Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
26.09.2016, 01:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.09.2016 01:37 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #301
RE: Poraďte prosím
(25.09.2016 10:33 PM)Ali napsal(a):  A hlavně nesířit
A taky nemrazit - s tím mám zase zkušenost já, vydrží v mrazáku velmi, velmi dlouho.
Nemám na to žaludek, takže včas spojuju, ale jinak se to dělá benzinem. To jsem viděl a jde to ráz na ráz. A pak je podpálíš a hotovo.

(26.09.2016 08:10 AM)coral napsal(a):  Co se ti tedy osvedcilo, cely nastavek pro oddelek? Temer vsude se pise, ze v kvetnu na oddelek staci 2-3 plodove plasty.
Pristi rok budu muset oddelky tvorit, nebudu mit dilo, na podzim chci potom spojovat.
Celý nástavek je jistota + med. A to se dá i později, než v květnu.
Ale kouzlo dobrého oddělku je matka. Nejlépe z matečníku. A nikdy nouzová.
Koncem dubna či z kraje června nejlepší draky s matečníky rozdělíš po 2-3 rámkách, zateplíš, zůžíš česna a podáváš těsto.
V červnu už víš, která a jak klade. Takže spojuješ. žádný červenec. A těsto, těsto a malý česno.
V červenci máš buď celý nástavek, nebo zase spojuješ.
Ty který nejedou, nesmíš nechat do podzimu, v půli července máš největší sílu, pak už jenom slábnou. I kdyby jsi se rozkrájel. Do konce července musíš vědět, co budeš zimovat. Určitě nenapravovat bezmatečný plodovým plástem od konce června.
Když to matka nedokáže napoprvně, nedokáže to nikdy, ani její potomstvo.
Hlasování: Martina (+1), straka (+1), coral (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2016, 03:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.09.2016 04:10 PM od straka.)
Příspěvek: #302
RE: Poraďte prosím
1)jen doplnění, česno zužovat bud shora dolů, nebo vystřiženou síťkou(perlinkou), jemným drátěným pletivem nebo děrovaným plechem
Zzmenšovat otvor pod chomáč, ale ponechat zůžené otvory na krajích česna, jinak hrozí zadušení včelstva přebytkem CO2
zachraňuje to potom ledabylé provedení úlu, nástavku, kdy jsou v konstrukci nepřesnosti, nějaká očka, vítr apod. U KLÁTU to bývá prasklina dřeva apod.
( Moc zkušeností nemám, ale zadusil jsem si letos na Jaře při pokusech dva oddělky-odstranil jsem netěsnosti PU pěnou).
U většiny úlových sestav je dobré česno přes celou šířku úlu tak 40x2 cm a na zimu nahradit děrovaným plechem, případně snížit shora dolů.
2)Oponentům navrhuji pokus, nechat se zavřít v těsné místnosti a česno-otvor při podlaze zužovat a zužova a zužovat , ale někdo by je měl včas probudit a resuscitovat ....
v tom otvoru se nakonec potká nový vzduch s O2 s vydýchaným s CO2 a čím menší otvor tím hůře......
Straka Dehtin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2016, 03:45 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.09.2016 03:48 PM od coral.)
Příspěvek: #303
RE: Poraďte prosím
Moc dekuji za prispevek, kopiruji a uschovavam "k pouziti" na pristi jaro.

(26.09.2016 03:37 PM)straka napsal(a):  1) souhlas, jinak jen poznámka česno zužovat bud shora dolů, nebo vystřiženou
síťkou(perlinkou) nebo zmenšovat otvor pod chomáč, ale ponechat zůžené otvory
na krajích česna, jinak hrozí zadušení včelstva přebytkem CO2

Jak je myslena ta perlinka? Neni lepsi treba jemne dratene pletivo?
Hlasování: straka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2016, 06:02 PM
Příspěvek: #304
RE: Poraďte prosím
Úplně In. je přířez ze silné plastové mřížky - je žluté barvy a některé obchody ji mají, dělají to frantíci, na jméno si nevzpomenu. Maj i různý rozměry. Včely přes to ideálně lezou.
Mřížky do česen z toho dělám nařezáním jemnou pilkou podle pravítka tak, aby díry byli na výšku - opačně přes to špatně lezou. Pro zimní dobu pak kleštěma či dlátkem uprostřed zaštípnu ob několik na výšku 7mm, takže tam mám třeba 5 děr 7 mm a ostatní normálně mřížkový. Z jedný mřížky jich je tuším 8 ks přes celý česno a mřížka stojí 80 Kč - takže jednoduchý, levný, funkční, trvanlivý. Připnitý napínáčkama.
Hlasování: Crha Karel (+1), Marek Slezák (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2016, 06:55 PM
Příspěvek: #305
RE: Poraďte prosím
Dva dotazy.
Nebyla by fotka ? Neobírá mřížka z podzimu včely o pyl ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2016, 01:11 PM
Příspěvek: #306
RE: Poraďte prosím
Ne pylochyt, normální mateří. A má to pár těch větších děr - oni se tím naučí chodit.
Fotka by bohužel nebyla - ještě jsem neudělal pokrok od černobílýho filmu v harmonikovým foťáku. Sad
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2016, 01:18 PM
Příspěvek: #307
RE: Poraďte prosím
http://vcelarske-potreby.on-line-obchod....zluta-lita - tato nastojato ?
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2016, 12:51 PM
Příspěvek: #308
RE: Poraďte prosím
Přesně jak to maj na tý fotce - uříznu dvě řady na stojato, takže to má takovej hřeben, no a pár jich uprostřed ještě pokrátím, aby byla díra 7mm.
Na ležato tím strašně špatně prolejzaj. Dost jsem si s tím vyhrál, než to bylo akorát - aby nelezl rejsek a včely volně procházely. Pak normálně volně běží po česně, teda když na to za pár dní přijdou.
Hlasování: Ali (+1), coral (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.10.2016, 01:57 PM
Příspěvek: #309
RE: Poraďte prosím
Můžu mít zacátečnický dotazy? Mám dva oddělky v 2/3 Lang. Strop zakrytý plechových víkem s 3cm polystyrenem. Mám ještě nějak zateplovat? Co ze spodu, mám tam vysoké Varoa dno a pod ním podložku. A ještě co česno, mám ho ještě zůžené, přivírá se na zimu?

Díky za rady
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.10.2016, 04:26 PM
Příspěvek: #310
RE: Poraďte prosím
Nech je jak jsou. Jestli to zvládají, je to OK. Včely nehynou zimou, ale hladem a nejlepší izolace je hodně včel. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Pavlík (+1), goro (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)