Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
03.10.2016, 11:33 PM
Příspěvek: #311
RE: Poraďte prosím
Moc děkuji za radu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2016, 07:11 PM
Příspěvek: #312
RE: Poraďte prosím
Kontrolovala jsem podlozky a oba oddelky maji spad tak cca 50 za tyden, jsou tmavi a nekteri I zivi. . Z letosnich roju spadne sem tam jeden. Dle rad tondy z V. jsem je v zari cukrovala. Je takovy spad v tuto dobu normalni nebo to mam nejak resit a pak teda jak? Diky
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2016, 10:42 PM
Příspěvek: #313
RE: Poraďte prosím
1) Jen poznámka:
cukrováním se sníží stav varroa o 30%, z toho se dá odvodit
řada, kdy teprve po sedmém použití práškového cukru je účinek téměř 100%.
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.10.2016, 10:13 AM
Příspěvek: #314
RE: Poraďte prosím
Svitkova metoda cukrovani. Prectete si o to neco a pak udelejte pokus. Cukrujte spravne tak dlouho jak se ma. A pak pouzijte KM abyste otestovali ucinnost cukru. Vysledek oznamte zde na forum . Big Grin pak vam reknu jak to dopadlo u meho bratra.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.10.2016, 12:33 PM
Příspěvek: #315
RE: Poraďte prosím
Svítkova metoda cukrování je jeden z pomocných způsobů jak snížit populaci V.d., ale v žádném případě nemůže být 100%. (Nedávno jsem zaregistroval info, že prý konkrétně jemu letos padlo hodně včelstev a příčinu nezná).
Metoda spočívá v posypu včelstva práškovým cukrem vždy po 48hodinách přes jeden plodový cyklus od zavíčkování.
Cukrování podporuje vzájemné čištění včel (grooming), V.d. by se měl prášek lepit na nožičky a tím snižovat schopnost udržet se na včele. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit vyšší spad při použití cukrování.
Každopádně to však nezabrání řadě jedinců V.d. aby osadila před zavíčkováním plodové buňky, a vesele se množila dál.

Já jsem si to ověřoval, takže Faneko, mně padalo 15-30 roztoců denně během ! cukrování 14 dní a v oddělku přesto dál vesele hospodařilo cca 150 - 300ks V.d., což jsem si ověřil následným nasazením KM pouze u jednoho oddělku, kdy během 4denní aplikace spadlo dohromady 286 ks V.d.
Toto číslo je samozřejmě ovlivňováno dalšími faktory: síla oddělku, množství plodu, období nasazení, snůškou apod.

Co se týče rady co s tím? Říjnové teploty Ti nedovolují nasadit KM, musela bys použít Varidol, ale proč, když o zdravotním stavu včelstva je rozhodnuto. Pokud již neploduje a není napadeno nějakými viry a má dostatek zásob, mělo by s podobným hypotetickým objemem V.d přežít.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Tomáš Palata (+1), Radka Nývltová (+1), Jiří Marx (+1), straka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.10.2016, 01:58 PM
Příspěvek: #316
RE: Poraďte prosím
Počítejme s tím, že včelstvo bez hygienického chování má na plodu minimálně 80% roztočů, tak že cukrováním můžeme krátkodobě zasáhnout něco okolo 10% populace roztočů. Ale co je nám teorie platná, když neznáme hygienické chování včelstva? Kdo halt brutálně neléčí, udržuje zdravou populaci roztočů.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.10.2016, 03:30 PM
Příspěvek: #317
RE: Poraďte prosím
Karle vysledky byly prakticky totozne.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.10.2016, 10:00 PM
Příspěvek: #318
RE: Poraďte prosím
To jsem si myslel, že bude účinnost větší. Výsledek vychází procentuálně zhruba stejně, jako podzimní grooming bez jakékoliv podpory. Ale té práce navíc... a plné vzdušnice moučkového cukru.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.10.2016, 11:58 PM
Příspěvek: #319
RE: Poraďte prosím
Dekuji za rady a postrehy. Zakrmene jsou, je to muj prvni rok, tak snad to zvladnou. Pokud ne, Spatna zkusenost taky zkusenost. Diky
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2016, 08:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.10.2016 08:07 AM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #320
RE: Poraďte prosím
Jsetli je oddelek v dostatečné síle a nema rozjetou virozu tak to vetšinou dá. Nevím jak chcete hubit roztoce v bezplodém obdobi. Paklize ne dávejte pozor přísti sezona bude rozhodujíci. Oddelky vetšinou první sezonu daji i bez pomoci. Jestli bude takovy spad pokracovat uvazoval bych o nejakém zasahu. Jsou to Vase prvni vcely. U opravdu nadejných oddelku jsem nasel vcera jejich prvni roztoce. Tak 2-5 za dele nez tyden. Jsou o sile 2-3 L 2/3.

Jo a bylo by dobre se podívat zda jsou roztoci nejak vcelami poskozeni. Nejcasteji jsou to ukousle nohy nebo promackly krunýr. To by byla dobrá znamka groomingu. Pak by mozna zasah neyl treba

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)