Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zahrada a všem kolem pěstování a využívání rostlin
27.10.2014, 08:33 PM
Příspěvek: #42
RE: Zahrada a všem kolem pěstování a využívání rostlin
(27.10.2014 04:51 PM)Jindřich napsal(a):  
(27.10.2014 08:52 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Pokud jde o rychle rostoucí stromy, které by bylo možné použít i jako větrolam, tak mě se nejvíc osvědčil Javor jasanolistý. Mám i Japonské topoly a ve srovnání s Javorem jasanolistým rostou rychleji javory, ale kmen nenabírá tolik na objemu. A navíc na jaře je Javor i pastva pro včely. Pomaleji rostoucí, ale účinnější větrolamy i v zimě mám Borovice a Smrky na těch je zase v srpnu mšice, takže další zábava ve sběru pro včely. Na Topolech mi sbírají max. z pupenů na propolis.

Používám jako větrolam smrk : je hustý celý rok , seříznutím špičky v potřebné výšce lze udělat výrazně hustou větruodolnou stěnu , při použití tří řad smrků ve stěně sázené ve sponu 70 až 80 cm. Pokud použijete sazenice jako se sází v lese rostou rychle . Cena výsadbového materiálu pro zalesňování je závislá na výši sazenic , dle mne je přijatelná.
Pravidelným seřezáváním vrchních výhonů roste do šířky a houstne vytvarujete z něj opravdovou zeď..
Borovice jde použít také, roste na slunných místech rychleji než smrk ale není nikdy tak hustě zavětvena.

Do živého plotu/větrolamu dáváme raději něco užitečného pro včely-ptáky-lidi (už máme přes 200 m délky). Místní rostliny (ptačí zob, líska, trnka, šípková růže) nebo pro pestrost třeba inspirace na http://www.puvodnikere.cz/.
Po pár letech si plot žije svým životem (bez práce s údržbou), jen při sekání louky okolo musí být člověk přísný a bránit nadměrnému rozšíření.
Hlasování:
Debora (+1), renttip (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1), Crha Karel (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Zahrada a všem kolem pěstování a využívání rostlin - Martin Smutný - 27.10.2014 08:33 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)