Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
07.06.2016, 01:41 AM
Příspěvek: #301
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak se mně před dvěma dny oddělek vložený koncem dubna do 2N ( příspěvek 276 http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Priro...9#pid10849 ) vyrojil.
Týden seděl napěchovaný v česnu a najednou byl pryč. Zůstalo jen pár včel ( viz foto )
Teď nevím, zda to bylo z důvodu toho, že to dílo bylo přendané z LG na loučkách a včely viděly, že se jim to hroutí ( dole na další fotce je vidět, že jim kus díla upadl ). Podle Nymsovy teorie se včely rojí, když se jim dílo začne bortit. Budu jim muset ty rámky dle knihy dodat. Jinak nikdy nezjistím, jestli ten nymsův úl opravdu funguje jak autor píše. Moje vrozená lenost bude muset jít stranouSmile
Dva "sourozenci" tohoto oddělku, kteří zůstali v LG, do rojení zatím chuť nemají a staví ostošest. Čtvrtý sourozenec v LG trpí velkou virozou a asi bude brzy po něm. Desítky mrtvých i polomrtvých potácejících se hlavně trubců, denně před úlem.
Takže každý oddělek z na čtyři díly vloni rozděleného včelstva úplně jiný vývoj.

[Obrázky: P1010605.jpg]

[Obrázky: P1010607.jpg]
Hlasování: goro (+1), Debora (+1), Rasťo 71 (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 11:33 AM
Příspěvek: #302
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Koukám, zda by to nechtělo spíš polorámky, nebo nějaké vzpěry dle Peronova úlu či japonce.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 12:53 PM
Příspěvek: #303
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Mirek: kde máš ty úly umístěný? Jsou v chládku ve stínu, jak píše Nymsa?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 02:11 PM
Příspěvek: #304
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Přečtěte, prosím, dodatek na stránce 30 od bodu 9 dolů.
současně se omlouvám za přerušení vlákna lyn_x
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 03:49 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.06.2016 03:50 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #305
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Snažil jsem se udělat vše, jak je v knize. Takže úl je ve stínu, na sever,...Jen jsem neměl ty rámky a roj. Vrazil jsem tam oddělek z "dřevěné košnice". Musím ty rámky dodělat a udělat nějaký smetenec, či chytit roj. Jinak nikdy nebudu moci říct: " Nymsovy úly fungují jak popisuje v knize", nebo naopak: "Nefunguje to".
Chtěl jsem si usnadnit cestu a tudy tedy tato pěšinka nevede.
Taky jim mohla být zima. Přendal jsem je z té košnice v dubnu a v květnu tady bylo dost zima. Maximální denní teplota se pohybovala od 5 do 18°C. A v té almaře a ve stínu to asi nebyl žádný med. Taky vůbec nerostly na rozdíl od těch, co zůstaly v LG a přidával jsem jim nástavky. M.M.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 04:07 PM
Příspěvek: #306
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Jirka Marx doporučoval kromě bočních přířezů ještě jeden vertikální na střed.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 06:08 PM
Příspěvek: #307
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Asi by to chtělo trochu vyztužit, aby drželo dílo svůj tvar a nepadalo. To že by jim byla zima bych bral hodně s rezervou - pokud měli zásoby, tak se zahřejí a pokud ne, tak by do dnešní doby určitě nevydržely. Navíc už pěkně dlouho je plno snůšky. Není to spíš tak, že se nevyrojili, ale při přendavání přišli o matku a nedokázali si vychovat novou, nebo díky brzkému přendání si sice novou vychovali, ale ta se díky nedostatku trubců neoplodnila a byla jen trubcokladná a v úlu postupně došli dělnice. Co zbylo v úlu ? Nějaký plod ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 07:04 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.06.2016 01:43 AM od Debora.)
Příspěvek: #308
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Řídící středisko ke královně:
Začíná odpočítávání, nastartujte
Zkontrolujte zásoby a Bůh s vámi

Tady královna k řídícímu středisku:
Kráčím ven a vznáším se velmi zvláštním způsobem
Hvězdy dnes vypadají docela jinak
Planeta Země je modrá a není tu nic, co bych s tím mohla dělat
Ačkoliv mám za sebou sto tisíc mil
Tak jsem velmi klidná a myslím, že má kosmická loď ví, kudy letět


ty se nerojili, ty měly pouze přestávku. V chládku v horách a podlaha v nedohlednu, to je sezení vysoko nad světem. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 08:13 PM
Příspěvek: #309
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.06.2016 01:41 AM)MirekMatucha napsal(a):  ...dílo bylo přendané z LG na loučkách a včely viděly, že se jim to hroutí
Loni jsem nad tím spekuloval jak se tomuto anebo nastavování 1N nad pro přechod do nymsy vyhnout.
Napadlo mne toto: počátkem července při dokrmování jsem zazimovával langy na čtyřech nástavcích (dva spodní zcela prázdné), uprostřed nástavků se včelami (používám jen 9 rámků) jsem udělal v obou prostor a doň zasunul vysoký rámek nymsův. I díky přikrmování bez problémů zastavěli výškově cca 30 cm.
Nové dílo bylo na jaře zaplodováno a už 1.května jsem osadil nymsu pouze tímto jedním rámkem. Důležité je, aby s takto slabým oddělkem šla i původní matka aby dál už neslábl a nebylo nutno přimetat další včely.
I přes slabou snůšku a deštivé počasí jsou dnes už ve třech uličkách k čemuž jim napomohl i fakt, že nemusely hned stavět další plásty neboť dostaly další dvě nymsovy souše ze včel, které zimu nepřežily.

PS: Zrovna dneska jsem založil další prázdné nymsarámky do zvýšených langů, takže příští rok hodlám osazovat dalšího nymsu.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2016, 09:47 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.06.2016 09:49 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #310
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.06.2016 06:08 PM)STAVO napsal(a):  Není to spíš tak, že se nevyrojili, ale při přendavání přišli o matku a nedokázali si vychovat novou, nebo díky brzkému přendání si sice novou vychovali, ale ta se díky nedostatku trubců neoplodnila a byla jen trubcokladná a v úlu postupně došli dělnice. Co zbylo v úlu ? Nějaký plod ?
Vyrojily se na 99%. Dva dny před tím měly ucpaný česno včelama. Provoz jako na D1. A pak najednou nic. Hledal jsem roj po okolí, ale nenašel jsem. Po dvou dnech viděla jedna známá letět roj od nás k lesu. Ostatní úly beze změn.
Rozebral jsem úl a zavíčkovaný plod a matečníky různého stáří. Některé už vyběhlé a některé už prokousané z boku.
Polovinu jsem převěsil do LG, polovinu jsem nechal v 2N.
M.M.

http://postimg.org/image/sc2w3ktf5/
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)