(30.01.2019 10:25 AM)Kaktus napsal(a): Nejprve mne informace o akátu od Straky velmi zaujala a začal jsem hledat, kde se dají sehnat stromky. Následně jsem v googlu našel info, že jde o invazivní silně netolerantní rostlinu - přikládám částečnou citaci
"Trnovník akát má toxické účinky na rostliny ve svém okolí. Jeho kořeny vylučují do půdy v konkurenčním boji proti okolním rostlinám toxické látky (tzv. alelopatie). V jeho sousedství se nedaří žádné jiné přirozeně u nás rostoucí rostlině ani dřevině s výjimkou bezu černého, s kterým tvoří neproniknutelné porosty, často tvořené ještě spolu s vlaštovičníkem větším. To je důvod, proč akát vytváří monokultury. Rostlina obsahuje látky robinetin, myricetin a kvercetin.[6] Kromě květů je celá rostlina jedovatá, hlavně kůra.
Invazní druh
V evropských podmínkách jde o invazní druh. Do Evropy byl poprvé dovezen přibližně v roce 1601 francouzským botanikem Jeanem Robinem, po němž dostaly akáty své rodové jméno. V Česku je trnovník akát zmiňován poprvé v roce 1710. Koncem devatenáctého století se začal hojně vysazovat v evropských zemích pro zakrytí písčitých a skalnatých ploch, odkud rychle vytlačil původní, mnohdy velmi cennou vegetaci. Pro jeho obrovskou vitalitu a silné zmlazování je současné úsilí o jeho odstranění ze stanovišť velmi obtížné. Mezi území, kde se potýkají s invazí trnovníku, patří např. Národní park Podyjí.
cit:https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Trnovník_akát
Takže je potřeba být opatrnými abychom náhodou v zájmu zachování krajiny prostřednictvím chytrých řešení nenadělali víc škody než užitku.
Představ si, mám kousek lesa stromy tam mají nějakých 50sát let, jsou tam akáty , buky a jasany nějak se patrně skamrádily a žijí, patrně nesledují údaje na internetu.