Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
15.11.2013, 03:40 AM
Příspěvek: #51
RE: Japonský úl
Moc se mi ten Japonec zamlouvá a věřím, že se pro "divoký" chov včelstev báječně hodí. V roce 2014 dáme všem divokým rojům Japoské úly, které umístíme na novém stanovišti "Urban Gardening" v Offenbachu.
Hlasování: Jan Hucko (+1), Miroslav Macek (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2013, 12:56 PM
Příspěvek: #52
RE: Japonský úl
Haribol Deboro, moc dobrý nápad a šikovné stanoviště, zahrádkáři budou mít alespoň větší úrodu a možnost se seznámit s jednoduchým včelařením, měj se krásně včeličkově Tonda.
Hlasování: Jan Hucko (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.11.2013, 03:37 PM
Příspěvek: #53
RE: Japonský úl
Haribol Tondo,

no, využívám synergieeffektu. Květinky zahrádkářů mají o opylování postaráno a mě to usnadní kontrolu rojení. Vždy se najde někdo, kdo mit rojení nahlásí.
Podle videa, které tu Honza na začátku threedu postoval, mají Japonci rozměry 225x150x35 mm, cedrové dřevo. Odpovídá to velikosti Tvých Japonců, a jaké dřevo na stavbu úlů používáš?
Om Shanti Debora
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.11.2013, 05:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.11.2013 12:10 AM od tondabh.)
Příspěvek: #54
RE: Japonský úl
Haribol Deboro, používám smrkové fošny o délce 290 mm = překlep, správně je to 255 mm, šířce 150 mm a tloušťce 35 mm. Když z toho sestavíš nástavek, tak jeho vnitřní rozměr je 220x220 mm.

Vzhledem k Tvým podmínkám bych si připravil 6-8 nástavků pro jedno včelstvo na sezonu, měj se krásně včeličkově, Gauranga Nitjánanda Krišna Tě opatruj aj s celou rodinou Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.11.2013, 08:08 PM
Příspěvek: #55
RE: Japonský úl
(17.11.2013 05:19 PM)tondabh napsal(a):  Haribol Deboro, používám smrkové fošny o délce 290 mm, šířce 150 mm a tloušťce 35 mm. Když z toho sestavíš nástavek, tak jeho vnitřní rozměr je 220x220 mm.

Ahoj Tondo,
Ak sa nemylim tak zo štyroch kusov 290mm sa dá urobiť štvorec 255x255 alebo obdĺžnik 220x290.
Hlasování: tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.11.2013, 12:05 AM
Příspěvek: #56
RE: Japonský úl
Pardon 290 mm je šířka nástavku, fošny na výrobu nástavků jsou dlouhé 255 mm, tedy pro jistotu všechny rozměry jsou 255x150x35 mm, přeji všem krásný včeličkový podzim Tonda.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1), Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2013, 02:48 PM
Příspěvek: #57
RE: Japonský úl
Mohu přihodit dotaz do pléna? Rád bych přes zimu také něco málo sešrouboval, mám teď aktuálně osazené 4LG, na jaře bych rád rozšířil o 2x warré (už mám od Jaši) a nejméně 2x japonec (ten bych si chtěl vyrobit sám). Zatím jsem ale narazil na problém se sháněním vhodného truhlářského řeziva. Kde berete vy řezivo, ze kterého úly tvoříte? Třeba Ty, Tondo, jsi říkal, že přes zimu hodláš vyrobit asi 40 japončíků a všechna včelstva do toho na jaře přesypat. Zdroj dřeva normálně na pile? Je to suché alespoň tak, aby to bylo použitelné a nerozklížilo se to celé?
Případně - neměl byste někdo, kdo máte tyto věci už logisticky vyřešené, nějaký přebytek ideálně v rámci středočeského/ ústeckého / libereckého kraje?
Mě zatím na pile nabízeli max. stavební fošny v podstatě z mokrého dříví a to je podle mě špatně.
Díky moc za každé popostrčení správným směrem.
Lucínek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2013, 03:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.11.2013 03:41 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #58
RE: Japonský úl
Až fakt nic neseženete v místě, ideálně místní truhlář, pila většinou nic nenabízí, doporučuju http://www.jafholz.cz. Jde o evropskýho obchodníka v čechách dobře zaběhlého, nebojte se trochu gigantičtějšího obchodu, dycinky prodali i jednu fošnu a pokud je člověk slušný a nechvátá, lecos se tam najde. Krom klasického řeziva mají i hoblované a lepené profily neskutečného výběru. Mají pro představu i něco on-line.
Jináč teoreticky možná pro zájemce bych mohl objednat rozložené díly od truhláře - něco mám rozjednaný, nebylo by to drahý, ale až tak na jaře, zatím to je ve vývoji, sám ještě nevím kolik čeho.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2013, 03:46 PM
Příspěvek: #59
RE: Japonský úl
Díky za tip. Rozloženými díly od truhláře myslíš například už hotové obdélníčky 255 x 150 x 35 mm, stejně tak materiál na dno / střechu?
Jinak na jaře je poměrně široký pojem, pokud by to bylo tak, aby mohlo být hotovo a osazeno někdy duben / květen, tak by to nebyl až takový problém ...
L.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2013, 04:03 PM
Příspěvek: #60
RE: Japonský úl
(19.11.2013 03:46 PM)Lucínek napsal(a):  Díky za tip. Rozloženými díly od truhláře myslíš například už hotové obdélníčky L.
Jo, tak nějak bych to sám kupoval. Jen ještě nevím co kolik a jak by to mělo vypadat - dno, střecha. Takže tak do vánoc budu rozmýšlet, v lednu to buď pošlu k ledu nebo objednám a v únoru bych to měl mít, protože v březnu na to už nebude čas. Takže zatím to je fakt jen úvaha, ale jak říkám, pokud, tak to musí být v únoru.
Taky sháním špalky na brtě, ale je na to taky ještě brzo, zatím jen rozhazuju sítě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)