Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plodová přestávka
26.06.2013, 01:10 PM
Příspěvek: #2
RE: Plodová přestávka
Plodová přestávka by tuším stála za nové téma. Moc bych se přimlouval o zkušenosti. Otázka je ale jednoduchosti, tuším, že pokud nejde o klíckování matky, nelze to udělat jednotně a pak je účinnost oslabena. Respektive, aspoň u mne, mám včelstva téměř bez VD a naopak včelstva, kde se roztoči úplně sypou. Letos zkouším přeletáky, kdy nechám staré plodiště částečně vylíhnout a pak zlikviduju.
Prvoplánově to u mě je proti morový, ale jsem zvědavý, co to udělá s VD. Beru tak celý rámky a rovnou do tavidla, to mě přijde menší patlárna, než to řezat. Slibuju si od toho, že oddělek bez matky a plodu a s největším množstvím roztočů pak rázově ošetřím KM. Pořád ale nemám vyřešené, že se to stejně nedá udělat celoplošně.
A prosím o popis onoho optimálního markeru pro odstranění plodu - trochu mě není jasné, jak napadený plod není poškozený. Znamená to, že pokud odstraňuju už mezerovitý plod, je to pozdě ? Ten je pro mne zcela jistě jen pro slepice .
Tohle jsou velmi zajímavé náměty, bylo by hezké je rozvést.

Když vám budu odpovídat na takto položené otázky, bude to stejný přístup, jaký je u nás obvyklý, tedy dívat se na les přes jeden strom. To není ale můj přístup a to je asi kámen úrazu, proč jsme se včelařením a také nemocemi tam, kde prostě jsme. Přesto to trochu v krátkosti zkusím. Nezlobte se, že to nebude zdaleka vše a ani ve vzájemných vazbách, bude to tak trochu pel-mel. Mám ale připravený článek, který chci zveřejnit na svých webových, abych to i to zpřístupnil ostatním.Sice se zveřejněním váhám, protože vím, že moje zkušenosti jsou pro mnohé silná káva, třeba to ale ještě nejak zjemním a pak..., kdo ví. Hodně jsem ale naznačil v článku o alternativním přístupu, který vyšel ve Včelařství.
Plodová přestávka u včelstva v přírodě nastává především „programově“ v době rojení, to je cca polovina května – polovina června (tedy ne srpen, září jak se nám někteří teoretici snaží léta namluvit). Vidíte, že je to dlouhé období a proto to u každého bude jiné. V zásadě by odstranění plodu mělo následovat ihned po odeznění rojovky nebo na jejím konci. Tím se napodobí to ,co funguje dobře v přírodě, tj. ředění populace V.d. I to často stačí k jeho regulaci. Jen je třeba pochopit vazbu biologie Vd na biologii včely. Pokud i tzv. apidologové nepochopí tuto skutečnost, budeme mít stále stejné problémy, situace se budu neustále opakovat díky jejich omylům, vyplývajících z příliš úzkého pohledu na věc. Např. doba krmení na zimu není totiž ničím jiným než programovým šířením roztoče do prostoru včelařem nikoli přirozenou (abych citoval klasika z jedné ……, geniální strategií V.d jak se dostat do prostoru) tendencí kleštíka zachovat svůj druh. Doufám, že je to dost jasné, co mám na mysli. Přirozené pro kleštíka je dostat se do prostoru s rojem a tak zachvoat svůj druh. Tím včely jeho populaci ředí a také se ho částečně zbavuji dalšími mechanizmy. To že nám včelstva zalétávají, slídí a loupí, je naše hloupost, nikoliv nutnost!!! Kleštík není parazit, který by zachoval svůj druh tak, že se sám (jsou ale tací i když asi výjimečně) zničí společně se svým hostitelem.
Plodová přestávka je jedním z biotechnických opatření, jak se populace kleštíka ředí (zámětrně využívám tento termín). Už to někdy, za určitých podmínek, stačí k tomu, aby včelstvo minimálně přežilo (jak je výše uvedeno). My chceme ale med, tak se dají využívat další opatření. K tomu, jak vy říkáte patlání, uvedu jedno, což takhle vzít celý nástavek plodu, distancovat ho nad včelstvo a pak udělat potřebné (specifikaci si každý sám domyslí podle okolností). Takto se podaří roztoče velmi naředit.
Jsou ale i další biotechnická opatření o tom ale až v článku, protože to souvisí komplexnějším pohledem, který je v článku ve Včelařství naznačen. Prostě kamínek po kamínku, tak to funguje. Pokud jde o mezerovitý plod, jako důsledek působení kleštíka, má to dvě roviny. První je již skutečné poškození a druhé je způsobeno „zazdíváním“ kleštíka včelami v buňkách a následné odstraňování mrtvého plodu.
K nasazení nějakého nosiče (nemusí být dlouhodobý, záleží na strategii včelaře) doporučuji zásah při objevení tzv. první „ poškozené“ včely. Je to samozřejmě trochu přehnané, ale je to s ohledem na ty včelaře, kteří varroázu nevnímají tak do hloubky. Prostě jakási náhrada paušálního přístupu. Je to obecně levnější i když pro mne nepřípustné. Zde to chce trochu citu a empatie, tu ale rychle získáte.
Totéž bych vám doporučil u „odstranění“ plodu. Je třeba si to ale nejprve vyzkoušet u sebe. Nevím totiž jak citlivé jsou vaše včely a hlavně vaše metodiky ošetřování na kleštíka. Jen při hodnocení plodu se můžete splést, je třeba znát procento a podle mých zkušeností je to při variantě 1 zpravidla pozdě. Poškození je nebezpečné, nikoliv napadení. Na mém webu jsou nějaké fotky, kdy už rozhodně ne.

