Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
16.08.2015, 04:10 PM
Příspěvek: #271
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Dvě matky můžou být i dočasné řešení včel při tiché výměně. Ale není to nijak dlouhodobé. Tyto výměny nebo menší včelstva v menším prostoru než se spojí v jedno je záležitostí tak jedné sezóny.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.11.2015, 09:56 PM
Příspěvek: #272
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Všimli jste si, že OTAKAR BRENNER použil v přednášce
NÁSTAVKOVÝ ÚL z hlediska života včelstva a jeho zákonitostí ( Leoš má na svých stránkách http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Nastavkovy_ul.htm ) z roku 1968 fotografii z Nymsovy "boudy"?
Podobná fotka toho samého včelstva je v knize vyfocená v "boudě" ( obr.30 ) v roce 1961 na straně 33.
A i ty další dvě fotky ze začátku přednášky budou pravděpodobně z boudy z roku 1960.
M.M.

[Obrázky: nymsa_brenner_foto.jpg]
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2016, 01:31 AM
Příspěvek: #273
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(11.04.2015 10:18 PM)jirka.marx napsal(a):  dneska jsem usazoval oddělky do úlů dle pana Nymsy. No spíš "na" než "do".
Stáhl jsem je ze dvou (tří) nástavků na jeden a ten dal nad plodiště. Samozřejmě jsem dal prázdný nástavek na folii i nad medníky, abych tam mohl dát víko. Pod medníky jsem dal do krmítka apifondu at maji z čeho stavět.

Jirko, když jsi loni přesazoval ty oddělky do nymsova úlu, kolik jsi jim dal těsta či celkem cukru. A odebíraly ho? Nymsa píše: "dát do vínku kanystr cukru", ale mně na cukr prdějí. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.05.2016, 09:14 AM
Příspěvek: #274
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nevzaly si nic Smile prostě si nanosily. Roj by asi byl něco jiného

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jarda (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2016, 08:49 PM
Příspěvek: #275
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Přátelé Nymsova úlu, jak to jde?
Chystám se také udělat 2N, uvažuju o devíti rámkové variantě a pak bych asi chtěl dát do medné části tři řady nad sebe -rámky L 159, v knize se o tom pan Nymsa také zmiňuje, ačkoli na rozkresech má jenom dvě řady.
Do plodiště bych použil jako prvotní rámky z Jumba a protáhl bych boční loučky. Ještě nevím, jestli použiji nad plodiště ještě nízké rámky - pro možnost vytáčení, nebo raději udělám pouze jeden velký plást? V případě první varianty bych česno udělal v úrovni rozhraní rámků, respektive kousek nad.
Zmrzlíci doufejme již odešli, tak ať se daří.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2016, 10:14 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.05.2016 10:16 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #276
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Jak to jde?
Přeložil jsem jeden loňský oddělek do motorovkou "jemně" opracovaného N2. Protože jsem ho měl v LG jen na loučkách, hned druhý den jim upadl kus plástu. Zbytek visí statečně dál. Jak se cítí nevím, protože tam musejí mít zimu. Dnes nejvyšší teplota odpoledne +3°C. A severní vítr. Takže přímo do česna.
Fotka z druhého dne přeložení t.j.30.4. Zjistil jsem, že moje loňské vyspárování kravincem přes zimu trochu povoliloSmile a že využívají i zadní a boční netěsnosti.
Ostatní 2N jsou nastraženy na letošní očekávané roje. Snad po tomto ochlazení něco přilétne. M.M.

[Obrázky: e606ef51]
nějak mi ty obrázky tam nejdou
[Obrázky: P1010454.jpg]

[Obrázky: P1010457.jpg]
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2016, 10:45 PM
Příspěvek: #277
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(02.05.2016 01:31 AM)MirekMatucha napsal(a):  mně na cukr prdějí.
na energii z geneticky modifikovaných surovin okořeněných herbicidy též prdím Wink
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.05.2016, 09:15 AM
Příspěvek: #278
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Letos v lapácích jen samé malé až miniaturní roje, nevím odkud to ke mě lítá Smile. Jako naschvál, když jsem se chystal osadit Nymsák a potřebuju velký roj. V neděli jsem to už nevydržel a takový pidirojíček usadil do nového Nymsáku. Nevím jestli má šanci aspoň trochu nabrat sílu do podzimu. Matka vypadá na pohled velmi dobře, tak to třeba dokážou. Nebo je mám posílit včelami (třeba až budu vytáčet), co myslíte?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 12:04 AM
Příspěvek: #279
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak první roj zítra jde do nového


Přiložené soubory Miniatury
       
Hlasování: Bělovous (+1), Víťa (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2016, 09:27 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.05.2016 09:29 AM od Crha Karel.)
Příspěvek: #280
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(18.05.2016 09:15 AM)Víťa napsal(a):  Nevím jestli má šanci aspoň trochu nabrat sílu do podzimu. Matka vypadá na pohled velmi dobře, tak to třeba dokážou. Nebo je mám posílit včelami (třeba až budu vytáčet), co myslíte?

Já bych jim dal šanci. Na posilování je myslím dost času na konci léta. Osazoval jsem nymsu začátkem května jedním plástem se vším potřebným do začátku - voda, pyl, zásoby plod všeho stáří se starou matkou, takže jsme na tom asi stejně (bylo to brzo a málo, zkušení nedoporučovali). Je to spíše test na pozorování, co jsou schopny zvládnout v tak velkém prostoru. Dobře se na tom sleduje jaké mají priority. Matka omezila kladení, vidouc, že množství přenesených včel by nestačilo zabezpečit nový plod, na stavbu ani nesáhly. Deset dní nevylezla ani včela a teď co se oteplilo už je na česně živo. Vylíhly se mladušky, matka začíná opět klást. Létavky nosí vše potřebné.
Velmi užitečný test zvláště pro začátečníky, kde pozorování přináší pochopení jak to ve včelstvu funguje na vlastních zkušenostech.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Bělovous (+1), Ali (+1), schützmeister (+1), Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)