Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
31.05.2013, 11:16 PM
Příspěvek: #71
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Musíte si uvědomiít, že 5-30% trubčiny je pro včelstvo normální. To berte to , prosím, jako zákon!!! Další zákonitost je, že trubačina, patří na okraj hnizda, tak je tomu v přírodě za normálních okolností prakticky vždy. Ti co byli na přednášce 29.5. ve Volyni a v únoru ve Zlíně to již vědí. Včely jsou velmi logické bytosti, i podle uvedeného se případná stavba trubčiny dala předpokládat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2013, 07:53 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.06.2013 07:54 PM od renttip.)
Příspěvek: #72
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
je nějaká zkušenost s tím, zda budou včelky stavě dílo i v tomto počasí, prostě jestli to stihnou? Současné počasí (deštivé) musí být i pro včelky extrém

myslím samozřejmě volnou stavku na horních loučkách
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2013, 09:23 PM
Příspěvek: #73
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
To nemusí platit vždy. Stavební pud propokl v plné síle. Jenže je chladno, tak se docela určitě stavba zpomalí i když je zásob v úle dost. Záleží také na přínosu (ten nyní není) . LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.06.2013, 12:06 AM
Příspěvek: #74
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Zdravím volnostavbaře!
V jednom včelstvu jsem asi před 2 týdny podsunul pod horní nástavek (2/3 Lang., téměř dostavěný a zaplněný) další nástavek s 10 stavebními rámky (používám proužek mezistěny na horní loučce). Žádné rámky jsem nepřevěšoval. Patrně díky následnému počasí nedošlo k očekávanému rychlému propojení se zásobami - a k mému překvapení začaly včelky stavět pěkné rovné dílo, ale odspodu, od plodiště. Netrefily osu dolní loučky (srdíčko je u kraje spodní loučky s přesahem do uličky), jsem nyní zvědav, jak se strefí na proužek mezistěny nad sebou.... MS
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2013, 12:04 PM
Příspěvek: #75
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Já bych toch netrhala a dala nový nástavek bud nad horní nástavek, nebo pod plodiste
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2013, 09:56 PM
Příspěvek: #76
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Zdravím přátelé.
Něco k metodě včelaření Vaška Smolíka. Řekl jsem si, že to zkusím. Takový malý ověřovací test. Výchozí stav: loňský oddělek na 2 NN 2/3 L v rámcích, chladnější podnebí Jizerských hor, cca 650 m.n.m. Po jarní prohlídce jsem do prázdného místa po dvourámkovém krmítku dal dvě delta loučky a čekal. První převěšení do 3 NN nastalo 8.5. Vzhledem k tomu, že jsem převěšoval vždy jen 2 loučky po kapsovém krmítku, tak jsem oproti metodě V.Smolíka převěšoval vícekrát. Ale překvapila mě ta vitalita včel, s jakou se vrhly na stavbu. Dnes jsem se po těch deštích kouknul do úlu. Resp. jen do 3 NN. Vystavěno více jak ze 3/4, vesměs zavíčkovaný plod. Vypadá to, že včera tady začala hlavní snůška, voní sladina a před úly "mazec". Dle místních znalců bývá snůška do Husa (6.7.), tak jsem zvědav, jestli to bude stačit k dostavění, stačení plodu dolů a zanesení medem. Výhled: další krok je čekání na med. Pak se uvidí, co dál. V příloze jsou fota z louček na pozici 10, 9, 8, 7. Dál jsem to nerozebíral. A foto nástavku zespodu.


Přiložené soubory Miniatury
                   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Debora (+1), Crha Karel (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 03:10 AM
Příspěvek: #77
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Tomáši, tvůj příspěvek mě velmi zaujal, neboť si stále pohrávám s myšlenkou svatojánskou metodu zkusit. Stále jsem se bál mojí nadm. výšky 680m. To od té tvojí není až takový rozdíl, takže jsem rád,že uvádíš svojí zkušenost. Další zkušenosti zaručeně napiš. díky
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 11:44 AM
Příspěvek: #78
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Tak se do toho Jidřichu rovnou pusťte ať můžem porovnávat z přibližně stejné startovací čáry a výšky, já jsem na 650m. Včera jsem udělal 4 oddělky přímo k této metodě určené a dal narazit další matečníky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2013, 03:23 PM
Příspěvek: #79
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(09.06.2013 03:10 AM)renttip napsal(a):  neboť si stále pohrávám s myšlenkou svatojánskou metodu zkusit. Stále jsem se bál mojí nadm. výšky 680m.
Mám stanoviště v necelých 800m.n.m. Nadmořská výška má na volnou stavbu jediný nepřímí vliv : stavba začíná citelně později. To ale souvisí se snůškou a teplotou.
Pozoruji rozdíl mezi stanovištěm 500 a 800 m.n.m. minimálně 14 dní ve všem. Jarní start, rojení, snůška a samozřejmě stavba. Je to o tom, že daleko déle trvá, než rozvolní chumáč - jak na jaře, tak v chladných dnech. To má samozřejmě vliv na stavbu. Mají o cca polovinu menší početnost a tomu odpovídá i stavba. Letos dolňáci vystavěli přepočteně cca 3 nástavky nového díla a horňáci jeden a něco málo. Stále
to ale odpovídá velikosti včelstva, prostě když potřebují staví a je jen přirozené, že v chládku míň, než dole.
Já osobně vůbec nechápu, jak někdo mlůže vydržet se starým dílem a radami typu :
přidejte 1-2 mezistěny a jeden stavební rámek každý rok. Humus. Volná stavba je taková nádhera.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.06.2013, 02:39 AM
Příspěvek: #80
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Karle, zaručeně bych to chtěl zkusit ,ale nyní nemám, kam bych to dal. Úly si vyrábím sám a to nevím, jak to stihnout. V současné době mám rozestavěný úly typu Brenner s vlastními úpravami. Takový hokus pokus mezi Brennerem a Warré. Koukal jsem na ty Vaškova poslední videa a ty mě nahlodávaj k tomu,zkusit to. Nemám jasno, jestli to zkusit v Langu , nebo jak V. Smolík uvádí na svých stránkách možnost 39X16. Co je pro zkoušku lepší- nevím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)