No a už mi zbývá jen to, jak může být napadený plod nepoškozen. Zase to má dvě roviny. Ta první je relativní nepoškození v důsledku toho, že to probíhá bez virů a šíření nosemózy (myslím obě). Zde by k viditelnému oslabení včelstva došlo až za dlouho po větší invazi V.d. a včelař a včelstvo má velkou šanci, proto to trochu zlehčuji. Kéž by tomu tak bylo vsude !
Ta druhá rovina má co do činění s atraktivitou plodu, trubců a včel. Krátce, „pár“ napadených buněk v určitou dobu mi nevadí, když je jinak třeba 98% plodu bez kleštíka atp. O atraktivitě se toho moc neví mnozí to i popírají, stejně tak, jako se mi před 11 roky i později vysmívali ohledně délky vývoje včely. Nehodlám o tom již s nikým diskutovat ,je to prostě realita. To, že někdo něco ještě neumí nebo nechápe neznamená, že to neexistuje a druhý, třeba jen obyčejný včelař, zvládá. Pro mne není lepšího měřítka úspěšnosti,než využitelnost určitého poznatku v praxi. V přírodě to také tak funguje. To, že to někteří stále nechápou není moje věc. Lhát si do vlastní kapsy, na to jsem už dost starý.

Často mluvím o tzv bodovém ošetření, třeba KM. Nyní je stále u nás ještě doba, kdy je to 1:14 ti. To znamená, že když ošetřím „nějak“ jedno včelstvo, ošetřím prakticky 14 dalších aniž bych odkryl víko úlu. Jinde to bude velmi pravděpodobně jiné a hlavně se to může a bude dramaticky měnit. Vím, že tohle nezvládne každý, to je slabina (nebo není ?). To se dá ale překlenou spoluprací. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Plodová přestávka - schützmeister - 25.06.2013, 01:03 PM
RE: Plodová přestávka - Leoš Dvorský - 26.06.2013 01:10 PM
RE: Plodová přestávka - Jan Hucko - 28.06.2013, 10:48 PM
RE: Plodová přestávka - renttip - 29.06.2013, 07:50 AM
RE: Plodová přestávka - Petr Jezowicz - 29.06.2013, 08:35 AM
RE: Plodová přestávka - Jaro Stoklasa - 08.07.2013, 12:48 PM
RE: Plodová přestávka - Marek Pomp - 12.12.2023, 08:47 AM
RE: Plodová přestávka - Leoš Dvorský - 12.12.2023, 09:18 PM
RE: Plodová přestávka - Tomáš Fuit - 13.12.2023, 11:08 AM
RE: Plodová přestávka - Marek Pomp - 18.12.2023, 12:44 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)