vidíš, rok od roku je to horší a nestačí ani stále se zvyšující kvanta jedů, která se do včelstev cpou. Úhyny jsou prakticky každoročně. Já to nemám těm institucím, které včelaře klamou ani moc za zlé. Ony to totož provozují jako business. Dělají co mohou. Mohu to vyčítat jen jejich zákazníkům, tedy držitelům včelstev.To oni si nedokáží položit jednoduchou otázku. Cui bono a odpovědět si na ní. Ještě k té diagnostice. I tu jsem vám v lednu znovu popsal. Stačí si vzít do rukou kalkulačnu, tužku a papír a vyrazit na včelnici. Ano 12.9. jsem dal účastníkům tabulku aby měli konkrétní představu, ale není vůbec nutná. Něco málo jsme si ukázali, ale nemyslím, že to bylo nějak podstatné. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Otevřená včelnice - Leoš Dvorský - 07.09.2020, 08:54 PM
RE: Otevřená včelnice - Leoš Dvorský - 15.09.2020, 08:42 AM
RE: Otevřená včelnice - Jiří Sirotek - 16.09.2020, 12:22 PM
RE: Otevřená včelnice - Leoš Dvorský - 16.09.2020 08:51 PM
RE: Otevřená včelnice - Leoš Dvorský - 26.01.2021, 06:53 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)