Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
24.06.2016, 03:22 PM
Příspěvek: #131
RE: Poraďte prosím
Ten výraz, že se vžebrají, to je jen slovo kterým se maskuje to, že včely bez domova jsou při pokusu dostat se do jiného úlu strážkyněmi pobity. To včelař nechává špinavou práci na včelách místo toho, aby našel pro ty slabší včelstva využití a nebo je nechal růst a vyvíjet se podle jejich možností a neřešil je.
Hlasování: Tomáš Palata (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 03:44 PM
Příspěvek: #132
RE: Poraďte prosím
Je-li tomu tak, to od včelařů není fér.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 04:58 PM
Příspěvek: #133
RE: Poraďte prosím
Tak hlavně kdo jste kdy měl ve včelstvu trubčice? Je to tak vzácný jev, že snad ani nemá smysl se tím zabývat...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 06:06 PM
Příspěvek: #134
RE: Poraďte prosím
No, nejde ani tak o trubčice, jde o výraz "rozpuštění včelstva" a jeho skutečné provedení. A určitě to není jediný důvod, kdy se takto dá postupovat. Nevěděl jsem jak se to dělá, a ani netušil jeho výsledek. Nicméně, je v tom zainteresovaná matička příroda, a ta ví, proč to tímto způsobem řeší. Ale stejně ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 06:25 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.06.2016 11:02 AM od Debora.)
Příspěvek: #135
RE: Poraďte prosím
taky jsem si nedávno pěkně ušpinila ruce. Roj pod krovem a musel pryč, barák se nesměl zbořit, tak jsem vydlábla co šlo. No neřešila jsem to, šup s ním do připraveného úlu. Po deseti minutách nad včelínem černé nebe, když po deseti minutách nenašli matku, ani známou fasádu, zřítili se na jeden úl, "pobili" strážkyně, adoptovali matku s včelstvem a vrní jak kocour na peci. Big Grin
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 07:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.06.2016 07:33 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #136
RE: Poraďte prosím
Deboro a co podržet roj v rojáku v chladném sklepě by nezabralo? U smetenců to funguje skvěle i když tam se to dělá i z důvodu, aby se včely pod vlivem feromonů nové matky stmelily.



(24.06.2016 04:58 PM)Víťa napsal(a):  Tak hlavně kdo jste kdy měl ve včelstvu trubčice? Je to tak vzácný jev, že snad ani nemá smysl se tím zabývat...

Říká se, že když se včelstvo s trubčicemi vymete na trávník, tak že trubčice nejsou schopné letu. Dvakrát jsem to zkoušel a pokaždé se trubčice vrátily a kladly dál, nebylo možné přidat ani matečník. Takové včelstvo je odsouzeno k zániku a jde jen o to jak. Jestli je nechat postupně hynout věkem nebo je vymést a připravit ostatním včelstvům stres při intenzivní obraně česna.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.06.2016, 09:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.06.2016 11:39 PM od Debora.)
Příspěvek: #137
RE: Poraďte prosím
to u nás není běžný způsob integrace migrantů. Big Grin
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2016, 09:51 AM
Příspěvek: #138
RE: Poraďte prosím
(24.06.2016 07:31 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Říká se, že když se včelstvo s trubčicemi vymete na trávník, tak že trubčice nejsou schopné letu. Dvakrát jsem to zkoušel a pokaždé se trubčice vrátily a kladly dál, nebylo možné přidat ani matečník. Takové včelstvo je odsouzeno k zániku a jde jen o to jak.

A nejde z nich udělat smetenec, dát je do sklepa a přidat matku? Nezmění se trubčice zas v poslušné dělnice? Nezkoušel někdo? M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2016, 02:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.06.2016 02:14 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #139
RE: Poraďte prosím
(25.06.2016 09:51 AM)MirekMatucha napsal(a):  
(24.06.2016 07:31 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Říká se, že když se včelstvo s trubčicemi vymete na trávník, tak že trubčice nejsou schopné letu. Dvakrát jsem to zkoušel a pokaždé se trubčice vrátily a kladly dál, nebylo možné přidat ani matečník. Takové včelstvo je odsouzeno k zániku a jde jen o to jak.

A nejde z nich udělat smetenec, dát je do sklepa a přidat matku? Nezmění se trubčice zas v poslušné dělnice? Nezkoušel někdo? M.M.
Matkou se to většinou nezmění. Ještě někdy zabere matečník. Já to řeším několikrát do roka, a asi nejlepší varianta je v době klidu / navečer, za deště /, když sedí v chumáči, je nandat tak jak jsou, přes igelit, jen s růžkem otevřeným na nějaké silnější včely. Bývají už celkem oslabené, tak to nebývá problém. Většinou do týdne včely emigrují dolu, nahoře zůstane plod a ten se vyřeže a nebo, někdy, zůstanou včely z nějakého důvodu i nahoře - pak po týdnu spojit přes noviny bez igelitu, tak jak jsou. Většinou to nemá chybu.
To sklepávání před úly funguje jen za dobré snůšky, jinak je ještě lepší sklepnout na náběh, to musí ale být vždy výrazně slabší včely, než ke kterým je přidávám. Je to ale vždy výrazně rizikovější a zabere víc práce, než je jen nasadit přes ten igelit.

(24.06.2016 06:06 PM)Ali napsal(a):  No, nejde ani tak o trubčice, jde o výraz "rozpuštění včelstva"
Co tím rozumíte ? Já teda taky ne trubčice, ale rozdělení na několik samostatných oddělků. Problém je, že tento výraz se moc nepoužívá, takže každý si pod tím asi představí něco jinýho.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2016, 10:16 PM
Příspěvek: #140
RE: Poraďte prosím
(24.06.2016 01:19 AM)Ali napsal(a):  No, tak to jste mi myšlenky v hlavě lehce přeorganizovali. Brzké jarní sloučení mě nenapadlo, stejně jako pozdější přeleták. A ještě nerozumím co znamená, myslím tím prakticky "rozpustit včelstva". Jak a kdy se to dělá.
Díky.

Včelstva rozpouštím docela jednoduše. Jejich plásty zásobní i plodové rozdělím mezí více včelstev. Totéž udělám se včelami. Ty zpravidla smetu do rojáku, postříkám vodou, pořádně proklepu , protočím a nechám "vžebrat " přes česno do několika včelstev. K bojům ani ubodání nedochází. To je osvědčená praxe z velkoprovozů a používá se to všude na světě od časného jara do pozdního podzimu. Dělám to proto, že zruším sociální vztahy rozpouštěného včelstva aniž bych narušil ty včelstev ostatních. Považuji to za důležité. Samozřejmě ne tam, kde jsou trubčice. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)